Foreksowa rywalizacja wchodzi w decydującą fazę

Słabszy dolar, wzrosty cen gazu i szukanie okazji na giełdach wśród indeksów sektorowych – to główne typy ekspertów do listopadowych portfeli. Czy obronią się w czasach tak dużej niepewności i zmienności?

Publikacja: 04.11.2022 21:00

Foreksowa rywalizacja wchodzi w decydującą fazę

Foto: AdobeStock

Po burzliwym wrześniu październik miał przynieść chwile ulgi na rynkach finansowych. Takie były oczekiwania większości ekspertów, którzy biorą udział w typowaniu portfeli foreksowych. I faktycznie prognozy te okazały się trafne. Szczególnie w drugiej połowie miesiąca widzieliśmy wyraźną poprawę nastrojów. Skorzystały na tym giełdy, w tym również rodzime indeksy. Osłabił się także dolar, co sprzyjało też naszej walucie. Rodzi się jednak pytanie: o ile ta poprawa nastrojów jest trwała? Pytanie to nabiera szczególnego znaczenia w kontekście kolejnego jastrzębiego przekazu Rezerwy Federalnej. Na co więc stawiają eksperci w listopadzie?

Dolarowy ból głowy

Osoby, które biorą udział w naszej zabawie, miały utrudnione zadanie. Musiały bowiem przedstawić typy jeszcze przed wtorkowym posiedzeniem Fedu. Te sprawiło, że nastroje na rynkach znów się popsuły, a wzięciem ponownie cieszył się dolar. Eksperci stawiają jednak, że w całym miesiącu dolar może być jednak w defensywie, szczególnie w relacji z euro. Na razie główna para walutowa EUR/USD utrzymuje się poniżej parytetu.

– Sezonowość wskazuje, że euro powinno zyskiwać w ostatnich tygodniach tego roku. Coraz więcej spekulantów zaczyna kupować euro i obecna sytuacja zaczyna przypominać maj 2020 r. Oczywiście EBC jest gołębi i nie wiadomo, czy Fed zdecyduje się na tzw. pivot, ale ceny energii zaczynają wspierać europejską walutę – mówi Michał Stajniak, analityk XTB. O ile tzw. pivot w wykonaniu Fedu został odłożony w czasie, tak po drugiej stronie barykady jest wspomniany Europejski Bank Centralny. Ten na dobre wziął się za podwyżki stóp procentowych i na razie nic nie zwiastuje, aby miał się zatrzymywać.

– EBC będzie coraz mocniej doganiał Fed w tempie normalizacji, co powinno wspierać notowania wspólnej waluty – uważa Rafał Sadoch, analityk BM mBanku.

A co z naszą walutą? Tutaj większość ekspertów nie ma najlepszych informacji. Złoty może wrócić do słabości i niewykluczone, że rękę do tego przyłoży RPP.

Czytaj więcej

Eksperci wykorzystali zwyżki. Liczą na więcej

– Utrzymanie dynamicznego tempa podwyżek amerykańskich stóp przez Fed powinno wspierać dolara. Złoty może znaleźć się pod presją, jeśli RPP nie podwyższy stóp, pomimo przyspieszenia tempa wzrostu inflacji w Polsce – uważa Andrzej Kiedrowicz, ekspert PKO BP. Na wzrosty pary USD/PLN stawia też Michał Krajczewski, analityk BM BNP Paribas Bank Polska.

– Po wyraźnej październikowej korekcie kurs USD/PLN dotarł do poziomów wsparć (m.in. linia trendu wzrostowego) przy 4,70.

W krótkim terminie oceniam, że relatywnie większe prawdopodobieństwo jastrzębich zaskoczeń tempem zacieśniania polityki monetarnej jest możliwe w przypadku listopadowego posiedzenia Fed niż RPP, co może przełożyć się na powrót do wzrostów tej pary walutowej – podkreśla Krajczewski.

Gaz znów w górę

Krajczewski spodziewa się także, że do rynkowej układanki dołożą się rosnące ceny gazu. Stawia na to także Bartosz Sawicki z Cinkciarza.

