Presja na wysokie ceny kawy jest związana głównie z opóźnieniami w jej eksporcie z Brazylii. W portach brakuje statków, którymi można by transportować towary, a także wyszkolonych pracowników. Dodatkowo strajkują lokalni kierowcy ciężarówek, co prowadzi do opóźnień w dostawach kawy do portów eksportowych.

Brazylia to największy producent kawy na świecie – istotny zwłaszcza na rynku bardziej szlachetnej i łagodnej w smaku odmiany arabica. Kraj ten jest również istotnym producentem kawy gatunku robusta, jednak w jej przypadku dominującym rejonem produkcji jest Azja Południowo-Wschodnia.

Opóźnienia w eksporcie kawy nie są jedynym czynnikiem przekładającym się na zwyżki cen tego towaru. Na presję na wyższe ceny kawy wpływają również malejące zapasy czy oczekiwania dużego popytu na świecie. Nie bez znaczenia są również obawy o produkcję kawy w przyszłym roku – na mniejsze plony może wpłynąć zjawisko pogodowe La Nina, które prowadzi do obniżonych opadów deszczu, a tym samym niższych plonów wielu produktów rolnych.