Do 2030 r. MOL Group planuje wprowadzić wiele zmian w prowadzonej działalności. Jakie są najważniejsze cele zarządu, które chce zrealizować w ramach długoterminowej strategii?
Nie ma wątpliwości, że do końca następnej dekady światowy rynek energii znacząco się zmieni. Obecnie tempo zmian przyspiesza. Wraz z szybkim rozwojem technologicznym oraz działaniami regulacyjnymi, mającymi na celu zmniejszenie emisji dwutlenku węgla, pojawiają się nowe globalne wzorce zużycia energii i paliwa. Celem naszej nowej, długoterminowej strategii jest nie tylko reagowanie na te trendy, ale tak naprawdę wyznaczanie kierunków zmian w Europie Środkowej i Wschodniej. Dominacja paliw węglowodorowych utrzyma się przez najbliższych 15 lat, może dłużej, a nasza tradycyjna działalność nadal będzie generować ogromne przepływy pieniężne. Jednak oczywiste jest, że nadszedł czas na działanie. Nasz priorytet to utrzymanie pozycji regionalnego lidera w naszej podstawowej działalności. Po drugie, chcemy przewodzić transformacji przemysłowej w regionie CEE i stać się czołową grupą chemiczną. Po trzecie, przekształcimy naszą działalność detaliczną i staniemy się czołowym dostawcą usług dla konsumentów.
W jaki sposób MOL Group zamierza stać się czołową grupą chemiczną w Europie Środkowej i Wschodniej?
Co pięć lat będziemy inwestować w petrochemię 1,5 mld USD, w sumie 4,5 mld USD w ciągu 15 lat. Analizujemy możliwości inwestycyjne tam, gdzie nasza pozycja na rynku, baza klientów i znajomość lokalnego środowiska mogą przynieść korzyści i umożliwią uzyskanie efektu synergii. W Tiszaújváros i Bratysławie utworzymy nowe linie produkcyjne do wytwarzania produktów o wyższej wartości. Zaczęliśmy rozwijać się w tym kierunku dzięki ukończonej niedawno wytwórni butadienu, związku, który zapewnia elastyczność materiałów syntetycznych. Obecnie budujemy fabrykę kauczuku syntetycznego, która stanie się dostawcą nr 1 dla producentów wyrobów gumowych z Europy Środkowej. Szukamy również możliwości współpracy z innymi firmami światowej klasy. Nasz cel to o wiele więcej niż zwykła masowa produkcja wyrobów chemicznych. Chcemy produkować również wyroby o wysokiej wartości dodanej, które wymagają dużej wiedzy technicznej i cieszą się popularnością na rynku. Podczas gdy w branży transportowej węglowodory można zastąpić, w przemyśle chemicznym nie ma takiej możliwości. Innymi słowy, ropa nie zniknie – zmieni się jej zastosowanie końcowe. W najbliższej przyszłości bardziej szczegółowo omówimy temat konkretnych inwestycji.
Jednym z celów MOL Group jest zwiększenie udziału w rynku paliwowym Europy Środkowo-Wschodniej z ponad 20 proc. do 25–30 proc. W jaki sposób i w jakich krajach ten cel będzie realizowany?