Krzysztof Rawa

Krzysztof Rawa

Dziennikarz i publicysta, od 1994 roku niezmiennie w dziale sportowym „Rzeczpospolitej”. Wcześniej naukowiec, projektant systemów komputerowych, wykładowca informatyki. Korespondent z igrzysk olimpijskich (2002-2018), lekkoatletycznych mistrzostw świata, turniejów Wielkiego Szlema, Pucharu Ameryki i Ryder Cup. Jeździł za Adamem Małyszem. Pisze w „Tenisklubie”, „Golf&Roll”, współpracował z magazynami „Mida”, „Gem, set, mecz”, „L’Equipe” i „Champion”. Komentator i ekspert w Polsacie, Eurosporcie, TVP Sport oraz Golf Channel Polska. Prowadził zajęcia ze studentami SWPS. Nagrodzony przez PZT za promowanie tenisa (2013) i PGA Polska za wkład w rozwój golfa (2019). Autor książek „Wygrać marzenia" (Estrella, 2020), „Berlin 2009. MŚ w lekkiej atletyce” (Presspublica, 2009). Współautor: „Szóste koło” (Presspublica, 1996),„100 lat na olimpijskim szlaku” (PKOl/Estrella, 2019), „100 lat Polskiego Związku Tenisowego” (PSTT, 2021). Od kilkunastu lat ma własne miejsce na korcie centralnym Wimbledonu.

Duży Jon bierze miliony

Najlepiej zarabiającym sportowcem świata będzie Jon Rahm, czyli golfista, który za przejście do LIV Golf może dostać nawet 600 mln dol. To rekord i miara tego, jak Arabia Saudyjska szacuje siłę swych pieniędzy.

Koń drogi sercom i kieszeniom

Nasze jeździectwo doczekało chwili, gdy w każdej z trzech dyscyplin olimpijskich – skokach, WKKW i ujeżdżeniu – pojawią się w 2024 r. w Paryżu drużyny z Polski. To sukces, który pozwala myśleć z większym optymizmem o przyszłości sportów jeździeckich nad Wisłą.

Nowe oblicze golfa

TGL, czyli nowa liga golfowa organizowana przez Tigera Woodsa oraz Rory’ego McIlroya, wchodzi w styczniu na rynek wydarzeń sportowych. Pokaże stary sport po nowemu i ma być śmiałą odpowiedzią technologii na wyzwania czasów.

Cały świat patrzy na Francję

Rozpoczął się we Francji męski Puchar Świata w rugby 15-osobowym, czyli najbardziej prestiżowe wydarzenie tego sportu w każdym czteroleciu od 1987 r. Impreza długa, chętnie oglądana oraz niezmiennie dochodowa.

Biznes i sport: Centymetr za 100 tysięcy

Zbliżające się mistrzostwa świata w lekkiej atletyce w Budapeszcie to dla najlepszych dobra okazja zarabiania dziesiątek tysięcy dolarów za miejsca na podium, a dla najbardziej wybitnych – szansa na 100 tysięcy dolarów za rekord świata.

Fuzja ponad podziałami

Po dwóch latach konfliktów, oskarżeń i rosnącego rozłamu w świecie zawodowego golfa pojawiła się szokująca informacja o połączeniu LIV Golf, PGA Tour i DP World Tour. Saudyjskie pieniądze znów zwyciężają.

Miliony na szachownicy

W Astanie rozpoczął się mecz o szachowe mistrzostwo świata. Po rezygnacji Magnusa Carlsena o tytuł grają Jan Niepomniaszczyj i Ding Liren. W puli nagród są 2 mln euro, rosną zaś możliwości zarobienia znacznie więcej.

Arabski apetyt na sport

Kończący się rok był rokiem intensywnego prania reputacji kilku krajów poprzez sport. Widziano to podczas zimowych igrzysk w Pekinie, niedawnych piłkarskich mistrzostw świata w Katarze i, przede wszystkim, w ciągłych działaniach Arabii Saudyjskiej – giganta tego procederu.

Piłka jest okrągła

Zdecydowana większość współczesnych piłek do futbolu pochodzi z miasta Sijalkot, w północno-wschodnim Pakistanie. Produkuje się tam około 70 procent światowych dostaw. Także tam powstaje Al-Rihla od Adidasa, oficjalna piłka mistrzostw świata FIFA w Katarze.

Biznes i sport. Panie gonią panów

Zaczynający się w poniedziałek finał WTA Tour w Fort Worth zapewni uczestniczkom godne premie, chociaż nie takie, jak trzy lata temu w Shenzen. Różnica jest duża, taka, jak między 14 a 5 milionami dolarów.