Notowania czarnego złota mają za sobą trudny okres. Choć w dalszym ciągu nie można wykluczać spadku notowań ropy poniżej 20 USD za baryłkę, to jednak w średnim okresie normalizacja zapasów powinna sprzyjać odbiciu notowań. Cel: 30 dolarów za baryłkę.
S&P 500
Choć pandemia w USA zbiera ogromne żniwo, to zapowiedzi odmrażania gospodarki sugerują możliwość utrzymania odbicia na Wall Street.
Cel: 3100 pkt.
Marcin Sulewski
Santander Bank Polska
EUR/PLN
Zakres wahań kursu stopniowo się zawęża, sugerując, że niebawem zmienność może wzrosnąć, a to z reguły nie sprzyja walutom z rynków wschodzących. Dodatkowo w maju złotemu ciążyć może czynnik polityczny związany z wyborami prezydenckimi.
gaz ziemny
Podtrzymuję typ sprzed miesiąca. Dołek wygląda na dobrze ubity i oczekuję mocniejszego ruchu po przebiciu kwietniowego szczytu.
Wejście: 2,019 USD/mmBtu. Cel: 2,25. Stop loss: 1,88.
IBEX Index
Sądzę, że trwające odbicie na giełdach to tylko korekta i zobaczymy kolejną falę spadków. Hiszpański indeks to jeden z najsłabszych w Europie, bez nowego szczytu odreagowania ustanowionego na koniec kwietnia.
Stop loss: 736 pkt.
Marek Rogalski
DM BOŚ
AUD/NZD
Kwiecień przyniósł wyraźne odbicie, które może zostać skorygowane, jeżeli rynek dojdzie do wniosku, że RBA może szybciej wprowadzić kolejne niestandardowe działania w polityce monetarnej.
Cel: 1,032.
kukurydza
Notowania kukurydzy ostatnio są zależne od zmian na rynku... ropy naftowej, ale nie tylko to może być istotne w maju (warunki pogodowe).
Stop loss: 298 centów za buszel. Cel: 348.
S&P 500
Proces znoszenia lockdownu może się wiązać z wieloma rozczarowaniami, co w końcu powinno się przełożyć na postrzeganie zyskowności spółek. Ciekawym wątkiem mogą się na powrót okazać tarcia amerykańsko-chińskie. Stop loss: 3030 pkt.
Sobiesław Kozłowski
Noble Securities
USD/RUB
W okresie globalnej recesji ofiarami są zazwyczaj rynki wschodzące, w tym kraje wydobywające surowce. Skokowy wzrost notowań CDS-ów (ubezpieczenia od ryzyka niewypłacalności) dla Rosji jest przesłanką za osłabieniem rubla.
Stop loss: 68,40.
złoto
Powrót obaw o fundamenty, pomimo dostarczania nielimitowanej płynności przez banki centralne, sprzyja bezpiecznym aktywom. Również w dłuższej perspektywie obawy przed inflacja wydają się uśpione.
Wejście: 1670 dolarów za uncję.
DAX
Dotychczasowy kształt trwającego od połowy marca odreagowania w górę przypomina typowy pięciofalowy impuls z wydłużoną falą pierwszą. W tej sytuacji z obecnego pułapu należałoby oczekiwać korekty do rejonu dna fali drugiej na około 9500 pkt.
Bartosz Sawicki
TMS Brokers
USD/RUB
Załamanie na rynku surowców energetycznych zdecydowanie komplikuje sytuację w bilansie płatniczym. Rubel pozbawiony wsparcia nadwyżki na rachunku obrotów bieżących jest narażony na kolejną falę osłabienia.
platyna
Zamrożenie gospodarek i recesja wyraźnie obniżą zapotrzebowanie ze strony przemysłu motoryzacyjnego, a krótkoterminowe zaburzenie wydobycia w RPA przestanie wspierać ceny.
Bovespa
Pandemia i recesja uwypuklą i obnażą nierównowagi w gospodarkach wschodzących, których rynki akcji powinny pozostać w tyle na tle giełd gospodarek rozwiniętych i będą szczególnie podatne na korektę.
Andrzej Kiedrowicz
analityk
AUD/USD
Silne kwietniowe zwyżki, wsparte mocnym wzrostem optymizmu na fali bezprecedensowych działań stymulacyjnych rządów i banków centralnych, noszą oznaki wyczerpania. Idylla może się szybko skończyć, co będzie oznaczać powrót kapitału w stronę bezpiecznych walut.
złoto
Konsolidacja ceny złota w pobliżu poziomu 1700 USD/u może się skończyć kolejną falą wzrostu, jeśli na rynek powróci ryzyko. Zaczynają to sygnalizować umacniający się jen, spadek rentowności amerykańskich obligacji skarbowych i powrót do spadków indeksów akcji.
S&P 500
Stara giełdowa maksyma „sell in May and go away" może w tym roku zaatakować ze zdwojoną siłą, gdyż kwietniowe odbicie na indeksie dotarło już do 61,8 proc. zniesienia Fibonacciego fali spadkowej wywołanej pandemią koronawirusa.