Obligacje skarbowe i korporacyjne – alternatywa dla rynku akcji?

2016 r. na rynkach kapitałowych zaczął się jak w filmach Hitchcocka – najpierw trzęsienie ziemi w postaci kryzysu giełdy w Chinach. Później napięcie tylko rosło. W roli głównej giełdy akcji, które po załamaniu na rynkach surowców, metali szlachetnych i innych klas aktywów, wydają się podążać w tym samym kierunku. W efekcie gracze zaczynają drżeć na dźwięk słowa „inwestycje", zapominając o alternatywach umożliwiających bezpieczniejsze inwestowanie.

Publikacja: 14.02.2016 12:35

Obligacje skarbowe i korporacyjne – alternatywa dla rynku akcji?

Foto: GG Parkiet

Mowa oczywiście o obligacjach, które w Polsce od wielu lat zyskują na znaczeniu. Mimo że nie mają takiego samego potencjału wzrostu jak akcje, ich popularność rośnie właśnie wtedy, gdy na giełdach trwa wyprzedaż, a inne opcje są albo jeszcze bardziej ryzykowne, albo niedostępne. Ktoś mógłby powiedzieć, że obligatariusze tylko siedzą i odcinają kupony. Ale czy tak jest naprawdę?

Obligacje są znaną od wieków formą pozyskiwania kapitału przez różne podmioty, tj. państwa, samorządy terytorialne oraz przedsiębiorstwa. Zasadniczą różnicą między obligacjami skarbowymi a korporacyjnymi jest stopa zysku i ryzyka. Obligacje skarbowe to bezpieczna forma lokowania środków, oferująca jednak niewielkie oprocentowanie. Obligacje spółek zaś są bardziej ryzykowne, ale oferują wyższy poziom oprocentowania. Oczywiście co pewien czas zdarzają się bankructwa i defaulty, dlatego niezwykle istotne jest selektywne podejście przy wyborze emitenta. Istnieje wiele czynników przekładających się na oprocentowanie jednych i drugich, spośród których kluczowym jest standing finansowy emitenta i jego zdolność do obsługi długu.

Pozostało jeszcze 85% artykułu
Tylko 149 zł za rok czytania.

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Parkiet PLUS
Sytuacja dobra, zła czy średnia?
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Parkiet PLUS
Pierwsza fuzja na Catalyst nie tworzy zbyt wielu okazji
Parkiet PLUS
Wall Street – od euforii do technicznego wyprzedania
Parkiet PLUS
Polacy pozytywnie postrzegają stokenizowane płatności
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Parkiet PLUS
Jan Strzelecki z PIE: Jesteśmy na początku "próby Trumpa"
Parkiet PLUS
Co z Ukrainą. Sobolewski z Pracodawcy RP: Samo zawieszenie broni nie wystarczy