Dolar przestanie drożeć, giełdy odpracują część strat

Eksperci w większość proponują długie pozycje na rynku akcji. Liczą na zwyżki m.in. na Wall Street i na GPW. Są również przekonani, że obserwowane od dawna umocnienie dolara w maju zostanie zatrzymane. W przypadku surowców prognozy są zróżnicowane.

Aktualizacja: 08.05.2022 13:30 Publikacja: 08.05.2022 12:41

Dolar przestanie drożeć, giełdy odpracują część strat

Foto: Adobestock

 Miniony miesiąc nie był udany na rynkach finansowych. Indeksy zaliczyły wyraźną przecenę, dlatego nie dziwi fakt, że najwyższe stopy zwrotu wypracowali analitycy, którzy zajęli krótkie pozycje.

Giełdy odbiją?

Tylko dwóm eksprtom udało się wyjść w kwietniu na plus. Mowa o Marku Rogalskim z DM BOŚ i Michale Krajczewskim z BM BNP Paribas. Pierwszy z nich tylko na spadkach Nasdaq zarobił ponad 13 proc. Z kolei Krajczewski, który zajął krótką pozycję na mWIG40, na samej tej pozycji zyskał ponad 8 proc.

Obaj eksperci liczą na odbicie indeksów giełdowych w maju. Rogalski liczy na wzrost DAX, a Krajczewski zajął długą pozycję na S&P 500.

Większość analityków ma optymistyczne prognozy dla rynku akcji w tym miesiącu. Łukasz Wardyn z CMC Markets liczy na wzrost indeksu WIG, tłumacząc, że w związku z coraz wyższymi odczytami polskiej inflacji, coraz wyższymi stopami procentowymi w kraju i oczekiwaniami analityków na dalsze szybkie ich podnoszenie parametry polskiej gospodarki pogarszają się.

Czytaj więcej

Jest szansa na odreagowanie WIG20 i S&P 500 w maju

– Takie otoczenie negatywnie dotknie większość spółek. Jest jednak szansa, że obecna sytuacja jest już ujęta w cenach akcji, a polskie indeksy nie przebywają w trendzie spadkowym, a horyzontalnym. Według takiego założenia testowanie lutowych dołków może być okazją do zajęcia pozycji – uważa Wardyn.

Z kolei Kamil Cisowski z DI Xelion wskazuje na mocny spadek indeksu WIG-banki od początku roku i liczy na odwrócenie trendu.

– Pomimo bardzo poważnego ryzyka regulacyjnego wydają się one obecnie okazyjnie wycenione, w momencie gdy generują rekordowe zyski. Spodziewamy się odreagowania, które powinno okazać się większe niż dla całej GPW. Polityczny charakter nowych propozycji sprawia, że w naszej opinii finalnie będą one łagodniejsze, niż wstępnie zaprezentowane, a wpływ na wyniki w przyszłym roku będzie ograniczony – uważa Cisowski.

Deprecjacja dolara

GG Parkiet

W przypadku walut eksperci nie mają wątpliwości, że w maju rajd dolara może zostać zatrzymany. Rafał Sadoch z BM mBanku liczy na wzrost EUR/USD, tłumacząc, że dolar historycznie zwykł zyskiwać przed okresem faktycznego zacieśnienia polityki monetarnej.

– Rynek wycenił już podwyżki po 0,5 pkt proc. na kolejnych czterech posiedzenia Fedu. Choć inflacja jest rekordowa, rynek mógł zagalopować się w tych oczekiwaniach, szczególnie że powoli także EBC może przystępować do normalizacji polityki monetarnej – uważa Sadoch.

Sobiesław Kozłowski uważa, że ekstremalne wykupienie na indeksie USD (DXY) jest układem sprzyjającym korekcie, co sprzyjałoby walutom rynków wschodzących, w tym i złotemu.

Bartosz Sawicki z Cinkciarz.pl liczy, że złoty umocni się wobec euro.

– Rynek panicznie zareagował na informacje o wstrzymaniu dostaw rosyjskiego gazu. Kurs euro powinien jednak spadać m.in. dzięki jastrzębiemu nastawieniu RPP – uważa Sawicki.

