Uczynił ekonomię bardziej ludzką – powiedział o Richardzie Thalerze, laureacie tegorocznej Nagrody Banku Szwecji im. Alfreda Nobla Peter Gärdenfors, jeden z członków przyznającego ją komitetu.
72-letni Thaler, wykładowca Uniwersytetu Chicagowskiego, jest jednym z pionierów tzw. ekonomii behawioralnej. To nurt badań, w którym bierze się pod uwagę czynniki psychologiczne wpływające na decyzje aktorów życia gospodarczego. „Thaler oparł analizę decyzji ekonomicznych na psychologicznie realistycznych założeniach. Badając konsekwencje ograniczonej racjonalności, preferencji społecznych i deficytu samokontroli, pokazał, że te cechy ludzkie systematycznie wpływają na decyzje jednostek oraz zachowanie rynków" – napisał w uzasadnieniu poniedziałkowego werdyktu Komitet Noblowski.
Szufladki w głowie
Ekonomia behawioralna rozwija się od mniej więcej 40 lat. Jej adepci podważają koncepcję homo economicus, czyli człowieka racjonalnego, który zawsze działa we własnym interesie i dysponuje pełnym dostępem do informacji. Wprawdzie o tym, że ludzie w rzeczywistości tak nie postępują, wie każdy ekonomista, ale tradycyjnie zakładali, że zachowania, które są odstępstwem od modelu homo economicus, wzajemnie się znoszą, nie ma więc sensu brać ich pod uwagę. Behawioryści pokazują, że niektóre zaburzenia racjonalności są systematyczne i mają wpływ na działanie rynku.
Komitet Noblowski nie po raz pierwszy nagrodził badaczy z tego nurtu. W 2002 r. Nobla otrzymał Daniel Kahnemann, z którym Thaler współpracował w latach 90., a w 2013 r. Robert Shiller. Jaki był wkład tegorocznego laureata w rozwój ekonomii behawioralnej?
Thaler zauważył m.in. zjawisko, które określił terminem „rachunkowości mentalnej". Jednym z jego przejawów jest to, że ludzie szufladkują swój budżet, wyodrębniając w pamięci pieniądze na różne cele. To ułatwia zarządzanie finansami, ale często prowadzi do nieoptymalnych decyzji. Zamiast przeznaczyć długoterminowe oszczędności na niezbędny, bieżący wydatek, wiele osób woli zaciągnąć kosztowną pożyczkę konsumpcyjną, aby tylko nie naruszyć rachunku o innym przeznaczeniu.