Indeks szerokiego rynku zakończył zeszły rok wartością 57 462,68 pkt. W stosunku do poziomu z początku stycznia spadł o 18 proc. Nasz portfel dywidendowy poradził sobie zdecydowanie lepiej. Wygrał z rynkiem o ponad 26 pkt proc., przynosząc średnio 8,2-proc. stopę zwrotu. Większość biur typujących spółki uzyskała lepszy wynik niż WIG.

Najlepiej poradziły sobie wskazania BM Banku Millennium, które przyniosły w ujęciu narastającym imponującą niemal 37-proc. stopę zwrotu. Jak eksperci z tego biura widzą perspektywy dla rynków akcji? – W opinii naszego zespołu jeszcze przez dłuższy czas w centrum uwagi światowych rynków pozostanie inflacja i polityka banków centralnych – mówi Adam Zajler, ekspert z BM Banku Millennium (cała rozmowa obok).

Co nas czeka w tym roku

Wiceliderem pod względem stopy zwrotu za cały 2022 r. jest Sobiesław Kozłowski, dyrektor działu analiz Noble Securities. Jest również liderem pod względem stopy zwrotu za sam IV kwartał. Wygrać z rynkiem w tym okresie nie było łatwo, bo ostatnie miesiące zeszłego roku przyniosły mocne odbicie na giełdach. Tymczasem wskazania Kozłowskiego zyskały 34,6 proc., przebijając WIG o 9,6 proc. Średnio nasz portfel w samym IV kwartale zyskał 20 proc.

Czytaj więcej

Kto wypłaci dywidendę za 2022 r.

– Na rok 2023 zakładamy W-kształtne zachowanie rynku, przy czym aktualnie jesteśmy w pobliżu środkowej części W. Co ciekawe, do podobnych wniosków dochodzimy, stosując zarówno analizę fundamentalną, jak i spojrzenie techniczne – mówi Kozłowski. Dodaje, że z fundamentalnego punktu widzenia dopóki Fed i RPP prowadzą restrykcyjną politykę monetarną, dopóty otoczenie płynnościowe jest wymagające dla rynków wschodzących.

– Warto dodać, że amerykańskie władze monetarne zarówno podnoszą stopę procentową, jak i ograniczają sumę bilansową, co podwójnie zaostrza warunki monetarne. Po drugie z punktu widzenia cyklu rotacji aktywów w Polsce nie mamy jeszcze szczytu inflacji, nie wspominając o dołku PKB, więc na razie nie są to optymalne warunki dla akcji na 2023 r. – podsumowuje Kozłowski.

Kto sypnie groszem

Zdecydowana większość wytypowanych przez brokerów firm przyniosła w IV kwartale wysokie stopy zwrotu. Gwiazdami okazały się takie spółki jak PZU, XTB czy KGHM. Dwie pierwsze znalazły się również wśród wskazań do portfela na I kwartał 2023 r. W sumie analitycy wytypowali do niego 30 różnych firm (wszystkie opisujemy w ramkach).

W minionych edycjach portfela spółki często się powtarzały. Teraz tylko pięć zostało wytypowanych przez więcej niż jedno biuro. Są to: Budimex, Eurocash, Orange Polska, Pekao i Ten Square Games. Takie firmy, jak Budimex czy Pekao, to od lat dywidendowe pewniaki. W tej grupie było wcześniej też Orange Polska, ale potem miało przerwę w dzieleniu się zyskiem z akcjonariuszami. Analitycy zakładają jednak stopniowe zwiększanie strumienia dywidend.

Wśród wskazań do portfela na I kwartał znalazły się zarówno blue chips, jak i mniejsze spółki. Reprezentantami tej pierwszej grupy są m.in. wspomniane już Orange i Pekao, a także PZU, Asseco Poland czy PKN Orlen. Uwagę zwraca duża różnorodność branżowa. Wśród spółek z potencjałem do sutej dywidendy mamy reprezentantów tradycyjnych sektorów, ale jest też liczne grono spółek nowej ekonomii. Oprócz wspomnianego już Asseco Poland mamy też spółki technologiczne jak Ailleron i Vercom oraz producentów gier, jak BoomBit, PlayWay czy Ten Square Games.