– Kurs gazu w USA w dokładnie dwa miesiące runął z 10 do 5 USD/MMbtu. Rozpoczęcie sezonu grzewczego i okresu kurczenia się zapasów surowca mogą sprzyjać utrwaleniu kolejnego zwrotu notowań, zwłaszcza jeśli listopad w USA nie okaże się tak skrajnie ciepły, jak sugerowały to modele meteo – mówi Sawicki. Kamil Cisowski z DI Xelion uważa, że nie tylko gaz będzie drożał. Jeszcze większy potencjał do wzrostu notowań widzi na rynku węgla.

– Rewelacyjna październikowa pogoda doprowadziła do gwałtownych spadków cen surowców energetycznych w Europie, wywołując nawet anomalie związane z chwilowymi przypadkami nadpodaży.

Patrząc na otoczenie regulacyjne, nie widać jednak, by UE zbliżyła się do jakichkolwiek rozstrzygnięć, mogących na poważnie zaadresować kryzys energetyczny.

Odnosimy wręcz wrażenie, że pogodowy dar od losu i deeskalacja problemu negatywnie wpływają na tempo prac. Zważywszy, że prognozowana obecnie łagodna zima wydaje się wyceniona, decydujemy się na obstawienie wzrostów w listopadzie. Węgiel wydaje się tu lepszym narzędziem niż gaz ziemny – wyjaśnia swój listopadowy typ Cisowski. Zgody nie ma natomiast co do głównych surowców. Marek Rogalski z DM BOŚ widzi potencjał dalszych wzrostów na rynku ropy naftowej. – Rynki mogą uświadomić sobie, że po wyborach w USA administracja Joe Bidena będzie mniej aktywna w dziedzinie niskich cen surowca. Dodatkowo może pojawić się wątek, że Chiny będą w końcu zmuszone porzucić politykę zero-Covid – mówi Rogalski. Odmiennego zdania jest Sobiesław Kozłowski, dyrektor w Noble Securities.

– W cyklu rotacji aktywów surowce są po szczycie. Rosnące stopy procentowe wywierają presję na aktywność gospodarczą, a permanentny lockdown w Chinach jest dodatkowym czynnikiem zmniejszającym popyt na ropę naftową – uważa Kozłowski.

Ciekawe sektory

Szeroko rozumiany rynek forex to oczywiście system naczyń połączonych. Wydarzenia na rynku surowców mają także wpływ na to, co dzieje się na rynkach akcji.

Widać to na przykładzie listopadowych typów. W nich eksperci mocno skoncentrowali się na indeksach sektorowych, głównie tych związanych z energią. – Energetyka pozostaje gwiazdą amerykańskiej giełdy i do tej pory nic, co wydarzyło się w sezonie wynikowym, nie skłania nas do myślenia, że trend odwróci się w listopadzie, szczególnie że wraz z wyborami zbliżamy się do punktu, gdzie sztuczne zbijanie cen ropy przez USA zacznie zmierzać do końca. Największym ryzykiem dla sektora są potencjalne inicjatywy regulacyjne demokratów, ale przejęcie Kongresu przez republikanów powinno je skutecznie ograniczyć – uważa Kamil Cisowski.

fot. w. kompała

Marcin Kiepas z Tickmillu wierzy z kolei w odbicie zdołowanego w październiku indeksu Hang Seng.

– Indeks ten zaliczył cztery kolejne spadkowe miesiące, jednocześnie cofając się do poziomów obserwowanych ostatnio w 2009 r. Jeżeli dodać do tego sygnalizowane przez oscylatory spore wyprzedanie, to szanse na wzrostowe odreagowanie istotnie rosną – mówi Kiepas.

W stosunku do głównych indeksów światowych nie ma natomiast zgody. Jedni widzą potencjał wzrostów w USA, inni wręcz przeciwnie.

– Amerykańskie indeksy w imponującym stylu zatrzymały bessę. To jest zaskoczenie dla wielu spekulantów z krótkimi pozycjami. Szczególnie gdy również układ kwartalnych świec sygnalizował potencjał kontynuacji spadków. Najważniejsze parametry tamtejszej gospodarki stale pogarszają się, aczkolwiek tempo jest powolne.