Złoto nie błyśnie

Pozycje na rynku surowców są zróżnicowane. Część analityków nie wierzy już w potencjał złota i spodziewa się przeceny kruszcu w maju. Kamil Cisowski liczy natomiast na wzrost ceny palladu, tłumacząc, że metal ten wymazał w ciągu jednej sesji większość ubiegłomiesięcznego wzrostu, natomiast wciąż wydaje się ciekawszą opcją inwestycyjną niż inne metale szlachetne i na ich tle wciąż zachowywał się w kwietniu lepiej.

– Bilans ryzyka dla cen surowca wydaje nam się asymetryczny, dalsza eskalacja w relacjach Rosja–Zachód tworzy tu dodatni profil ryzyka, a dotychczasowy tegoroczny wzrost cen jest ograniczony na tle szerokiego koszyka surowców – mówi Cisowski.

Marcin Kiepas z Tickmill liczy z kolei na korektę na bawełnie. Tłumaczy, że rynek ten, z małymi przerwami rosnący od marca 2020 r., powoli dojrzewa do naprawdę dużej realizacji zysków.

– Dwukrotnie cofnięcie w kwietniu było tego pierwszym sygnałem. Drugim będzie nieudane wybicie powyżej kwietniowych maksimów – wskazuje Kiepas.

Eksperci liczą także m.in. na spadek cen kawy i wzrost notowań kukurydzy.

Co dalej?

Zapytaliśmy także ekspertów o szersze spojrzenie na sytuację na rynkach.

– Sytuacja na globalnych rynkach przypomina teraz stanie na krawędzi klifu, poniżej którego mamy scenariusze recesyjno-stagflacyjne. Mimo to można mieć jednak nadzieję, że skoro kwiecień był już wybitnie słaby, to maj przyniesie jakąś próbę odreagowania – mówi Marek Rogalski.

Marcin Kiepas w kolejnych miesiącach spodziewa się dalszego powolnego wzrostu cen szerokiej grupy surowców rolnych. Jednocześnie perspektywa spowolnienia gospodarczego w kolejnych latach może nieco obniżyć ceny surowców przemysłowych.

– Nie jest natomiast jasne, jak kształtować będzie się sytuacja na rynku ropy. Obecnie można wskazać zarówno argumenty za dalszym wzrostem jej cen, jak i za spadkiem. Pozostaje więc uważnie przyglądać się sytuacji na wykresie ropy i obserwować, w którą stronę nastąpi wybicie z trwającej od półtora miesiąca konsolidacji – mówi Marcin Kiepas.

Łukasz Wardyn przyznaje, że indeksy w USA stoją nad przepaścią – czytaj kluczowym wsparciem.

– Tego, co niżej, chyba obawia się każdy i to niezależnie od aktywów, na których ma pozycje. Niżej będzie już bardzo niebezpiecznie, a ruchy mogą być głębokie, dynamiczne i niekontrolowane. Jednak dopóki wsparcia się bronią, dopóty nadal są szanse dla większości globalnych indeksów akcji, w tym polskich, na pozostanie w trendzie horyzontalnym. Dotyczy to również złotego – mówi Wardyn.

 

Portfele na kolejny miesiąc

Dziewięciu ekspertów i ich majowe prognozy dla walut, surowców i indeksów giełdowych

Łukasz Wardyn, CMC Markets

USD/PLN q

Indeks złotego wykazuje dużą moc w porównaniu z wieloma aktywami, w tym polskich akcji. Nie widać tego na parze USD/PLN z uwagi na siłę dolara do większości walut. Z dystansem podchodziłbym jednak do odważnych oczekiwań szybkiego dotarcia EUR/USD do parytetu. Wejście: 4,45. SL: 4,16. Cel: 4,65.

złoto q

Otoczenie dla złota było dosłownie idealne w ciągu ostatnich dwóch lat, aby kruszec mógł drożeć. Pomimo to ceny złota zawróciły. Wygląda więc, że na dzisiaj nic nie jest ich w stanie wynieść na nowe historyczne maksima. Tym samym długoterminowa hossa jest zagrożona. SL: 2020. Cel: 1770.

WIG p

Parametry polskiej gospodarki pogarszają się. Takie otoczenie negatywnie dotknie większość spółek. Jest jednak szansa, że obecna sytuacja jest już w cenach akcji, a polskie indeksy nie przebywają w trendzie spadkowym, a horyzontalnym. Według takiego założenia testowanie lutowych dołków może być okazją do zajęcia pozycji. Wejście 57000, SL: 53990. Cel: 65500.