Delko

W 2022 r. Delko wypłaciło akcjonariuszom w formie dywidendy za 2021 r. łącznie 4,78 mln zł, czyli 0,8 zł na akcję. To więcej niż rok wcześniej (w sumie 3,9 mln zł, czyli 0,65 zł na walor). Do portfela na pierwsze trzy miesiące 2023 r. dystrybucyjną spółkę wytypowało BM Banku Millennium. Kurs Delko od jesieni 2022 r. idzie w górę. Obecnie kapitalizacja spółki sięga 115 mln zł.

Dom Development

Deweloperzy na warszawskiej giełdzie co do zasady hojnie dzielą się zyskiem. W tym gronie jest Dom Development, który mimo gospodarczych zawirowań w 2022 r. wypłacił dywidendę w wysokości ponad 268 mln zł. Na akcję przypadło 10,5 zł. W 2021 r. było to odpowiednio 254 mln zł i 10 zł. Spółkę do portfela na I kwartał wytypowało Biuro Maklerskie PKO BP.

Eurocash

Handlowa spółka odbudowuje swoje marże i zdaniem ekspertów może być ciekawą propozycją inwestycyjną na najbliższe miesiące. Została wytypowana przez DM BDM oraz BM BNP Paribas BP. W trakcie kilku ostatnich lat notowania Eurocashu poruszały się w trendzie spadkowym. Obecnie są w okolicach 14–15 zł, co implikuje kapitalizację rynkową wynoszącą 2 mld zł.

Inter Cars

W 2022 r. akcjonariusze Inter Carsu zdecydowali o wypłacie dywidendy w wysokości 1,42 zł na akcję. Od czasu pandemicznego odbicia, czyli od wiosny 2020 r., notowania dystrybutora części idą w górę. W 2022 r. obserwowaliśmy wprawdzie kilkumiesięczną korektę spadkową, ale pod koniec roku kurs znów zaczął rosnąć. W dalszą dobrą passę spółki wierzy BM Banku Millennium.

Kęty

Pod koniec 2022 r. władze Kęt zasygnalizowały, że długoterminowe perspektywy dla wszystkich segmentów biznesowych grupy są korzystne. Poinformowały również, że spółka podtrzymuje dywidendowe plany. Prognoza na 2023 r. uwzględnia wypłatę w wysokości ok. 85 proc. skonsolidowanego zysku za 2022 r. Kęty zostały wytypowane do najnowszego zestawienia przez BM PKO BP.

Kruk

Kruka wytypowało BM Banku Millennium. Spółka w przeszłości dzieliła się zyskiem i zamierza nadal to robić. Polityka dywidendowa do 2024 r. zakłada, że zarząd będzie rekomendował przeznaczanie na dywidendę co najmniej 30 proc. skonsolidowanego zysku przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej.

LiveChat

LiveChat jest faworytem Haitong Banku. Technologiczna firma dynamicznie się rozwija. Biznes jest wysokomarżowy i generuje solidny cash flow, dlatego spółka dzieli się zyskiem. Pod koniec 2022 r. zdecydowano o wypłacie 1,46 zł zaliczki na dywidendę za rok 2022/2023. Trafiła do akcjonariuszy 5 stycznia.

Orange Polska

„Liczymy na stopniowe zwiększenie strumienia dywidend. Spółka jest solidną propozycją inwestycyjną na okres spowolnienia makroekonomicznego w Polsce” – tak wybór Orange Polska do portfela uzasadnia DM BDM. Na telekomunikacyjną spółkę w I kwartale 2023 r. postawił też Haitong Bank.

Pekao

W minionych latach sektor bankowy na GPW hojnie dzielił się zyskiem. Nie jest to już normą. Natomiast wśród nielicznych dywidendowych pewniaków utrzymuje się Pekao, które systematycznie trafia do naszego portfela. Do najnowszej edycji zestawienia spółkę wytypowało BM Banku PKO BP oraz BM BNP Paribas BP.

