Zrównoważony portfel dobry na rynek „w rozkroku" - Paweł Homiński, członek zarządu Noble Funds TFI
Rynek jest na rozstajach. Z jednej strony ożywienie gospodarcze nabiera tempa z każdym miesiącem, z drugiej - wyceny spółek nie są okazyjne, a inwestorzy zagraniczni negatywnie zareagowali na przedstawioną wersję tzw. „reformy" (choć wolałbym użyć słowa „demontaż") systemu emerytalnego. Wierzymy, że w miarę poprawy sytuacji gospodarczej polskie spółki będą zwiększać swe zyski, a ceny będą rosły, choć w krótkim terminie rynek może zachowywać się nerwowo, stąd też zbilansowana konstrukcja portfela. 30-proc. udział funduszy obligacji pozwoli skorzystać z aktualnie wysokich rentowności polskich papierów rządowych (4,8 proc. na „10-latkach" po decyzji o OFE!). Portfel uzupełniamy dobrym funduszem rynku pieniężnego. W funduszach akcji stawiamy na specyficzne strategie: inwestujące w konkretnej branży (PZU Energia Medycyna Ekologia), z ekspozycją na sektor małych spółek (Noble Akcji MIŚS) najsilniej korzystających na ożywieniu gospodarczym, a z rodziny funduszy uniwersalnych proponuję rozwiązanie dające ekspozycję na akcje zagraniczne, głównie w Europie Zach. (Noble Fund Akcji). JAM
Stawiamy na portfel średnio ryzykowny - Jerzy Kasprzak,dyr. Biura Portfeli Akcyjnych Ipopema TFI
Ze względu na bieżącą sytuację rynkową (wkraczamy w ożywienie gospodarcze, co w ostatnich miesiącach zarówno krajowe, jak i zagraniczne rynki akcji dyskontowały silnymi wzrostami – mWIG40 i sWIG80 o 18 proc. od początku roku, Dow Jones o 13 proc. a Nikkei o ponad 33 proc.), 30 proc. portfela zostało ulokowane w funduszach akcji. Jest to portfel średnio ryzykowny, nastawiony na wypracowanie zysku w obecnych realiach rynkowych – w przyszłości być może zrezygnujemy z części obligacyjnej portfela, a powiększymy część akcyjną. W okresie ok. dwóch kwartałów powinniśmy się bowiem spodziewać uspokojenia na rynkach akcji, a wraz z poprawiającymi się danymi makroekonomicznymi (co zapowiedział Donald Tusk podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy), akcje po ewentualnej fazie korekty (którą może spowodować kwestia OFE, interwencja zbrojna w Syrii lub decyzje FED), powinny wrócić do długoterminowego trendu wzrostowego. W tym scenariuszu będzie można pomyśleć o dodatkowym zwiększeniu ekspozycji na fundusze akcji.
Niepewność co do dalszego obioru „reformy" OFE - Krzysztof Mazurek, dyr. Dep. Sprzedaży Altus TFI
W naszym portfelu znalazły się 2 fundusze absolutnej stopy zwrotu (ASZ) rynku długu, które mogą zarabiać na wzroście rentowności (spadku cen) obligacji - co teraz obserwujemy na rynku - w przeciwieństwie do typowych funduszy dłużnych, zarabiających tylko na wzroście cen obligacji. Część akcyjną zbudowaliśmy dość zachowawczo z uwagi na niepewność co do dalszego odbioru "reformy" OFE przez rynek. Dlatego fundusze ASZ mają 40-proc. udział w portfelu. Jeden z nich działa tylko na rynku polskim (Altus ASZ FIZ RP2), a drugi inwestuje w Europie Środkowo-Wschodniej z uwzględnieniem Rosji i Turcji (ostatnia głęboka przecena na tym rynku generuje pewne okazje inwestycyjne). Pozostałe 25 proc. to fundusze akcji, prowadzące politykę inwestycyjną dość nietypową dla „typowych" funduszy tego typu. Altus Akcji ma portfel, którego skład mocno odbiega od benchmarku WIG, dzięki czemu osiąga wynika znacznie lepsze niż ten indeks, a Altus Aktywnego Zarządzania dodatkowo może zabezpieczać część pozycji akcyjnych kontraktami terminowymi, aby poprawić relacje stopy zwrotu do ryzyka.
Turcja i Rosja – obecnie dwa najtańsze rynki świata - Jarosław Niedzielewski dyr. Dep. Inwestycji Investors TFI
Wojna w Syrii oraz działania Fed mogą w najbliższych tygodniach nadal ciążyć rynkom akcji. Stąd prezentowany portfel ma bardziej zrównoważony charakter (50 proc. fundusze akcji, 10 proc. fundusz zrównoważony). Natomiast wychodzenie gospodarek światowych z objęć stagnacji lub nawet recesji dobrze wróży indeksom akcji w kolejnych kwartałach, ze szczególnym wskazaniem na segment mniejszych i średnich firm. Stąd udział dwóch funduszy wyspecjalizowanych w tego typu inwestycjach, z których jeden jest bardziej skoncentrowany na krajowym rynku, a drugi poszukuje okazji w dwóch najtańszych obecnie rynkach świata, czyli w Turcji i Rosji. Ponieważ w czasie kolejnej fali wzrostów kulą u nogi warszawskiego parkietu może być sprawa OFE, zniechęcająca zagranicznych inwestorów do inwestycji w największe polskie spółki, odpowiednim wyborem będzie Investor Akcji, którego modus operandi opiera się na fundamentalnym doborze spółek notowanych na wielu europejskich giełdach. Elementem pełniącym rolę polisy ubezpieczeniowej na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń jest fundusz odzwierciedlający trendy na złocie.
Uwaga na ryzyko natury geopolitycznej - Odpowiedź zespołowa zarządzających PKO TFI
We wrześniu utrzymujemy zrównoważony skład portfela, ponieważ obawiamy się istotnego ryzyka natury geopolitycznej, czyli zaostrzenia konfliktu w Syrii. Przed nami również decyzja Fed dotycząca skali ograniczenia programu luzowania polityki pieniężnej oraz wybór nowego prezesa Banku Centralnego USA. W części akcyjnej portfela przeważamy rynki wschodzące, które pomimo swoich problemów, posiadają atrakcyjniejszy stosunek zysku do ryzyka. Jednocześnie uważamy, że w ich przypadku część ryzyka związanego z decyzją Fed została już zdyskontowana.