Szeroki indeks warszawskiej giełdy zakończył trzeci kwartał na poziomie 57,3 tys. pkt, a rozpoczynał go z pułapu ponad 60 tys. pkt. Oznacza to spadek o niemal 5 proc. To z kolei w lepszym świetle stawia średnią stopę zwrotu z portfela dywidendowego za ten okres: wprawdzie była ujemna, ale i tak o niemal 2,5 pkt proc. lepsza niż zmiana WIG. Jeszcze wyższa jest różnica w ujęciu narastającym.
Najlepiej w minionym kwartale radziły sobie wskazania BM BNP Paribas Polska (rozmowa z przedstawicielem tego biura obok), które dopiero kilka miesięcy temu dołączyło do grona brokerów typujących spółki do naszego portfela. Średnia stopa zwrotu z jego wskazań przekroczyła 5 proc. Lepiej od szerokiego rynku wypadły też DM PKO BP, Millennium DM oraz Haitong Bank. W ujęciu narastającym na pierwszą pozycję wysunął się właśnie Haitong Bank ze stopą zwrotu przekraczającą 14 proc. Tuż za nim, z ponad 12 proc., jest DM BDM.
Gwiazdy i czarne owce
W portfelu na III kwartał w sumie mieliśmy 31 różnych firm. Ponad 40 proc. z nich przyniosło dodatnią stopę zwrotu, ale aż niemal 60 proc. pozostałych zakończyło kwartał pod kreską. Trudno uznać te wyniki za satysfakcjonujące, szczególnie że w większości przypadków stopy zwrotu zostały jeszcze powiększone o wartość wypłacanych w tym roku dywidend (uwzględniamy je w tym kwartale, w którym wypada dzień ustalenia prawa, a w większości przedsiębiorstw data ta przypadła właśnie na III kwartał).
Podobnie jak w poprzedniej edycji naszego portfela, tak i teraz każde biuro maklerskie może się pochwalić przynajmniej jednym dobrym strzałem. Najwięcej w III kwartale miało ich wspomniane już Biuro Maklerskie BNP Paribas – m.in. Neukę, Echo Investment i PKN Orlen. Po uwzględnieniu dywidend przeciętna stopa zwrotu z powyższych trzech firm przekracza 17 proc. Średnią ze wszystkich wskazań tego brokera obniżyły jednak pozostałe dwa przedsiębiorstwa: Kęty, a w szczególności Famur. W minionym kwartale mocno potaniały również – wskazywane przez inne biura maklerskie – takie spółki, jak Agora, Grupa Azoty, Selena czy Kruk. Być może ta przecena jest okazją do nabycia akcji po atrakcyjnej cenie. Najwyraźniej takiego zdania jest część analityków, na co wskazuje konsekwentny wybór mocno przecenionych przedsiębiorstw do portfela na kolejny kwartał.