CD Projekt
Rekordowe zyski z ostatnich lat mają zostać wykorzystane m.in. do produkcji nowych tytułów na ciągle rosnącym rynku gier na świecie.
Celon Pharma
Tegoroczny giełdowy debiutant zapewnia sobie dobrą przyszłość m.in. dzięki umowom z globalnymi firmami działającymi w branży farmaceutycznej.
Neuca
Spółka poza podstawową działalnością rozwija trzy nowe segmenty: badania kliniczne, telemedycynę i przychodnie POZ.
PCC Rokita
Kolejne przeprowadzane przez spółkę inwestycje zwiększają jej efektywność działania, a co za tym idzie – i wypracowywany zysk.
TIM
Zmiana strategii polegająca na rezygnacji z sieci lokalnych oddziałów z magazynami na rzecz biur handlowych i sprzedaży online okazała się bardzo trafna.
LiveChat Software
Bardzo dobry model biznesowy przyjęty przez spółkę pozwala jej na dużą ekspansję zagraniczną przy ograniczonych kosztach zwiększenia skali działalności.
Benefit Systems
Spółka działa w segmencie charakteryzującym się wysoką dynamiką wzrostu, co przekłada się na generowane wyniki i dobre perspektywy na lata kolejne.
Które branże z GPW można uznać za najbardziej rozwojowe?
Mateusz Adamkiewicz, główny analityk EastSideCapital
Niezmiennie ciekawą branżą pozostają spółki związane z grami komputerowymi. Polscy producenci potrafią działać globalnie i są w stanie skutecznie konkurować z największymi graczami na tym rynku. Jest to również jedna z najbardziej obiecujących branż w skali świata, więc warto korzystać z tego, że na rodzimym rynku nie brakuje przedstawicieli tego segmentu. Poza tradycyjnym modelem działania opartym na produkowaniu głośnych tytułów warto zwrócić uwagę także na e-sport, który zdobywa coraz większą popularność na świecie, a komputerowe zmagania są w stanie wypełnić największe hale widowiskowe. W tym segmencie działa na przykład spółka Macro Games notowana na NewConnect. Poza spółkami związanymi z grami komputerowymi warto spojrzeć nieco szerzej na sektor IT, przede wszystkim na mniejsze spółki, które dostarczają innowacyjne rozwiązania dla biznesu. Jako element stabilizacji portfela warto rozważyć również inwestycje w sektor spożywczy, który w ostatnich tygodniach należy do najmocniejszych segmentów rynku. Spółki spożywcze korzystają na rosnącej konsumpcji, zwłaszcza w okresie świątecznym, a dodatkowo w dłuższym terminie pozostają stosunkowo niezależne od koniunktury.
Maciej Kik, zarządzający funduszami akcji Union Investment TFI
Bardzo dobre perspektywy ma przed sobą polski sektor IT – przede wszystkim producenci gier notowani na GPW. Czasy, w których polskie spółki ograniczały się do wykonywania zleceń dla zachodnich firm, dawno minęły. Obecnie polscy producenci są poważnymi globalnymi graczami. To zasługa wysoko wykwalifikowanej kadry programistów, kreatywności oraz wciąż niższych kosztów zatrudnienia niż na Zachodzie. Obiecująco przedstawiają się plany spółki CD Projekt. Producent światowego hitu, „Wiedźmina", pracuje już nad kolejnymi tytułami, których wyczekują gracze na całym świecie. W segmencie IT znajdziemy też wiele innych spółek z dużym potencjałem, np. 11 bit studios, Artifex Mundi i LiveChat. Druga branża, która będzie w dalszym ciągu dynamicznie się rozwijać, to e-commerce. W Polsce, podobnie jak na całym świecie, handel w internecie kwitnie. Widać to na przykładzie Wirtualnej Polski, Oponeo czy Allegro, które zostało niedawno sprzedane za 3,25 mld dolarów. Ponadto coraz więcej spółek, które dotąd sprzedawały swoje towary głównie w sklepach stacjonarnych, rozwija internetowe kanały dystrybucji. Dobrze prezentują się także perspektywy dla spółek biotechnologicznych oraz przemysłowych – szczególnie tych nastawionych na eksport (sektor motoryzacyjny czy meblarski).