Rynek pracy pozostaje mocny, co zapewnia konsumentom względną pewność siebie i tym samym utrzymuje gospodarkę. Niestety jednocześnie jest źródłem napędzającej się inflacji. Wymienione zestawienie to recepta na trend horyzontalny w średnim terminie – uważa Łukasz Wardyn, dyrektor CMC Markets.

Zacięta walka

Tegoroczna rywalizacja ekspertów typujących portfele foreksowe wchodzi w decydującą fazę. Październik na plusie zakończyło sześciu z nich. Najlepiej poradził sobie Kamil Cisowski z DI Xelion, którego złotym strzałem okazała się krótka pozycja na europejskim gazu. W sumie Cisowski w listopadzie „zarobił” prawie 25 proc. Dzięki temu wyraźnie poprawiły się też jego tegoroczne statystyki, jest ponad 17 proc. na plusie i ustępuje już tylko Bartoszowi Sawickiemu z Cinkciarz.pl. Ten od początku roku jest prawie 25 proc. nad kreską.

Rynkowa zmienność wciąż mocno wspiera lidera

III kwartał okazał się kolejnym udanym okresem dla XTB. Firma pochwaliła się wynikami i znów pozytywnie zaskoczyła rynek. Jej zysk netto wyniósł 236,2 mln zł, podczas gdy oczekiwano wyniku w okolicach 200 mln zł.

To też stało się motorem napędowym dla notowań akcji XTB. Te tylko w ciągu ostatniego tygodnia zyskały na wartości ponad 10 proc., a od początku roku dały zarobić już ponad 70 proc., a analitycy też nie tracą wobec niej optymizmu. – Jeśli porównamy kapitalizację spółki do jej wyników, to wskaźnik cena do zysku kształtuje się w okolicach 3,00. Na tle zagranicznych spółek tego typu jest to więc niska wycena. Oczywiście otwartym pytaniem jest to, na ile te wyniki osiągane przez XTB są do powtórzenia. Nie da się ukryć, że jest to trudno przewidywalna spółka, a nie wiemy też, co będzie się działo na rynkach za rok czy też dwa. Sama firma jednak dużo robi po swojej stronie i wydaje się, że przynajmniej najbliższe dwa kwartały będą jej sprzyjać – mówił ostatnio w Parkiet TV Michał Fidelus, analityk BM Pekao.

Spółka konsekwentnie stawia na rozbudowę bazy klientów. W III kwartale pozyskała ich prawie 45 tys. Od początku roku liczba nowych klientów wzrosła o prawie 146 tys. i firma jest na najlepszej drodze do realizacji planu całorocznego, który zakładał pozyskanie w sumie 160 tys. klientów.

Analitycy spodziewają się także kolejnej wysokiej dywidendy z XTB. Stopa w 2023 r. może przekroczyć 20 proc.

Portfele na kolejny miesiąc

Dziesięciu ekspertów i ich listopadowe prognozy dla walut, surowców i indeksów giełdowych.

Łukasz Wardyn, CMC Markets

EUR/USD

Gospodarka strefy euro ma nieporównywalnie większy potencjał do stagnacji niż amerykańska. Spekulanci wybierają scenariusz, że EBC nie będzie zmuszone do intensywnego podnoszenia stóp, bo ceny kluczowych surowców energetycznych nie będą rosły (ale pozostaną na relatywnie wysokich poziomach). Realne stopy procentowe pozostaną przez dłuższy czas znacznie wyższe w USA, co zapewni dolarowi kontynuacje dominacji, nawet jeżeli nowe szczyty USD nie zostaną już ustanowione. Wejście: 0,96. Cel: 1,01. SL: 0,94.

Złoto

Złoto pozostało słabe pomimo korekty amerykańskiego dolara. To fatalny sygnał i zły prognostyk dla byków. Od dwóch kwartałów żadne dane nie są w stanie poprawić obrazu. Ryzyko pogłębienia spadków rośnie wraz z utrzymywaniem się kursu poniżej oporu około 1670 USD. Wejście: 1680. Cel: 1590. SL: 1730.

