Walka ze smogiem może przynieść spółkom zyski

Ograniczanie zanieczyszczenia powietrza w Polsce to dla wielu firm koszt. Na rozwiązywaniu tego problemu można też zarabiać. Szanse na to mają m.in. niektóre spółki surowcowe, transportowe i energetyczne.

Publikacja: 18.02.2017 10:10

Główną przyczyną dużego zanieczyszczenia powietrza w Polsce jest tzw. niska emisja, czyli zanieczysz

Główną przyczyną dużego zanieczyszczenia powietrza w Polsce jest tzw. niska emisja, czyli zanieczyszczenia, których źródłem są domowe piece i lokalne kotłownie.

Foto: Archiwum

Branża surowcowa jest zapewne tą, którą czeka w najbliższych latach najwięcej zmian w związku z coraz powszechniej oczekiwanym ograniczeniem zjawiska zanieczyszczenia powietrza. Dla niektórych firm rodzi to określone szanse, a dla innych zagrożenia. Szczególnie napiętnowanym surowcem wydaje się dziś węgiel. Z różnych danych wynika, że jest on winny ponad połowy zanieczyszczeń powietrza w Polsce. Chodzi zwłaszcza o emisję pyłów przez domowe instalacje grzewcze. JSW przekonuje, że ten problem w znikomym stopniu dotyczy spółki. Grupa specjalizuje się w produkcji węgla koksowego na potrzeby przemysłu stalowego. Sprzedaż drobnicowa mułów i flotokoncentratu, które mogą być spalane w przydomowych piecach, w 2016 r. stanowiła niecały 1 proc. całej sprzedaży węgla w jastrzębskiej firmie. – Należy przy tym podkreślić, że głównym dostawcą tych sortymentów w JSW jest kopalnia Krupiński, która w pierwszym kwartale 2017 r. zostanie przekazana do SRK i zakończy swoją produkcję. W przypadku wprowadzenia zakazu lub ograniczenia sprzedaży tego typu paliw nasze pozostałe kopalnie będą w stanie zagospodarować je w procesie technologicznym produkcji węgla – mówi Katarzyna Jabłońska-Bajer, rzecznik JSW.

Pozostało 87% artykułu

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów parkiet.com

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji Parkiet.com

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Parkiet PLUS
Czy chińska nadwyżka jest groźna dla świata?
Parkiet PLUS
Usługa zarządzania aktywami klientów to nie kiosk z pietruszką
Parkiet PLUS
„Sell in May and go away” – ile w tym prawdy?
Parkiet PLUS
100 lat nie kończy historii złotego, ale zbliża się czas euro
Parkiet PLUS
Wynikowi prymusi sezonu raportów
Parkiet PLUS
Dobrze, że S&P 500 (trochę) się skorygował po euforycznym I kwartale