Wiązało się to z wieloma wyzwaniami, których celem było zbudowanie na nowo podmiotu spójnego we wszystkich aspektach związanych z jego funkcjonowaniem. Jednym z takich obszarów było odtworzenie, nowoczesnego na ówczesne czasy, rynku kapitałowego jako kluczowego elementu gospodarki rynkowej. Setną rocznicę powołania giełd w odrodzonym państwie polskim będziemy obchodzić 20 stycznia 2021 roku.
Komitety giełdowe
Prace nad ustawą związaną z określeniem jednolitego prawa giełdowego, definiującego zasady organizacji i funkcjonowania giełd w Polsce, trwały już od początku 1920 roku. Z braku tych przepisów obowiązywały akty prawne państw zaborczych, co pozwoliło na uaktywnienie się komitetów giełdowych zawieszonych giełd w Warszawie, Krakowie, Lwowie, Łodzi i Poznaniu.
W Warszawie Komitet Giełdowy Warszawski wprowadził z dniem 2 stycznia 1921 roku notowania urzędowe na giełdzie warszawskiej, największej przed I wojną światową giełdzie pieniężnej na ziemiach polskich pod zaborami, po kilkuletnim okresie funkcjonowania giełdy nieoficjalnej. W Krakowie, 20 stycznia 1919 roku, z inicjatywy Izby Przemysłowo-Handlowej, odbyło się zebranie założycielskie Giełdy Pieniężnej w Krakowie, na którym przyjęto projekt statutu i dokonano wyboru wydziału giełdowego. Podstawą prawną dla tworzonej Giełdy Pieniężnej w Krakowie była austriacka ustawa z 1 kwietnia 1875 roku o organizacji giełd, zaś wzorcem organizacyjnym – giełda wiedeńska. Organizację Giełdy Pieniężnej w Krakowie zatwierdził 23 marca 1919 roku Wydział Skarbowy Komisji Rządzącej dla Galicji, Śląska, Spiszu i Górnej Orawy we Lwowie. Giełda Pieniężna w Krakowie rozpoczęła działalność 20 marca 1919 roku. We Lwowie inicjatywa powołania giełdy pieniężnej wyszła ze sfer bankowych w 1919 roku. Stąd tworzoną giełdę określono jako „Zebranie instytucji finansowych i prywatnych firm bankierskich". Pozwolenie na handel papierami wartościowymi oraz innymi instrumentami wszelkiego rodzaju giełda otrzymała 30 grudnia 1919 roku od ówczesnego Rządu Tymczasowego we Lwowie. Podobnie jak w przypadku Giełdy Pieniężnej w Krakowie, giełda we Lwowie funkcjonowała na podstawie przepisów prawa austriackiego. Giełda w Łodzi rozpoczęła swoją działalność 3 marca 1920 roku w wyniku reaktywacji giełdy pieniężnej. Funkcjonowała ona na podstawie przepisów prawa rosyjskiego, zwłaszcza ustawy handlowej z 1835 roku. W sierpniu 1920 roku oficjalną działalność rozpoczęła Giełda Pieniężna w Poznaniu, dla której podstawą do funkcjonowania była niemiecka ustawa giełdowa z 22 czerwca 1896 roku.
Potrzeba ujednolicenia
Po blisko dwóch latach od odzyskania niepodległości w Polsce funkcjonowało pięć giełd i praktycznie każda z nich, z wyjątkiem giełd w Krakowie i Lwowie, działała według różnych ram prawnych. W zaistniałej sytuacji chaosu prawnego silna potrzeba stworzenia jednolitego prawa giełdowego była oczywista zarówno dla sfer rządowych, jak i osób związanych z rynkiem finansowym. W wyniku narady odbytej 22 stycznia 1920 roku w Ministerstwie Skarbu, w której uczestniczyli przedstawiciele giełd i izb przemysłowo-handlowych w Polsce, postanowiono utworzyć przy Ministerstwie Komisję opiniującą przedkładane projekty „giełdowych" aktów prawnych. Przedstawiciele giełd uczestniczyli również w pracach komisji sejmowej nad projektem ustawy o organizacji giełd w Polsce. Ostatecznie ustawa ta została uchwalona przez Sejm 20 stycznia 1921 roku, tworząc podstawę jednolitego prawa giełdowego w odrodzonej Polsce.
Treść ustawy została zapisana na pięciu stronach druku sejmowego i w całości regulowała zasady działalności giełd pieniężnych i towarowych. Przedmiotem obrotu na giełdzie pieniężnej mogły być papiery wartościowe urzędowo notowane, weksle, czeki, przekazy, waluty, monety i szlachetne kruszce. Natomiast na giełdzie towarowej można było handlować towarami i innymi dobrami zastrzeżonymi giełdom pieniężnym. Giełdy pieniężne podlegały Ministerstwu Skarbu, zaś giełdy towarowe były nadzorowane przez Ministerstwo Przemysłu i Handlu. Istniejące giełdy miały zaledwie sześć miesięcy na dostosowanie się do nowych przepisów.