Marcin Kiepas, Tickmill

USD/PLN q

Początek miesiąca może upłynąć jeszcze pod znakiem osłabienia złotego, co wywinduje notowania USD/PLN powyżej 4,50 zł, ale w drugiej jego połowie nastroje powinny się poprawić, przynosząc umocnienie rodzimej waluty. Sprzyjać temu będzie podwyżka stóp przez RPP. Wejście: 4,51; SL: 4,60; Cel: 4,20.

bawełna q

Rynek bawełny, który z małymi przerwami rośnie od marca 2020 r., powoli dojrzewa do naprawdę dużej realizacji zysków. Dwukrotnie cofnięcie w kwietniu było tego pierwszym sygnałem. Drugim będzie nieudane wybicie powyżej kwietniowych maksimów. Wejście: 142,70. SL; 147,10. Cel: 121,70.

S&P 500 p

Strach przed podwyżkami stóp procentowych wrócił ze zdwojoną siłą, co zapowiada możliwość zejścia indeksu do 4000 w pierwszej połowie maja. Tam ponownie odezwie się popyt, zainteresowany odebraniem przecenionych akcji, co zakończy ciągnącą się od początku roku (z przerwami) korektę na Wall Street. Wejście: 4000. SL: 3900. Cel: 4400.

Michał Krajczewski, BM BNP Paribas

AUD/USD p

Zgodnie z oczekiwaniami z zeszłego miesiąca, kurs AUD/USD spadł z rejonów oporu przy 0,755 do rejonów wsparcia przy 0,70–0,71. Patrząc szerzej, w kwietniu widzieliśmy wyraźne umocnienie dolara, inwestorzy po majowym posiedzeniu Fed mogą jednak realizować zyski. SL: 0,685. Cel: 0,75.

platyna p

Platyna dotarła na koniec kwietnia do istotnego poziomu wsparcia i ubiegłorocznych minimów przy 900 USD. Obserwując znaczne wyprzedanie całej grupy metali szlachetnych, oczekuję korekcyjnego odbicia w maju. SL: 860. Cel: 1111.

S&P 500 p

Chociaż w średnim terminie ryzyko spowolnienia koniunktury i podwyżek stóp procentowych przez Fed może ograniczać wzrosty, tak w maju oczekuję odreagowania indeksów po dokonaniu oczekiwanej podwyżki stóp procentowych przez Fed, zakończeniu dobrego sezonu wyników kwartalnych za I kw. oraz z uwagi na mocne, negatywne nastawienie inwestorów. SL: 3999. Cel: 4600.

Rafał Sadoch, BM mBanku

EUR/USD p

Dolar historycznie zwykł zyskiwać przed okresem faktycznego zacieśnienia polityki monetarnej. Rynek wycenił już podwyżki po 0,5 pkt proc. na kolejnych czterech posiedzeniach Fed. Rynek mógł zagalopować się w tych oczekiwaniach, szczególnie że powoli EBC może przystępować do normalizacji polityki monetarnej. Cel: 1,08.

złoto q

Środowisko wyższych stóp procentowych powinno ciążyć cenom złota w najbliższych miesiącach.

S&P 500 p

Początek roku jest kiepski dla rynku akcji, który obawia się negatywnego przełożenia podwyżek stóp na poziom aktywności gospodarczej. Patrząc na wyniki spółek za I kwartał, pozostają one relatywnie dobre, co powinno sprzyjać ożywieniu popytu na ryzyko.

Kamil Cisowski, DI Xelion

USD/RUB p

Całkowicie nierynkowe umocnienie rubla wygenerowało stratę w ubiegłym miesiącu, natomiast sam fakt, że rosyjska waluta w teorii jest jedną z najsilniejszych na świecie, w tym roku przekracza naszym zdaniem granicę absurdu. Sytuacja ulegnie gwałtownej zmianie przy najmniejszym łagodzeniu regulacji.

pallad p

Pallad wymazał w ciągu jednej sesji większość ubiegłomiesięcznych wzrostów, natomiast wciąż wydaje nam się ciekawszą opcją inwestycyjną niż inne metale szlachetne, na ich tle zachowywał się w kwietniu lepiej. Bilans ryzyk dla cen surowca wydaje nam się asymetryczny.

WIG-banki p

W wyniku publikacji planów rządu z końca kwietnia tegoroczna przecena polskich banków sięga już około 30 proc. Pomimo bardzo poważnych ryzyk regulacyjnych wydają się one obecnie okazyjnie wycenione, w momencie gdy generują rekordowe zyski. Spodziewamy się odreagowania, które powinno okazać się większe niż dla całej GPW.

