Które aktywa mają potencjał wzrostu na początku 2022 r.?

Notowania złota przybliżają się do momentu wybicia w górę i powrotu do trendu wzrostowego – uważa najlepszy analityk portfela w 2021 r. Eksperci widzą także szanse na polskiej giełdzie, nie tylko w dużych spółkach.

Publikacja: 07.01.2022 05:00

Które aktywa mają potencjał wzrostu na początku 2022 r.?

Foto: Adobestock

Wchodząc w 2022 r., analitycy widzą szansę na zmianę trendu w cenie złota. Nie brakuje także byczych pozycji na polskim rynku akcji. Z kolei dolar wobec niektórych walut może wykazać się siłą.

Blask złota powróci?

Minął 2021 r., który przyniósł wiele okazji inwestycyjnych w różnych klasach aktywów. Wśród analityków biorących udział w portfelu inwestycyjnym „Parkietu" najlepszy okazał się Marcin Kiepas z Tickmillu, którego pozycje dały zarobić 16 proc. W ostatnim miesiącu roku stawiał m.in. na ropę WTI, co okazało się być najlepszą inwestycją grudnia.

W styczniu Kiepas postawił na złoto, argumentując, że kruszec wciąż pozostaje w trendzie bocznym, kontynuując 1,5-roczną spadkową korektę, jednak czas powoli gra na jego korzyść, przybliżając moment wybicia górą i powrotu do trendu wzrostowego. Kiepas nie jest jednak odosobniony.

Foto: GG Parkiet

Na wzrost notowań królewskiego metalu liczy także m.in. Łukasz Wardyn z CMC Markets, który zajął jednak pozycję na kruszcu denominowanym w euro.

– Obserwujemy dalszy ciąg rozczarowań na rynku złota. Przy braku konkretnego impulsu inwestorom pozostaje poszukiwanie „par" z technicznym potencjałem. Pewne nadzieje na wzrosty może dać złoto w EUR, którego wykres przez ostatnie 12 miesięcy wyrysował ciekawą platformę do wykreowania niepewnego impulsu wzrostowego. Złoto to nadal bardzo trudny rynek dla inwestorów i spekulantów – tłumaczy Wardyn.

Giełda i waluty pod lupą

Indeksy z GPW zakończyły 2021 r. na plusie i specjaliści spodziewają się kontynuacji trendu wzrostowego w styczniu. Andrzej Kiedrowicz z PKO BP mówi, że polski rynek giełdowy wchodzi w nowy rok z atrakcyjną wyceną w stosunku do rynków bazowych, a pozytywne nastroje inwestycyjne powinny utrzymać się w styczniu. Dodatkowo silny wzrost poziomu stóp procentowych w Polsce wspiera wycenę banków obecnych w indeksie WIG20.

Z kolei Michał Krajczewski z BM BNP Paribas szansę widzi w sWIG80, tłumacząc, że dwie fale spadkowe z listopada oraz połowy grudnia doprowadziły do ok. 10-proc. przeceny tego indeksu. – Równocześnie na wykresie obserwujemy pozytywne dywergencje kursu ze wskaźnikami analizy technicznej, co wraz z korzystną sezonowością (tzw. efekt stycznia) może być argumentem za odbiciem w najbliższych tygodniach – mówi Krajczewski.

Niektórzy mają jednak niedźwiedzie nastawienie. Kamil Cisowski z DI Xelion liczy na spadek Nasdaq.

– Krótkie pozycje na najlepszym typowo spośród głównych globalnych indeksów zawsze są obarczone olbrzymim ryzykiem, natomiast spodziewamy się, że styczeń może okazać się słaby dla amerykańskiego rynku akcji, odpływy z sektora spółek ultrawzrostowych są kontynuowane, a na skorelowanym z Nasdaq rynku kryptowalut trwają wyraźne spadki. Jeżeli miałoby dojść do korekty na globalnych giełdach, widzimy w Nasaq spory potencjał do ruchu w dół – argumentuje. A co z rynkiem walutowym? Dolar zdaniem Sobiesława Kozłowskiego z Noble Securities powinien dobrze radzić sobie wobec rubla.

– Obawy o spowolnienie gospodarcze po 2021 r., jak i ryzyka konsekwencji omikronu: powrót do lockdownów i niższy popyt na ropę naftową, będą osłabiać rubla rosyjskiego. Wsparciem dla USD jest oczekiwana w I połowie 2022 r. podwyżka stopy procentowej w USA, natomiast za osłabieniem RUB przemawia agresywna retoryka Rosji – mówi Kozłowski.

Według innych analityków dolar może także zyskiwać wobec jena czy liry.

Jednak Marek Rogalski z DM BOŚ uważa, że umocnienie franka widoczne od kilku miesięcy w relacjach z innymi walutami może nie być przypadkowe. Rynek będzie w 2022 r. podbijał stawkę zakładu, że Szwajcarski Bank Narodowy myli się w temacie stóp procentowych, dlatego Rogalski obstawia spadek USD/CHF.

Z kolei Bartosz Sawicki z Cinkciarz.pl zajął krótką pozycję na NZD/USD, spodziewając się głębszej wzrostowej korekty.

Portfel inwestycyjny
Cła krzyżują plany ekspertom. Czy mimo tego wyjdą na plus?
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Portfel inwestycyjny
Marzec może stać pod znakiem schłodzenia optymizmu
Portfel inwestycyjny
Uwaga na krypto i dolara. Złoto wciąż z potencjałem, giełdy niekoniecznie
Portfel inwestycyjny
Czas na krypto, metale szlachetne i polskie akcje
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Portfel inwestycyjny
Św. Mikołaj na pewno przyjdzie, tylko do kogo? Na co stawiać w grudniu?
Portfel inwestycyjny
Portfel foreksowy: Listopad przyniesie odwrócenie Trump trade?