Nasdaq

Amerykańskie indeksy w imponującym stylu zatrzymały bessę. To jest zaskoczenie dla wielu spekulantów z krótkimi pozycjami. Szczególnie gdy również układ kwartalnych świec sygnalizował potencjał kontynuacji spadków. Najważniejsze parametry tamtejszej gospodarki stale pogarszają się, aczkolwiek tempo jest powolne. Rynek pracy pozostaje mocny, co zapewnia konsumentom względną pewność siebie i tym samym utrzymuje gospodarkę. Niestety, jednocześnie jest źródłem napędzającej się inflacji. Wymienione zestawienie to recepta na trend horyzontalny w średnim terminie. Wejście: 11 150. Cel: 10 500. SL: 11 707,5.

Marcin Kiepas, Tickmill

USD/KRW

Podjęta w październiku trzykrotna próba przełamania strefy oporu 1442–1445 się nie powiodła. Jako że na wskaźnikach pojawiły się pierwsze podażowe sygnały, to rośnie prawdopodobieństwo korekcyjnego umocnienia koreańskiej waluty. Cel: 1370. SL: 1451.

Aluminium

We wrześniu spadki wyhamowały, a październik przyniósł konsolidację, która teraz może stać się bazą pod wzrostowe odreagowanie wcześniejszych mocnych spadków. Cel: 2700. SL: 2050.

Hang Seng

Indeks ten zaliczył cztery kolejne spadkowe miesiące, jednocześnie cofając się do poziomów obserwowanych ostatnio w 2009 r. Jeżeli dodać do tego sygnalizowane przez oscylatory spore wyprzedanie, to szanse na wzrostowe odreagowanie istotnie rosną. Cel: 18 000. SL: 14 000.

Michał Krajczewski, BM BNP Paribas Bank Polska

USD/PLN

Po wyraźnej październikowej korekcie kurs USD/PLN dotarł do poziomów wsparć (m.in. linia trendu wzrostowego) przy 4,70. W krótkim terminie oceniam, że relatywnie większe prawdopodobieństwo jastrzębich zaskoczeń tempem zacieśniania polityki monetarnej jest możliwe w przypadku listopadowego posiedzenia Fedu niż RPP, co może przełożyć się na powrót do zwyżek tej pary walutowej. Cel: 5,00. SL: 4,59.

Gaz TTF

Ciepły wrzesień oraz październik przy zwiększonych dostawach gazu LNG doprowadziły do znaczącej korekty kwotowań gazu na rynkach europejskich. Czynnik sezonowy wraz z ciągłą niepewnością odnośnie do strony podażowej w kontekście przyszłego roku stopniowo ograniczać będzie jednak potencjał do spadku surowca, a miesięczny kontrakt forward znajduje się już na poziomach, z których odbijał w trakcie ostatniego roku. Cel: 200. SL: 65.

MSCI USA Utilities

Indeks spółek użyteczności publicznej odnotował na przełomie września i października bardzo silną korektę, znosząc prawie 50 proc. zwyżek od covidowego dołka i do 200-tygodniowej średniej kroczącej. Pod koniec miesiąca obserwujemy dynamiczne odbicie potwierdzające istotność opisanych wsparć, wzmacniane wygenerowanymi sygnałami kupna na takich wskaźnikach, jak RSI albo MACD w ujęciu dziennym. Cel: 220. SL: 180.

Rafał Sadoch, BM mBanku

EUR/USD

Europejski Bank Centralny będzie coraz mocniej nadganiał Fed w tempie normalizacji, co powinno wspierać notowania wspólnej waluty.

Ropa WTI

Perspektywa spowolnienia gospodarczego i niższy popyt powinny sprzyjać spadkom cen surowców.

S&P 500

Gospodarka spowalnia i banki centralne będą musiały na to odpowiedzieć, co rynki akcyjne powinny pozytywne odebrać. Dodatkowo sezon wyników spółek nie prezentuje się źle, co wspiera scenariusz odbicia.

