Czy w tej sytuacji opłaca się zakładanie lokat długoterminowych – powyżej roku? Gdyby miały one przez cały okres trwania oprocentowanie stałe, to nie przyniosłyby straty. Najwyższe oprocentowanie proponuje obecnie Nest Bank. Nest Lokatę Nowe Środki z oprocentowaniem 4,5 proc. można założyć na 18 i 24 miesiące. Oprocentowanie jest stałe – ale niestety tylko w skali roku. Pytanie brzmi, jakie decyzje będzie podejmowała Rada Polityki Pieniężnej. Jak przypomina Bartosz Sawicki, analityk Cinkciarz.pl, prezes NBP Adam Glapiński zasugerował, że w całym 2024 r. luzowanie polityki pieniężnej może nie zostać wznowione.
– Inflacja w drugiej połowie roku ponownie zacznie przyspieszać, a perspektywy gospodarcze na lata 2025–2026 wyglądać będą znacznie lepiej po uruchomieniu środków z KPO i stopniowej poprawie sentymentu konsumentów. W rezultacie stopy procentowe mogą pozostać na obecnym poziomie nawet do końca 2025 roku – przewiduje natomiast Mikołaj Raczyński, dyrektor zarządzający platformy Portu.
Czytaj więcej
Dane o liczbie umów dostępu do bankowości internetowej i aktywnych użytkowników aplikacji mobilnej wskazują niezmiennie na wzrost liczby klientów korzystających zdalnie z usług bankowych.
W tej sytuacji zarówno ta lokata, jak i Nest Lokata Lojalna – z identycznymi warunkami – mogą się okazać rozwiązaniem korzystnym. Zaletą obu lokat jest ich maksymalna wartość – 2 mln zł. Toyota Bank oferuje 24-miesięczną Lokatę Plus z oprocentowaniem 4,4 proc. Wprawdzie maksymalna wartość to 40 tys. zł, ale można założyć dziesięć takich lokat. A jeśli ktoś ma wolne środki do zamrożenia na dłużej, może założyć lokatę 36-miesięczną z oprocentowaniem 4,1 proc. W obu przypadkach jest to oprocentowanie stałe! Ale do ich założenia potrzebne jest konto osobiste.