Rekordowe wyniki Mennicy Skarbowej

Spółka skupia się na gromadzeniu monet i sztabek. Posiada obecnie największe zasoby złota inwestycyjnego w Polsce.

Publikacja: 13.11.2020 05:13

Jarosław Żołędowski, prezes Mennicy Skarbowej.

Jarosław Żołędowski, prezes Mennicy Skarbowej.

Foto: materiały prasowe

Notowany na NewConnect największy w Polsce diler złota inwestycyjnego i innych metali szlachetnych ma za sobą najlepszy okres w historii. Akcje Mennicy Skarbowej drożały na początku czwartkowej sesji o blisko 10 proc., jednak na półmetku notowania były na lekkim minusie.

Ogromny popyt

W trzecim kwartale Mennica Skarbowa wypracowała 135,5 mln zł przychodów, co oznacza wzrost o 82 proc. w porównaniu z ubiegłym ro-kiem. Zysk netto wyniósł 6,9 mln zł i był o ponad 280 procent większy niż przed rokiem. Narastająco za trzy pierwsze kwartały spółka osiągnęła 345 mln zł przychodów i 15,2 mln zł zysku netto. To najlepsze wyniki w historii.

– Cieszy nas bardzo powtarzalność wyników finansowych, bo tak należy ocenić trzeci kwartał w porównaniu z pierwszym tego roku. Drugi kwartał tego roku był lekko zaburzony w wyniku postępującej pandemii i kłopotów z dostawami złota. Obecne wyniki to efekt przyjętej polityki zarządczej i kontynuacji pełnego wykorzystania potencjału tendencji popytu i podaży na rynku złota. Już od kilku lat rozwijamy się w tempie liniowym, teraz to po prostu przyspieszyło ze względu na okoliczności – podkreśla Jarosław Żołędowski, prezes Mennicy Skarbowej.

GG Parkiet

Spółka generuje 96 proc. przychodów z obrotu złotem. To właśnie zwiększony popyt na królewski metal miał decydujące znaczenie dla wyni-ków. Pandemia, wybory w Stanach Zjednoczonych i szereg innych czynników składających się na niepewną sytuację na światowych rynkach stymulowały w ostatnim czasie kurs złota. W trzecim kwartale 2020 r. Mennica Skarbowa sprzedała ponad 0,5 t złota, a w sumie od początku bieżącego roku około 1,5 t, czyli o 70 proc. więcej niż rok temu.

Gromadzenie zapasów

Mennica Skarbowa obecnie skupia się na gromadzeniu złota inwestycyjnego, uzupełniając zapasy sztabek i monet, co w przypadku wprowa-dzenia dalszych obostrzeń związanych z pandemią zarówno w kraju, jak i poza granicami Polski, ułatwi jej prowadzenie działalności handlowej.

– Obecnie posiadamy największe zasoby złota inwestycyjnego w Polsce – na tyle duże, by pozwoliły na obsłużenie naszych klientów. Są to zasoby zabezpieczone hedgingiem na wypadek spadku wyceny na giełdzie. Jestem przekonany, że zainteresowanie złotem w najbliższych mie-siącach pozostanie na podobnym, wysokim poziomie, ale to, czy produktów zgromadzonych w naszym skarbcu wystarczy, zależeć też będzie od długości trwania zawirowań związanych z koronawirusem – mówi Jarosław Żołędowski. Dodaje, że na pewno w najbliższych miesiącach, w związku ze zwiększonym popytem, Mennica Skarbowa planuje poszerzyć sieć sprzedaży, inwestując zarówno w sklepy stacjonarne, jak i kanał online, który wraz z kolejnymi obostrzeniami utrudniającymi mobilność społeczną będzie zyskiwać na znaczeniu. Spółka będzie również kłaść spory nacisk na dalszy rozwój sprzedaży złota na zasadzie outletu.

Surowce i paliwa
Prezes PGG: Wbrew niektórym opiniom jesteśmy stabilnym przedsiębiorstwem
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży
Surowce i paliwa
Były zarząd KGHM może nie otrzymać absolutorium
Surowce i paliwa
Orlen uruchomił w Odolanowie testową instalację do produkcji wodoru
Surowce i paliwa
Inwestorzy czekają na zmiany w strategii Orlenu. To odbija się na kursie
Surowce i paliwa
Za pół roku koniec z tanim importem LPG z Rosji. Czy ceny autogazu wzrosną?
Surowce i paliwa
KGHM wyemituje obligacje za 1 mld zł