Kamil Cisowski, DI Xelion

EUR/TRY

Pomimo zawahania w końcówce miesiąca po posiedzeniu EBC uważamy, że złe październikowe dane o inflacji w Europie będą wymuszać dalsze podwyżki stóp, a bank będzie być może zacieśniał politykę monetarną dłużej niż Fed. Euro wydaje nam się więc kandydatem do aprecjacji na tle walut krajów, w których banki centralne prowadzą niebezpieczne eksperymenty. Rozważaliśmy EUR/JPY, ale EUR/TRY wydaje się nawet ciekawszą opcją.

Węgiel (ICE Rotterdam Coal)

Rewelacyjna październikowa pogoda doprowadziła do gwałtownych spadków cen surowców energetycznych w Europie, wywołując nawet anomalie związane z chwilowymi przypadkami nadpodaży. Patrząc na otoczenie regulacyjne, nie widać jednak, by UE zbliżyła się do jakichkolwiek rozstrzygnięć mogących na poważnie zaadresować kryzys energetyczny. Odnosimy wręcz wrażenie, że pogodowy dar od losu i deeskalacja problemu negatywnie wpływają na tempo prac. Zważywszy, że prognozowana obecnie łagodna zima wydaje się wyceniona, decydujemy się na obstawienie zwyżek w listopadzie. Węgiel wydaje się tu lepszym narzędziem niż gaz ziemny.

S&P 500 Energy

Energetyka pozostaje gwiazdą amerykańskiej giełdy i do tej pory nic, co wydarzyło się w sezonie wynikowym, nie skłania nas do myślenia, że trend odwróci się w listopadzie, szczególnie że wraz z wyborami zbliżamy się do punktu, gdzie sztuczne zbijanie cen ropy przez USA zacznie zmierzać do końca. Największym ryzykiem dla sektora są potencjalne inicjatywy regulacyjne demokratów, ale przejęcie Kongresu przez republikanów powinno je skutecznie ograniczyć.

Marek Rogalski, DM BOŚ

AUD/NZD

Oczekiwania rynku zakładają, że RBNZ pozostanie bardziej zdecydowany od RBA w temacie podwyżek stóp procentowych, co powinno wspierać scenariusz spadków na AUDNZD.

Ropa WTI

Ropa naftowa pozostaje w portfelu. Rynki mogą uświadomić sobie, że po wyborach w Stanach Zjednoczonych administracja prezydenta Joe Bidena będzie mniej aktywna w temacie niskich cen surowca. Dodatkowo może pojawić się wątek, że Chiny będą w końcu zmuszone porzucić politykę zero-covid.

MSCI EM

Jeżeli rynki rzeczywiście zaczną grać pod grudniowy pivot Fed, to możemy zobaczyć w końcu jakieś odreagowanie na giełdach rynków wschodzących (te w październiku wyhamowały spadki).

Sobiesław Kozłowski, Noble Securities

USD/PLN

Spadające notowania gazu ziemnego w Europie (TTF) sprzyjają osłabieniu USD (DXY) i umocnieniu walut rynków wschodzących, w tym i złotego. Dużo negatywnych czynników jest w cenie walut w regionie. SL: 5,11.

Ropa Brent

W cyklu rotacji aktywów surowce są po szczycie. Rosnące stopy procentowe wywierają presję na aktywność gospodarczą, a permanentny lockdown w Chinach jest dodatkowym czynnikiem zmniejszającym popyt na ropę naftową. SL: 101,50.

S&P 500

Z zależności sezonowych wynika, iż klasyczny zwrot w górę z października powinien być kontynuowany także w kolejnym miesiącu. Wzrostowy scenariusz wspierany jest też przez możliwość kontrariańskiej interpretacji notowanych w tym czasie skrajnie słabych nastrojów.

Bartosz Sawicki, Cinkciarz.pl

GBP/JPY

Interwencje walutowe Banku Japonii powinny pomóc położyć kres słabości jena, od którego w gronie 30 głównych walut w tym roku więcej straciły tylko turecka lira i argentyńskie peso. JPY może być głównym beneficjentem hamowania wzrostu gospodarczego i zbliżania się końca podwyżek przez banki gospodarek rozwiniętych, a funtowi po październikowym odbiciu może być ciężko kontynuować zwyżki.

