Kogo polecają analitycy? Jednym z kandydatów do poprawy wyników i wzrostu kursu jest Relpol. – Wydaje nam się, że aktualnie spółką, która może pozytywnie wyróżnić się w sektorze przemysłowym, jest Relpol. Jest to spółka dość silnie nastawiony na rynki zagraniczne. W przypadku Relpolu aż 70 proc. produkcji trafia na eksport i słabsza złotówka powinna sprzyjać wynikom tej firmy. Dodatkowo spółka jest dość sprawnie zarządzana, co w połączeniu z korzystnym kursem walutowym i spadkiem cen metali, takich jak miedź czy srebro, tworzy dla niej sprzyjające otoczenie – mówi Sobiesław Kozłowski, ekspert ds. rynków akcji w DM Raiffeisen Banku.
Prochem, Kruszwica i Zetkama
Z kolei Michał Zasadzki z Erste Securities Polska spośród spółek przemysłowych poleca Prochem, czyli firmę projektowo-budowlaną, mającą ekspozycję przede wszystkim na branżę chemiczną. – Spółka wygrała znaczący przetarg na Białorusi. Dodatkowo Prochem ma potencjał do znaczącej poprawy wyników operacyjnych w 2014 r. oraz uzyskania sporej gotówki z tytułu wygranej sprawy sądowej z PERN „Przyjaźń", co może nastąpić jeszcze w tym roku – mówi analityk Erste Securities Polska. Poleca on również spółkę Kruszwica. Producent tłuszczów roślinnych ma skorzystać na spadku cen rzepaku i tym samym poprawie marż.
Warto też przyjrzeć się bliżej grupie kapitałowej Zetkama. – Segment armatury i odlewów od dłuższego czasu generuje ponad 10-proc. dynamikę wzrostu przy wysokich marżach, za co odpowiada wcielenie w struktury grupy zakładów Armak oraz wzrost zamówień z Rosji. Segment automotive, mimo ciężkiej sytuacji na rynku, również dynamicznie się rozwija, dzięki zdobywaniu nowych zleceń. Po zapaści z drugiej połowy ubiegłego roku lepiej radzi sobie Śrubena, a polityka zmiany miksu produktowego będzie się przekładać na poprawę marż. Zetkama planuje też przejąć spółkę z branży obróbczej oraz wytwarzania komponentów metalowych, której potencjał generowania obrotów sięga 100 mln zł – wskazuje Wojciech Woźniak, analityk DM Millennium.
Inne propozycje
Grzegorz Kujawski z DM Trigon ma jeszcze dwie propozycje dla inwestorów. Pierwszą z nich jest Forte, czyli producent mebli. Spółka poszerza zagraniczne rynki zbytu, korzystając przy tym z tegorocznych niższych cen płyt wiórowych oraz MDF oraz deprecjacji złotego względem euro, co poprawia marże. Ponadto przed Forte jest sezonowo lepsze drugie półrocze.
Warto również bliżej przyjrzeć się spółce Wielton produkującej m.in. przyczepy. – Spółka odbudowuje swoją zeszłoroczną pozycję na rynku rosyjskim po zamieszaniu związanym z opłatą utylizacyjną, która ostatecznie została uregulowana prawnie w I kwartale. Ponadto spadek sprzedaży wywrotek stalowych spowodowany gorszą koniunkturą w budownictwie został zniwelowany dzięki dużemu popytowi na wysokomarżowe zestawy transportowe oraz naczepy kurtynowe, co biorąc pod uwagę jednocześnie stabilną bazę kosztową, dobrze wróży wynikom w II półroczu – mówi Grzegorz Kujawski.