PKN Orlen

PKN Orlen trafił do zestawienia na najbliższe trzy miesiące za sprawą BM Banku Millennium. Dla paliwowej grupy ostatnie lata są bardzo intensywne, a najbliższe kwartały też zapowiadają się ciekawie. Za kilka tygodni zarząd ma przedstawić aktualizację strategii po połączeniu PKN Orlen z Grupą Lotos i PGNiG.

Ailleron

Technologiczna spółka jest faworytem Noble Securities. Analitycy zakładają, że w najbliższych dwóch latach Ailleron będzie w stanie zaoferować inwestorom ponad 5-proc. stopę dywidendy. Od listopada 2022 r. notowania poruszają się w trendzie wzrostowym. Od zeszłorocznego minimum wzrosły prawie dwukrotnie.

PlayWay

PlayWay w minionych latach hojnie dzielił się zyskiem z akcjonariuszami i wiele wskazuje, że taki plan będzie kontynuował w przyszłości. Zeszły rok dla studia był udany, tymczasem kurs akcji jest niżej niż 12 miesięcy temu. Do portfela na I kwartał 2023 r. spółkę wytypowało BM Banku BNP Paribas.

PZU

PZU regularnie pojawia się w portfelu dywidendowym. Analitycy wybór uzasadniają dobrymi fundamentami i perspektywą solidnej dywidendy. PZU nie bez powodu jest uważane za jednego z nielicznych dywidendowych pewniaków w sektorze finansowym. Do portfela na I kwartał spółkę wytypowało BM PKO BP.

Quercus

„Szczyt inflacji i bliski dołek PKB to moment cyklu na szukanie małych perełek” – tak wybór Quercus TFI do portfela na I kwartał 2023 r. uzasadnia Noble Securities. Notowania Quercusa są obecnie w okolicach 3,6 zł. 12 miesięcy temu przebijały poziom 4 zł. Aktualna kapitalizacja spółki to nieco ponad 200 mln zł.

R22

Jesienią zeszłego roku zarząd technologicznej grupy R22 poinformował, że wzrost przepływów pieniężnych z działalności operacyjnej przekracza ponaddwukrotnie wzrost płatności związanych z obsługą długu, a rentowność biznesu jest wysoka – to przemawia za wypłatą dywidendy. Na R22 postawił Haitong Bank.

Torpol

Na Torpol postawiło BM BNP Paribas BP. Notowania Torpolu od jesieni 2018 r. poruszają się w trendzie wzrostowym. W ostatnich dniach kurs oscyluje w okolicach 19–20 zł, co przekłada się na kapitalizację wynoszącą około 440 mln zł. Grupa miała w trakcie dziewięciu miesięcy 2022 r. 105,8 mln zł zysku netto i 731,8 mln zł przychodów.

Toya

Na Toyę postawiło Noble Securities, które zakłada, że w tym oraz w przyszłym roku akcjonariusze mogą liczyć na wysoką, nawet dwucyfrową stopę dywidendy. W ostatnich miesiącach notowania spółki oferującej narzędzia poruszają się w trendzie bocznym, oscylując w okolicach 5 zł.

Ten Square Games

Ten Square Games ma za sobą drastyczną przecenę. 12 miesięcy temu kurs wynosił 400 zł, a teraz sięga 140 zł. W 2022 r. studio wypłaciło 10 zł dywidendy na akcję. Ma potencjał, żeby nadal dzielić się zyskiem. Do portfela spółka została wytypowana przez BM BNP Paribas oraz Haitong Bank.

Vercom

Vercom jest faworytem Haitong Banku. Technologiczna spółka zrealizowała już z nawiązką cele emisyjne, finalizując duże przejęcia. Teraz koncentruje się na rozwoju organicznym i integracji przejętych firm. Jej biznes jest rentowny i generuje solidne zasoby gotówki.

Wirtualna Polska

Wirtualna Polska wypłaciła akcjonariuszom 1,2 zł dywidendy na akcję. Spółka ma politykę dywidendową i zamierza ją realizować w kolejnych latach – mimo realizowanych akwizycji. Na Wirtualną Polskę w najnowszej edycji portfela postawił Haitong Bank.

