The Crucible Theatre, 55 Norfolk Street, Sheffield – to adres sławnego snookerowego teatru, który symbolizuje niewątpliwy sukces gry, wymyślonej w 1875 roku przez grupę znudzonych brytyjskich oficerów stacjonujących w indyjskim mieście Jubbulpore.
Wbijanie kolorowych kul do otworów w rogach dużego stołu spodobało się wkrótce w Wielkiej Brytanii. Już w 1916 roku rozegrano pierwsze amatorskie mistrzostwa Anglii. Jednak dopiero trzy lata później udało się ujednolicić i zebrać w całość nieco niespójne przepisy – można śmiało twierdzić, że obchodzimy właśnie stulecie ustalenia reguł współczesnego snookera.
Do stulecia mistrzostw świata też nie jest daleko: pierwszy zawodowy turniej dający oficjalny tytuł mistrza globu odbył się zimą 1926/1927 w Camkin's Hall w Birmingham i po paru tygodniach gier okazało się, że zdecydowanie najlepszy jest Joe Davis, który pokonał w finale Toma Dennisa, za co wziął puchar oraz premię w wysokości 6 funtów i 10 szylingów. Potem Davis zdobywał tytuł mistrza jeszcze 14 razy, niepokonany zakończył karierę w 1946 roku.
Wkrótce stulecie
Stulecie mistrzostw świata w snookerze na pewno będzie obchodzone w Sheffield. Miasto podpisało z World Snooker Ltd. – firmą zarządzającą głównymi rozgrywkami profesjonalnymi na świecie – umowę do 2027 r.
Będzie więc jeszcze długo tak jak jest: snookerowy „teatr marzeń", w którym na scenę, czyli do oświetlonych stołów pokrytych zielonym suknem, idzie się wzdłuż ścian pokrytych wizerunkami byłych mistrzów. Najlepsi mają prywatne garderoby. Publiczność, niekiedy ze słuchawkami na uszach (fachowy komentarz w cenie biletu), reaguje żywo na każde zagranie, słowem – to naprawdę jest sportowy teatr z emocjami rosnącymi z każdą rundą.