Tesgas liczy na duży wzrost w gazownictwie i fotowoltaice

Budowa gazociągów ma zapewnić grupie w 2021 r. ok. 100 mln zł przychodów. Dalszy dynamiczny rozwój planowany jest też w biznesie odnawialnych źródeł energii.

Publikacja: 31.12.2020 05:25

Tesgas liczy na duży wzrost w gazownictwie i fotowoltaice

Foto: materiały prasowe

W 2021 r. grupa Tesgas planuje zwiększyć przychody zarówno w biznesie budowy infrastruktury gazowej, jak i odnawialnych źródeł energii. Spółka zapewnia, że w pierwszym z tych obszarów już obecnie posiada portfel zamówień pozwalający oczekiwać wzrostu wpływów. Dodatkowym optymizmem mogą napawać kolejne, planowane w branży gazowniczej inwestycje. – W zakresie usług budowy infrastruktury gazowej będziemy starać się osiągnąć przychody bliskie 100 mln zł. Realizowany obecnie program inwestycyjny przez OGP Gaz-System oraz grupę PGNiG pozwalają na realne planowanie takiej sprzedaży - mówi Marcin Szrejter, dyrektor ds. finansów Tesgasu.

Konkurencja nie śpi

W biznesie OZE grupa przede wszystkim kontynuuje działania zmierzające do dalszej zwyżki przychodów z instalacji fotowoltaicznych. Liczy, że zdobyte w ostatnich sześciu latach doświadczenie przez zależną firmę piTERN, odpowiedzialną za tę działalność, oraz rosnąca wartość inwestycji w zieloną energetykę i wzrost świadomości ekologicznej Polaków pozwolą na istotną poprawę wyników.

– Kładziemy też nacisk na zwiększanie przychodów ze sprzedaży pomp ciepła. Zmieniające się od Nowego Roku wymogi związane z budownictwem mieszkaniowym powinny nam w tym sprzyjać – uważa Szrejter. Poza wzrostem przychodów firma będzie duży nacisk kładła też na utrzymanie rentowności na wysokim poziomie. Realizacja wyznaczonych celów nie będzie jednak łatwa. Według spółki bariery związane z dalszym rozwojem są niezmienne od dłuższego czasu. – Jest to głównie konkurencja występująca w poszczególnych segmentach. Największą z nich dostrzegamy w segmencie OZE, gdzie rządowe programy wsparcia zachęciły małe firmy wykonawcze do konkurowania z firmami o znacznie większym zasięgu działania i jakości świadczonych usług – twierdzi Szrejter.

Zmiana celów

Foto: GG Parkiet

Po trzech kwartałach czysty zysk grupy wzrósł o ponad 87 proc. (do 4,6 mln zł) pomimo 18-proc. spadku przychodów. Szczególnie udana była działalność w obszarze fotowoltaiki. Spadki odnotowano za to w usługach dla gazownictwa. To konsekwencja przesunięcia realizacji niektórych kontraktów na 2021 r.

Tesgas na razie nie odnotowuje istotnego wzrostu kosztów. – Ceny materiałów i surowców wydają się stabilne. W kontraktach gazowych gwarantujemy sobie stabilność cen w momencie składania oferty przetargowej, co w znaczny sposób ogranicza ryzyko ich zmian w czasie realizacji kontraktu – informuje Szrejter. Nie obserwuje też istotnych zmian kosztów wynagrodzeń. Jego zdaniem kolejne miesiące powinny być podobne.

Tesgas zauważa, że 2020 r. był pierwszym rokiem w dwudziestoletniej historii spółki, w którym wcześniej założone cele stały się drugoplanowymi. Wszystko za sprawą pandemii. – Cały 2020 r. udało się nam przepracować przy niewielkiej absencji spowodowanej pandemią. Te działania zepchnęły ówczesne pierwszoplanowe cele na plan dalszy – mówi Szrejter. Mimo to 2020 r. uważa za udany dla grupy.

Surowce i paliwa
Bogdanka mówi o braku równych szans na rynku węgla
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Surowce i paliwa
Prezes KGHM: Unia Europejska jest i będzie dla KGHM kluczowym rynkiem
Surowce i paliwa
JSW widzi zagrożenia finansowe, ale chce je minimalizować
Surowce i paliwa
Nowa instalacja Orlenu na Litwie powstaje w bólach
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Surowce i paliwa
KGHM o wydobyciu soli w okolicach Pucka zdecyduje w przyszłym roku
Surowce i paliwa
Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o zapasach gazu