Blisko dwie trzecie Polaków deklaruje, że posiada oszczędności – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Banku Millennium z okazji Światowego Dnia Oszczędzania. Około 18 proc. badanych ocenia wysokość oszczędności na poziomie 1-2 swoich pensji, 15 proc. na 3-5 pensji, 10 proc. na 6-10 pensji, a 17 proc. powyżej 10 pensji. Co ciekawe, w najmłodszej grupie respondentów (18-29 lat) odsetek osób posiadających oszczędności wynosi aż 71proc.
Jednak deklarowane oszczędności nie przekładają się na poczucie finansowego bezpieczeństwa. Tylko 44 proc. respondentów czuje się generalnie zabezpieczona finansowo. Widać też wyraźną różnicę miedzy kobietami, a mężczyznami - 51proc. mężczyzn i tylko 38 proc. kobiet ma poczucie finansowego bezpieczeństwa. Z badania wynika też, że nie rośnie ono wraz z wiekiem. Jest natomiast zdecydowanie większe wśród osób otrzymujących świadczenie 500+.
Na pytanie, jaki poziom oszczędności powinniśmy posiadać, by czuć się finansowo zabezpieczeni, aż 52 proc. badanych odpowiedziało, że powinno to być ponad 10 pensji. Niestety takie oszczędności deklaruje jedynie 17 proc. respondentów.
- Na wysokość zgromadzonych oszczędności mają wpływ czas i systematyczność oszczędzania. Od wielu lat przekonujemy naszych klientów, że ważne jest oszczędzanie choćby niewielkich kwot, a najlepsze efekty przynosi oszczędzanie długoterminowe. Kluczem do sukcesu w oszczędzaniu są samokontrola i konsekwencja – mówi Robert Chorzępa kierujący Wydziałem Produktów Oszczędnościowych w Banku Millennium. Obserwuje, że potrzeba posiadania oszczędności czy zabezpieczenia finansowego wynika bardziej z nastawienia i poziomu finansowej świadomości danej osoby niż z zasobności jej portfela.