Henry Hub Natgas

Kurs gazu w USA w dokładnie dwa miesiące runął z 10 do 5 USD/MMbtu. Rozpoczęcie sezonu grzewczego i okresu kurczenia się zapasów surowca mogą sprzyjać utrwaleniu kolejnego zwrotu notowań, zwłaszcza jeśli listopad w USA nie okaże się tak skrajnie ciepły, jak sugerowały to modele meteo.

NYSE Arca Gold Miners

Indeks spółek wydobywających kruszec od kilku tygodni porusza się w trendzie bocznym i walczy o wyrwanie się z długoterminowej tendencji spadkowej – budowana jest potencjalna formacja odwróconej głowy z ramionami.

Andrzej Kiedrowicz, PKO BP

USD/PLN

Utrzymanie dynamicznego tempa podwyżek amerykańskich stóp przez Fed powinno wspierać dolara. Złoty może znaleźć się pod presją, jeśli RPP nie podwyższy stóp, pomimo przyspieszenia tempa wzrostu inflacji w Polsce.

Kukurydza

Zawieszenie przez Rosję umowy zbożowej istotnie zmniejszy możliwości eksportowe Ukrainy podczas nadchodzącego szczytu zbiorów kukurydzy, co wywrze presję na dalszy wzrost cen.

WIG-energia

Sektorowy indeks spółek energetycznych powinien być beneficjentem finalizujących się decyzji w zakresie rozpoczęcia budowy dwóch elektrowni jądrowych w Polsce.

Michał Stajniak, XTB

EUR/USD

Sezonowość wskazuje, że euro powinno zyskiwać w ostatnich tygodniach tego roku. Coraz więcej spekulantów zaczyna kupować euro i obecna sytuacja zaczyna przypominać maj 2020 r. Oczywiście EBC jest gołębi i nie wiadomo, czy Fed zdecyduje się na pivot, ale ceny energii zaczynają wspierać europejską walutę. Cel: 1,05. SL: 0,95

Miedź

Juan pokazuje, że Chiny znajdują się w bardzo trudnej sytuacji gospodarczej i biorąc pod uwagę brak zwrotu w polityce gospodarczej, sytuacja może być jeszcze gorsza. Tamtejszy rynek nieruchomości stoi na krawędzi potencjalnej zapaści, a sektor budowlany odpowiada za większość popytu na miedź na świecie. Dodatkowo, wciąż mocny dolar i wysokie stopy procentowe ograniczają potencjalny popyt na surowce. Cel: 6800. SL: 8350.

Dow Jones Industrial Average

Pivot ze strony Fedu nie jest pewny, a nawet jeśli miał miejsce, to historia pokazuje, że w ciągu ostatnich sześciu pivotów ze strony Rezerwy Federalnej średnia strata amerykańskiego rynku akcji wynosiła blisko 30 proc. i trwała 14 miesięcy od ogłoszenia pivotu. Istnieje mała szansa na zmianę ze strony programu ograniczenia bilansu, dlatego listopad może być miesiącem rozczarowującym. Pomimo tego, że jest to miesiąc wyborczy, to jednak obecna rzeczywistość nie sprzyja akcjom. DJIA był indeksem, który zyskał najmocniej ze względu na potencjalny pivot, dlatego jest tu najwięcej miejsca dla ograniczenia zwyżek. Cel: 31 000. SL: 34 500.

Analizy rynkowe
Bessa w pełnej okazałości
Gospodarka krajowa
Stopy nie muszą przewyższyć inflacji, żeby ją ograniczyć
Analizy rynkowe
Spadki na giełdach boleśnie uderzają w portfele miliarderów
Analizy rynkowe
Dywidendy nie takie skromne
Analizy rynkowe
NewConnect: Liczba debiutów wyhamowała
Analizy rynkowe
Jesteśmy na półmetku bessy. Oto trzy argumenty