Sezon publikacji wyników kwartalnych firm z GPW obfitował w niespodzianki. Naszą uwagę przykuły spółki, których osiągnięcia na plus rozminęły się z oczekiwaniami.
Kwartał mocnych rezultatów
Pozytywnych wieści nie zabrakło z największych spółek skupionych w WIG20. Solidne wyniki pokazał PKN Orlen – w III kwartale zanotował najwyższy w historii przerób ropy oraz wynik w segmencie detalicznym. Wypracował prawie 3,2 mld zł skonsolidowanego zysku EBITDA LIFO. Ten najistotniejszy dla spółki parametr był o 31,7 proc. lepszy od zanotowanego rok wcześniej. Tak dobry wynik to efekt pozytywnego wpływu czynników makroekonomicznych, wzrostu wolumenów sprzedaży oraz wyższych marż handlowych w hurcie i detalu. – Po bardzo mocnych wynikach trzeciego kwartału na horyzoncie pojawiają się ciemne chmury z uwagi na obserwowane obecnie znaczące pogorszenie modelowych marż w obszarze downstream – zwraca uwagę Kamil Kliszcz, analityk DM mBanku.
Zakończony niedawno kwartał okazał się również udany dla CD Projektu. Zarobek netto producenta gier wyniósł 14,9 mln zł i był o 15 proc. wyższy od oczekiwań analityków. Wyraźnie wyższe od prognoz były też przychody. Kluczowe znaczenie dla postrzegania spółki mają oczekiwania związane z premierą „Cyberpunka 2077", z którą analitycy i inwestorzy wiążą duże nadzieje. Premiera zaplanowana jest na kwiecień 2020 r., co oznacza, że będzie miała decydujące znaczenie dla przyszłorocznych wyników. – Przedsprzedaż „Cyberpunka 2077" na tym etapie jest zgodna z naszymi oczekiwaniami, przy czym, bazując na grze „Wiedźmin 3", spodziewamy się zdecydowanie największych zamówień na kilka dni przed premierą – informował niedawno Adam Kiciński, prezes CD Projektu.
Dobra passa kontynuowana
Najbardziej spektakularne niespodzianki miały miejsce w segmentach małych i średnich firm. Jedną z nich sprawił Comarch. – Comarch zaraportował wyniki za III kwartał powyżej naszych założeń oraz oczekiwań rynku. EBITDA była wyższy rok do roku odpowiednio o 44 i 36 proc., a zysk netto o 50 i 39 proc. To głównie efekt pozytywnych zmian w strukturze sprzedaży Comarchu. Grupa zwiększyła swoją ekspozycję na rynki zagraniczne, umocniła pozycję w szybko rosnących segmentach: TMT, handel i usługi, oraz jednocześnie zmniejszyła ekspozycję na polski sektor publiczny – wskazuje Paweł Szpigiel, analityk DM mBanku. Pozytywnie ocenia perspektywy Comarchu, zwracając uwagę na zapowiadany przez spółkę dalszy wzrost portfela zamówień w 2020 r. – Zwracamy uwagę, że Comarch wykazuje konsekwentną poprawę rentowności brutto ze sprzedaży od początku 2018 r. – podkreśla ekspert.
Pozytywny trend w wynikach kontynuuje TIM. Zanotował rekordowy pod względem obrotów zarówno III kwartał, jak i całe dziewięć miesięcy 2019 r. – Choć koniunktura na rynku zaczyna się pogarszać, TIM zdołał w III kwartale zaskoczyć bardzo dobrymi wynikami finansowymi. Tym razem za wysoką dynamiką wzrostów stoi część logistyczna (3LP), wyniki biznesu handlowego pozostają na stabilnym poziomie w relacji do poprzednich kwartałów. Imponujący CF operacyjny (wzrost o 35 mln zł) pozwolił odbudować pozycję gotówkową – zauważa Michał Sztabler, analityk Noble Securities. – Po trzech kwartałach TIM zrealizował ok. 75 proc. prognozowanych przez nas przychodów na 2019 r., jednak dzięki wyższej zyskowności udało się wykonać ponad 90 proc. planowanych zysków – dodaje.