Jak na warunki naszego rynku to niezwykły urodzaj. Cztery tzw. małe emisje publiczne zostają przeprowadzone w jednym czasie. Ich łączna wartość to 36 mln zł.
Innowatorzy
Co ciekawe, dwóch spośród czterech emitentów zalicza się do grona spółek innowacyjnych. Brastera czytelnikom „Parkietu" przedstawiać nie trzeba – spółka notowana jest na GPW, a wcześniej na New Connect. Przed emisją obligacji przeszła pełną drogę od start-upu do uruchomienia komercyjnej sprzedaży (od 19 października) swojego urządzenia pomagającego we wczesnym wykrywaniu raka piersi. Problem w tym, że wyników sprzedaży z pierwszego miesiąca nie znamy, a gdyby nawet to i tak nie byłyby one miarodajne. Inwestorzy muszą ocenić spółkę po jej produkcie, wielkości złożonych zamówień u producenta i ocenić, na ile zapowiedzi sprzedaży 200 tys. urządzeń w pięć lat w Polsce są realne i ile na ich realizacji uda się spółce zarobić.
Na koniec zostają jeszcze pytania, na które nie zna odpowiedzi sama spółka. Na ile jej produkt zyska uznanie środowiska lekarskiego (opinie lekarzy mogą mieć dla użytkowniczek kluczowe znaczenie), a na ile margines błędnych wskazań może przyczynić się do negatywnych opinii o produkcie?
Zupełnie inną innowację wprowadził na rynek Invipay.com. Jest to spółka z modnej ostatnio branży FinTech, która oferuje usługi najbardziej zbliżone do tradycyjnego faktoringu. Z tym tylko, że Invipay adresuje usługi do małych firm i mikroprzedsiębiorstw, którym proponuje rozliczenia przy użyciu opracowanej przez siebie aplikacji. Nowością jest przy tym usługa nettingu, która pozwala wzajemnie znosić się kosztom opłacanych i przychodom z wystawianych faktur.
Ryzykiem – jak to w faktoringu – jest możliwość nieuzyskania płatności od adresata faktury i ewentualne problemy z jej regresem. Invipay działa operacyjnie od 11 miesięcy, od czerwca jest firmą rentowną operacyjnie, kapitał obrotowy finansuje mBank, ale to wszystko za mało, by ocenić, na ile rozwiązanie sprawdzi się w praktyce (choć rozliczono już transakcje warte 40 mln zł). Rozwiązaniem jest zabezpieczenie na zbiorze wierzytelności. Warto też dodać, że w akcje Invipay zainwestowali Jan Motz i Kinga Nowakowska, w których giełdowi inwestorzy rozpoznają kluczowe postacie zarządzające grupą Capital Park.