Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Główną przyczyną dużego zanieczyszczenia powietrza w Polsce jest tzw. niska emisja, czyli zanieczyszczenia, których źródłem są domowe piece i lokalne kotłownie.
Branża surowcowa jest zapewne tą, którą czeka w najbliższych latach najwięcej zmian w związku z coraz powszechniej oczekiwanym ograniczeniem zjawiska zanieczyszczenia powietrza. Dla niektórych firm rodzi to określone szanse, a dla innych zagrożenia. Szczególnie napiętnowanym surowcem wydaje się dziś węgiel. Z różnych danych wynika, że jest on winny ponad połowy zanieczyszczeń powietrza w Polsce. Chodzi zwłaszcza o emisję pyłów przez domowe instalacje grzewcze. JSW przekonuje, że ten problem w znikomym stopniu dotyczy spółki. Grupa specjalizuje się w produkcji węgla koksowego na potrzeby przemysłu stalowego. Sprzedaż drobnicowa mułów i flotokoncentratu, które mogą być spalane w przydomowych piecach, w 2016 r. stanowiła niecały 1 proc. całej sprzedaży węgla w jastrzębskiej firmie. – Należy przy tym podkreślić, że głównym dostawcą tych sortymentów w JSW jest kopalnia Krupiński, która w pierwszym kwartale 2017 r. zostanie przekazana do SRK i zakończy swoją produkcję. W przypadku wprowadzenia zakazu lub ograniczenia sprzedaży tego typu paliw nasze pozostałe kopalnie będą w stanie zagospodarować je w procesie technologicznym produkcji węgla – mówi Katarzyna Jabłońska-Bajer, rzecznik JSW.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Badania pokazują, że aż w 70 proc. przypadków sztuczna inteligencja, zaprzęgnięta do pracy biurowej, źle wykonuje powierzone zadania. Co więcej, eksperci szacują, że do końca 2027 r. ponad 40 proc. takich projektów opartych na agentach AI zostanie anulowanych.
Rynek mieszkaniowy w Polsce w ostatnich latach to prawdziwa sinusoida. Od zamrożenia rynku po pandemii, przez euforyczne zakupy w okresie rekordowo niskich stóp procentowych, kolejne załamanie popytu po skoku inflacji i napaści Rosji na Ukrainę, po ponowny wzrost rynku stymulowany programem „Bezpieczny kredyt 2 proc.” i kolejny spadek popytu po wygaśnięciu programu.
Po niemal dziesięciu latach od pierwszych zapowiedzi i licznych zwrotach akcji, fuzja Bestu i Kredyt Inkaso najprawdopodobniej dojdzie do skutku. Które obligacje warto mieć w portfelu? Czy da się wyciągnąć wnioski na przyszłość?
Po niemal 10-procentowej korekcie indeks S&P 500 stał się technicznie wyprzedany, a w potencjalnej poprawie pomóc może wzorzec sezonowy, z którym ciekawie komponuje się tegoroczne zachowanie Wall Street. Szkoda tylko, że wyceny amerykańskich blue chips są nadal sporo powyżej historycznej normy.
Polacy chcą korzystać z wielu różnych narzędzi płatniczych. Konsumentom zależy przede wszystkim na możliwości swobodnego wyboru metody płatności, gwarancji wygody i bezpieczeństwa podczas zakupów online i offline oraz dostępie do innowacyjnych rozwiązań – pokazuje raport „Polskie płatności: liczy się możliwość wyboru” („Paid in Poland: A story of choice”) opracowany na podstawie badania przeprowadzonego na zlecenie Mastercard.
Niezależnie od rozmów w Rijadzie polscy przedsiębiorcy mogą liczyć na szanse w relacjach z Ukrainą - mówi Jan Strzelecki, wiceszef działu gospodarki światowej rządowego think tanku Polski Instytut Ekonomiczny.