Instytut ARC Rynek i Opinia zbadał na zlecenie KIR, jakie jest nastawienie do przelewów natychmiastowych wśród osób aktywnie korzystających z bankowości elektronicznej. Z sondażu wynika, że dziewięciu na dziesięciu ankietowanych ocenia przelewy natychmiastowe jako użyteczną usługę (w tym nieco ponad połowa jako bardzo przydaną). W tym roku swoje piąte urodziny obchodzi Express Elixir, system realizujący przelewy natychmiastowe. Mimo dość „młodego wieku" znajomość przelewów natychmiastowych deklaruje 86 proc. badanych. Jedna trzecia z nich dotychczas skorzystała z tej usługi przynajmniej raz.
Klienci chcą błyskawicznie
Przelewy natychmiastowe umożliwiają przekazywanie pieniędzy pomiędzy rachunkami prowadzonymi w różnych bankach, w czasie liczonym w sekundach, 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. System Express Elixir, obsługiwany przez KIR, średnio w miesiącu rozlicza około 382 tys. komunikatów o wartości około 1,39 mld zł.
Wśród osób, które chociaż raz skorzystały z tej usługi odsetek opinii pozytywnych wynosi 98 proc. W tej grupie respondentów, aż 78 proc. zleciło realizację tej usługi kolejny raz. Ponadto większość, bo 58 proc. użytkowników e-bankowości, którzy nie mają dostępu do przelewów natychmiastowych (lub nie wiedzą o tym, że mają), chciałoby, aby ich bank oferował tego typu rozwiązanie.
– To kolejne badanie, które potwierdza duże zapotrzebowanie na usługę przelewów natychmiastowych wśród klientów banków – mówi Grzegorz Leńkowski, dyrektor Linii biznesowej płatności natychmiastowe w Krajowej Izbie Rozliczeniowej. – Wniosek jest prosty: banki, które chcą skutecznie konkurować na rynku płatności, powinny posiadać taką usługę w swojej ofercie – dodaje.
Ankieterzy sprawdzili również, jak rozkłada się nastawienie do przelewów natychmiastowych wśród osób nie mających do nich dostępu. Okazuje się, że chęć korzystania z usługi częściej deklarowały kobiety – 61 proc., mężczyźni – tylko w 39 proc. Najwięcej osób zainteresowanych szybkimi przelewami znalazło się w grupie wiekowej obejmującej 35-44 lat – 29 proc.