Komentarz surowcowy DM BOŚ - złoto, pallad

Publikacja: 19.05.2021 10:00

Dorota Sierakowska, analityk surowcowy DM BOŚ

Dorota Sierakowska, analityk surowcowy DM BOŚ

Foto: DM BOŚ

ZŁOTO

Zwyżka cen złota, Fed w centrum uwagi.

Po poniedziałkowej dynamicznej zwyżce, wczoraj notowania złota wzrosły już delikatnie. Dzisiaj rano ceny kruszcu kontynuują delikatny ruch w górę, oscylując tuż powyżej poziomu 1870 USD za uncję. To najwyższe poziomy notowań złota od stycznia bieżącego roku.

Zwyżce notowań złota już od ponad półtora miesiąca sprzyja ruch spadkowy notowań amerykańskiego dolara, z którym ceny kruszcu są negatywnie skorelowane. Z technicznego punktu widzenia, zarówno na dolarze, jak i na złocie, docieramy powoli do kolejnych punktów, które mogą zatrzymać ostatnie ruchy. Indeks dolara porusza się już niewiele powyżej tegorocznych minimów – i ten poziom może sprowokować przynajmniej wyhamowanie zniżek, a może nawet korektę wzrostową. Z kolei na wykresie notowań złota dochodzimy do kolejnego poziomu Fibonacciego, pokazującego zniesienie połowy ruchu spadkowego, rozpoczętego w sierpniu poprzedniego roku, a zakończonego w marcu br. To może być dla notowań złota najbliższa bariera.

Notowania złota – dane dzienne

Tymczasem dzisiaj w centrum uwagi inwestorów na rynku złota jest Rezerwa Federalna. Dzisiaj opublikowane zostaną minutes z ostatniego posiedzenia Fed, w których inwestorzy będą dopatrywać się przede wszystkim informacji na temat podejścia przedstawicieli Fed do inflacji. Niedawne, wyższe od oczekiwań odczyty inflacji mogą być dla członków Fedu pretekstem do przekazania informacji na temat możliwego zacieśniania polityki monetarnej. Na razie jednak wypowiedzi przedstawicieli tej instytucji były ostrożne i wskazywały wiarę w tymczasowość podwyższonej inflacji. Minutes z pewnością mogą rzucić więcej światła na opinie poszczególnych decydentów w tej sprawie.

O ile krótkoterminowo ceny złota mogą wykazać podwyższoną zmienność i odreagowanie spadkowe, to długoterminowe perspektywy dla cen tego metalu nieustannie pozostają wzrostowe, głównie za sprawą dużego prawdopodobieństwa utrzymania się wysokiej inflacji na świecie przez dłuższy czas, jak również ze względu na programy stymulacyjne oraz niepewność, związaną z sytuacją pandemiczną na świecie.

PALLAD

Milion uncji deficytu na rynku palladu.

Po ubiegłotygodniowych zniżkach, notowania palladu w ostatnich dniach odrabiają straty. Cena palladu obecnie sięga 2890 USD za uncję, a więc utrzymuje się relatywnie niedaleko tegorocznych – i historycznych – maksimów w okolicach 3000 USD za uncję.

Atak na barierę na poziomie 3000 USD za uncję nadal jest możliwy, zwłaszcza biorąc pod uwagę sprzyjające fundamenty. Według wyliczeń, opublikowanych wczoraj przez Metals Focus, w bieżącym roku na rynku palladu ma pojawić się deficyt wynoszący aż około milion uncji tego kruszcu. Dla porównania, cała globalna produkcja tego kruszcu oscyluje w okolicach 10 mln uncji.

Pallad jest wykorzystywany głównie w branży motoryzacyjnej, w produkcji katalizatorów (podobnie jak platyna) .Duży popyt na pallad wynika z odbudowywania się branży samochodowej po ubiegłorocznym najmocniejszym uderzeniu pandemii. Pomagają również coraz bardziej wyśrubowane normy emisyjne, które zmuszają producentów do wykorzystywania większych ilości metalu w każdym samochodzie.

Notowania palladu – dane dzienne

Surowce i paliwa
Bogdanka mówi o braku równych szans na rynku węgla
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Surowce i paliwa
Prezes KGHM: Unia Europejska jest i będzie dla KGHM kluczowym rynkiem
Surowce i paliwa
JSW widzi zagrożenia finansowe, ale chce je minimalizować
Surowce i paliwa
Nowa instalacja Orlenu na Litwie powstaje w bólach
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Surowce i paliwa
KGHM o wydobyciu soli w okolicach Pucka zdecyduje w przyszłym roku
Surowce i paliwa
Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o zapasach gazu