Mieszkańcy naszego kraju częściej niż innych nie noszą ze sobą gotówki – tak deklaruje 33 proc. respondentów z Polski – wynika z międzynarodowego badania „Finansowy Barometr ING: Społeczeństwo Bezgotówkowe".
Polacy liderami w Europie
To drugi najwyższy wynik wśród 13 państw objętych badaniem. Przeciętnie Polacy posiadają przy sobie ok. 110 zł, ale w chwili badania aż co czwarty respondent miał w portfelu nie więcej niż 42 zł (równowartość 10 euro). Mieszkańcy Polski, obok Holandii, Francji i Belgii, korzystają też z gotówki rzadziej niż w pozostałych krajach. W ciągu 24 godzin przed przeprowadzeniem badania używało gotówki tylko 45 proc. Polaków. Dla porównania w Hiszpanii czy Rumunii było to 70 proc. respondentów.
Dwie trzecie Polaków przyznało, że używa gotówki rzadziej niż przed rokiem. W tylko czterech spośród badanych państw opinie kształtowały się podobnie jak w Polsce Mimo zmniejszania się popularności gotówki, we wszystkich krajach objętych badaniem większość respondentów zadeklarowała, że gdyby to od nich zależało, nie zrezygnowałaby z fizycznego pieniądza. W Polsce widać jednak stosunkowo wysokie poparcie dla pomysłu rezygnacji z gotówki – taką gotowość zadeklarowało 40 proc. Polaków, co jest trzecim najwyższym wynikiem w badaniu, po Turcji i Włoszech.
Polacy używają gotówki przede wszystkim do opłacania mniejszych wydatków, często w czasie tzw. wyjść na miasto np. na lunch (56 proc.), przejazdy taksówką (85 proc.) oraz do udzielania pożyczek bliskim (72 proc.) i dawania kieszonkowego (85 proc.). Za większe zakupy czy opłaty (powyżej 40 zł) chętniej płacą kartą lub przelewem np. za media i czynsz (85 proc.), zakupy spożywcze (75 proc.) oraz prezenty okolicznościowe (71 proc.).
Z danych NBP wynika, że pod względem rozwoju obrotu bezgotówkowego prym wiedzie Szwecja. Na początku 2016 r. ok. 80 proc. wszystkich płatności detalicznych w sklepach w tym kraju było wykonywanych bezgotówkowo (w Polsce ok. 33 proc.).