Od początku roku WIG zyskał ponad 25 proc. We wtorek lekko rósł, oscylując w okolicach 71,5 tys. pkt. W samym III kwartale (mimo dużej zmienności we wrześniu) indeks urósł o 6,5 proc., przebijając tym samym o niespełna 1 pkt proc. średni wynik portfela dywidendowego. Wszystkie biura maklerskie biorące udział w naszym zestawieniu zakończyły III kwartał na plusie.
Z rynkiem najmocniej wygrało BM PKO BP (patrz: rozmowa z Emilem Łobodzińskim, p.o. menedżera zespołu). Jego wskazania przyniosły w III kwartale średnio ponad 10-proc. stopę zwrotu. Dobrze poradziły sobie też m.in. Haitong Bank i DM BDM. Z kolei w ujęciu narastającym nadal prym wiedzie Noble Securities z imponującą skumulowaną stopą zwrotu sięgającą 80 proc.
Miniony kwartał pod lupą
W okresie wakacyjnym przypada kumulacja sezonu dywidendowego na giełdzie. Zazwyczaj w czerwcu odbywają się coroczne walne zgromadzenia akcjonariuszy, a w lipcu lub sierpniu przypada dzień ustalenia prawa do wypłaty (to właśnie tę datę bierzemy pod uwagę, licząc stopy zwrotu z uwzględnieniem dywidend).
W minionym kwartale dywidenda podbiła zwroty z akcji w co trzeciej z wytypowanych przez ekspertów spółek. Były to m.in. Atal, Cyfrowy Polsat, Ferro, PKN Orlen, PZU czy Ten Square Games.
Kilkanaście wytypowanych firm przyniosło w III kwartale dwucyfrowe stopy zwrotu, ale kilka zakończyło kwartał pod kreską. W tej pierwszej grupie błyszczały m.in. Cyfrowy Polsat (jego notowaniom pomogło wezwanie ogłoszone przez Cyfrowy Polsat, Reddev oraz Zygmunta Solorza), Tim, PZU, Auto Partner, Pekao czy PKN Orlen. Z kolei niżej niż na początku III kwartału wycenione na koniec września były takie firmy jak Eurocash czy XTB.