Marek Rogalski, DM BOŚ

GBP/USD p

Funt został nadmiernie przeceniony w ostatniej dekadzie kwietnia. Tymczasem nic nie wskazuje na to, aby Bank Anglii miał wstrzymywać podwyżki stóp procentowych. Z kolei Fed mógł zostać w krótkiej perspektywie już zdyskontowany.

gaz ziemny q

Paradoksalnie notowania tego surowca być może sięgnęły już swojego lokalnego sufitu. W przypadku korekty kluczowe stanie się złamanie wsparcia przy 6,45 USD/MMBtu.

DAX p

Uwagę zwraca rosnąca siła relatywna niemieckiej giełdy wobec amerykańskiej. Wsparciem może też być łagodna polityka EBC. To wszystko zaprocentuje, jeżeli poprawi się globalny sentyment.

Sobiesław Kozłowski, Noble Securities

USD/PLN q

Ekstremalne wykupienie na indeksie USD (DXY) jest układem sprzyjającym korekcie, co byłoby korzystne dla walut rynków wschodzących, w tym i PLN. Silnym oporem jest 4,51, natomiast ważne wsparcie to rejon 4,30–4,34.

srebro p

Wykupienie na DXY (USD) sprzyja odreagowaniu jego siły, co byłoby korzystne dla surowców, w tym i srebra. Silna korekta na srebrze tworzy interesujący układ. SL: 20,9.

S&P 500 p

Po kwietniowej słabej reakcji rynku na niskie marcowe odczyty sentymentu gra pod interpretację kontrariańską staje się wprawdzie coraz bardziej niepewna, ale w maju można dodatkowo liczyć na kulminującą z końcem miesiąca zwyczajową sezonową zwyżkę.

Bartosz Sawicki, Cinkciarz.pl

EUR/PLN q

Rynek panicznie zareagował na informacje o wstrzymaniu dostaw rosyjskiego gazu. Kurs euro powinien jednak spadać m.in. dzięki jastrzębiemu nastawieniu RPP, która w obliczu silnego wzrostu, wysokiej dynamiki wynagrodzeń i rekordowej inflacji zdecydowała się w maju na kolejny ruch stóp procentowych.

kawa q

Kawa, cukier i kakao – te trzy towary w kwietniu radziły sobie słabo na tle innych płodów rolnych i tzw. soft commodities. W przypadku kontraktów na arabikę pogłębienie zniżek może zwiastować wysoka produkcja, osłabienie popytu oraz mocne spadki gatunku robusta.

Nasdaq 100 p

Indeks Nasdaq 100 w końcówce kwietnia bronił dołków z lutego i marca tego roku. Głównym bodźcem do wyprzedaży spółek z sektora jest przekonanie, że Rezerwa Federalna bardzo agresywnie zacieśniać będzie politykę. Na żadnym z trzech najbliższych posiedzeń nie spodziewam się ruchu mocniejszego niż 0,5 pkt proc., co może przynieść ulgę rynkom akcji.

Andrzej Kiedrowicz, PKO BP

EUR/USD p

Przy braku dalszych, jastrzębich zaskoczeń ze strony Fedu oraz możliwości złagodzenia gołębiego przekazu EBC powinno nastąpić korekcyjne odbicie na skrajnie wyprzedanej parze.

kukurydza p

Wojna w Ukrainie i susza w Ameryce Południowej istotnie zmniejszają podaż zboża, a rosnące zapotrzebowanie na biopaliwa wzmacnia presję popytu, co może prowadzić do dalszego wzrostu cen kukurydzy.

DAX q

Rosnące ryzyko stagflacji w Niemczech wraz z ryzykiem wstrzymania dostaw rosyjskiego gazu, co mogłoby tylko spotęgować presję inflacyjną, może ciążyć na wycenie indeksu.

Analizy rynkowe
Bessa w pełnej okazałości
Gospodarka krajowa
Stopy nie muszą przewyższyć inflacji, żeby ją ograniczyć
Analizy rynkowe
Spadki na giełdach boleśnie uderzają w portfele miliarderów
Analizy rynkowe
Dywidendy nie takie skromne
Analizy rynkowe
NewConnect: Liczba debiutów wyhamowała
Analizy rynkowe
Jesteśmy na półmetku bessy. Oto trzy argumenty