XTB

Wynikom XTB sprzyja duża zmienność obserwowana na rynkach finansowych w ostatnich dwóch latach. Zarząd zasygnalizował już, że akcjonariusze w 2023 r. mogą liczyć na solidną dywidendę. Spółkę do portfela na pierwsze trzy miesiące tego roku wytypował Haitong Bank.

Alumetal

Spółka trafiła do portfela ze wskazania BM BNP Paribas Bank Polska. Narastająco w trakcie trzech kwartałów 2022 r. zysk netto grupy Alumetal wyniósł 183,6 mln zł wobec 118,1 mln zł rok wcześniej, z kolei EBITDA poszła w górę o ponad jedną trzecią do 221,9 mln zł, a przychody o 60 proc., do ponad 2,5 mld zł.

Asseco Poland

Asseco Poland od lat jest na GPW dywidendowym pewniakiem. Do najnowszej edycji portfela spółkę wytypował Haitong Bank. W 2022 r. walne zgromadzenie Asseco zdecydowało o wypłacie 279 mln zł dywidendy, czyli 3,36 zł na akcję. Zeszły rok był dla grupy udany, co dobrze rokuje w kontekście tegorocznej dywidendy.

ATM Grupa

ATM Grupa jako jedna z niewielu spółek przez niemal cały okres, odkąd notowana jest na rynku, dzieli się dywidendą z akcjonariuszami mniejszościowymi – podkreśla DM BDM, który wytypował ATM Grupę do portfela. W jego ocenie to jedna z ciekawszych okazji inwestycyjnych w sektorze technologiczno-mediowym.

Auto Partner

Auto Partner jest faworytem BNP Paribas BP. Spółka może się pochwalić wysoką dynamiką przychodów za 2022 r. Zarząd jest spokojny o popyt w nadchodzących kwartałach. Ocenia, że zapotrzebowanie na części samochodowe będzie się utrzymywać. Ma również nadzieję na utrzymanie solidnej rentowności.

BoomBit

DM BDM podkreśla, że spółka wypłaciła już dywidendę w dwóch turach za ostatni rok. Zarząd studia zasygnalizował, że w przyszłości polityka dywidendowa powinna być zasadą, szczególnie że BoomBit generuje sporo gotówki. Obecnie kurs akcji oscyluje w okolicach 13 zł. 12 miesięcy temu sięgał 20 zł.

Budimex

Narastająco w trakcie trzech kwartałów 2022 r. grupa Budimex wypracowała ponad 6,3 mld zł przychodów. Zapowiadała znaczną poprawę pozycji gotówkowej netto. Spółka znana jest na GPW z wypłaty sutych dywidend. Zdaniem analityków będzie też hojna w 2023 r. Jest faworytem BM BNP Paribas oraz BM Banku Millennium

Ciech

Ciech trafił do portfela ze wskazania BM Banku Millennium. Chemiczna spółka ma za sobą udany rok. Bieżący też zapowiada się dobrze. Grupa chciałaby utrzymać znormalizowany wynik EBITDA na stabilnym poziomie, m.in. dzięki rosnącej efektywności produkcji i spodziewanemu utrzymaniu silnego popytu na sodę.

Grupa Action

Grupa Action podkreśla, że jej marża utrzymuje się na wysokim około 8-proc. poziomie. Spółka przeprowadziła skup akcji własnych. Analitycy liczą, że mocny bilans po latach sanacji pozwoli na hojny strumień dywidend w kolejnych latach. Dystrybutor IT został wytypowany przez DM BDM.

AB

Walne zgromadzenie akcjonariuszy w grudniu 2022 r. zdecydowało o przeznaczeniu 20 mln zł na dywidendę i zwiększeniu puli na skup akcji własnych o 95 mln zł. Kwota 1,25 zł dywidendy na akcję trafi do akcjonariuszy 16 stycznia. Dystrybucyjną spółkę do portfela wytypowało Biuro Maklerskie Banku Millennium

Wykresy: źródło GPW