W tworzeniu majowego portfela udział wzięło ośmiu ekspertów od analizy technicznej. Wskazane przez nich podmioty to: Kęty, Cognor, PKP Cargo, JSW, Auto Partner, ML System, CD Projekt i Dom Development. Jak widać, każdy wytypował inną spółkę, więc wszystkie mają równe wagi wynoszące po 12,5 proc. Datą bazową dla majowego zestawienia będzie 30 kwietnia. Ceny zamknięcia tej sesji będą stanowić odniesienie przy obliczaniu stóp zwrotu z akcji typowanych firm, a także WIG, do którego się porównujemy. Zgodnie z wytycznymi Komisji Nadzoru Finansowego w naszej symulacji nie stosujemy zleceń stop loss i take profit i nie należy wskazań ekspertów traktować jak rekomendacji.
Każdy z analityków typuje niezależnie. Wskazania widoczne są poniżej wraz z uzasadnieniami. W związku z tym, że jest to portfel techniczny, argumenty przemawiające za wyborem danej spółki bazują przede wszystkim na analizie wykresów. Eksperci stosują różne techniki selekcji, od zasad price action, przez zniesienia Fibonacciego i analizę zachowania oscylatorów RSI i MACD, po klasyczne strategie gry z dominującym trendem. I choć kryteria selekcji mocno się od siebie różnią, to zazwyczaj można dostrzec w nich pewne podobieństwa.
Nie tylko „misie"
O ile w zeszłym miesiącu w zestawieniu był tylko jeden przedstawiciel segmentu blue chips (CCC), o tyle tym razem jest ich dwóch. Powiększenie reprezentacji tego indeksu nie musi być przypadkowe. WIG20 wybił się w ubiegłym tygodniu górą z kilkumiesięcznej konsolidacji, co z punktu widzenia analizy technicznej stanowi sygnał kupna i zapowiedź kontynuacji trendu wzrostowego w szerszym horyzoncie. Ciekawe jednak jest to, że typowane na maj blue chips raczej w tym wybiciu nie pomagały. Szczególnym zaskoczeniem jest CD Projekt. Do grudnia 2020 r. ostoja GPW, obecnie najsłabsza spółka, licząc od początku roku. To w dużej mierze CDR był ciężarem dla indeksu, nie pozwalając na wcześniejsze wybicie. Notowania akcji producenta „Cyberpunka" są na poziomach najniższych od dwóch lat. Ekspert typujący tę spółkę – Michał Pietrzyca z DM BOŚ – widzi na wykresie dwie formacje i kilka dodatkowych argumentów technicznych, które jego zdaniem sprzyjają silniejszej korekcie wzrostowej.
Drugim reprezentantem dużych spółek jest JSW. Węglowa spółka to w tym roku ulubieniec spekulantów. Od lutego cena jest pod presją podaży, ale ekspert typujący JSW widzi potencjał zwrotu. Można więc założyć scenariusz, że jeśli WIG20 pójdzie za ciosem, a zagranica zacznie kupować koszykowo, to wyprzedane podmioty – jak CDR i JSW – powinny na tym ruchu skorzystać.
Pozostałych sześć spółek majowego zestawienia to po połowie podmioty z mWIG40 i sWIG80. Portfel zdominowany jest więc przez „misie", co zresztą powtarza się od lutego. I nie ma w tym zaskoczenia. Podczas gdy WIG20 tkwił w konsolidacji, mWIG40 i sWIG80 kontynuowały trend wzrostowy, dzięki czemu pierwszy zaczął maj atakiem na 4500 pkt, a drugi podejściem pod 20 000 pkt. Co ciekawe, dwóch ekspertów utrzymało w portfelu kwietniowe typy – mowa o Kętach Przemysława Smolińskiego i PKP Cargo Piotra Kaźmierkiewicza. Szczegółowe uzasadnienia poszczególnych wyborów widoczne są poniżej.
Wspólny mianownik
Oprócz CD Projektu wszystkie spółki z majowego zestawienia łączy to, że na ich wykresach dominują układy wzrostowe. Świadczy o tym kilka czynników. Po pierwsze, lokalne dołki i szczyty cen położone są coraz wyżej. Po drugie, we wtorkowe popołudnie notowania tej siódemki poruszały się powyżej średniej z 200 sesji, uznawanej za umowną granicę hossy i bessy. Po trzecie, cała siódemka ma dodatnią stopę zwrotu od początku roku. Średnio jest to 40,6 proc. Co istotne, według wskazań RSI(14) żadna z tych spółek nie jest w fazie wykupienia. Wartość oscylatora waha się od 42 pkt dla ML System i JSW do 68 pkt dla Auto Partnera. Można więc przyjąć, że mimo wzrostowych trendów wciąż na wykresie jest krótkoterminowy potencjał kontynuowania zwyżek.