Depozyty bankowe to najpopularniejsze aktywa finansowe

Przeciętny majątek netto polskiego gospodarstwa domowego wyniósł w 2016 r. 264 tys. zł. Niewielki był w nim udział aktywów finansowych: było to 15,3 tys. zł – wynika z raportu „Zasobność gospodarstw domowych w Polsce", opublikowanego przez NBP.

Publikacja: 18.01.2018 04:00

Nie jest zaskoczeniem to, jakie były najbardziej rozpowszechnione aktywa finansowe. To depozyty bankowe, które posiadało 84,9 proc. gospodarstw. Ponad połowa (57 proc.) gromadzi oszczędności w celu zabezpieczenia rodziny oraz osób pozostających na utrzymaniu na wypadek niekorzystnych zdarzeń losowych (polisy ubezpieczeniowe na życie) lub też w celu finansowania potrzeb życiowych na emeryturze (głównie IKE i IKZE). Ale depozyty stanowiły aż 74,1 proc. całkowitej wartości aktywów finansowych.

W badaniu NBP nie wprowadzono rozróżnienia na lokaty terminowe i depozyty bieżące. Tymczasem z danych banku centralnego wynika, że w 2017 roku nastąpił spadek wartości tych pierwszych na korzyść środków trzymanych na nieoprocentowanych rachunkach bieżących oraz na kontach oszczędnościowych. Nie sposób wykluczyć, że kolejne badanie pokaże spadek średniej wartości depozytów ogółem (w 2016 r. mediana wynosiła 12 tys. zł) na korzyść innych inwestycji. Wprawdzie w porównaniu z badaniem dotyczącym roku 2014 odsetek gospodarstw domowych posiadających depozyty wzrósł o 2,1 pkt proc., ale można to wiązać z rosnącym odsetkiem Polaków posiadających konta w bankach, a niekoniecznie ze wzrostem liczby posiadaczy lokat terminowych. Wciąż natomiast odsetek polskich gospodarstw domowych posiadających depozyty jest niższy niż w krajach strefy euro, gdzie wynosi 96,9 proc. Rekordowy poziom – 100 proc. – osiągnęła Finlandia, bliskie temu wynikowi są Austria, Francja i Estonia. Najmniejszy odsetek posiadaczy depozytów – 73,9 proc. – ma Grecja.

Skorzystaj z promocji i czytaj dalej!

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Oszczędzanie
RPP zaskoczyła obniżką stóp procentowych, a bankom w to graj
Oszczędzanie
Płacenie gotówką za granicą Polakom nie przeszkadza, bo ją lubią
Oszczędzanie
Konsumpcja może wzrosnąć kosztem dynamiki oszczędności
Oszczędzanie
Amerykańskie oszczędności dają wyższe zyski niż polskie
Oszczędzanie
Coraz więcej chętnych do korzystania z płatności cyfrowych
Oszczędzanie
Inflacja coraz niżej i część Polaków nie zamierza ograniczać wydatków