Transakcje zbliżeniowe wypierają tradycyjne. Ale gotówka wciąż górą

Według danych NBP w IV kwartale 2017 r. po raz pierwszy w historii wydaliśmy więcej zbliżeniowo niż poprzez tradycyjne płatności kartami.

Publikacja: 24.05.2018 05:00

Transakcje zbliżeniowe wypierają tradycyjne. Ale gotówka wciąż górą

Foto: AdobeStock

Jesteśmy jednym ze światowych liderów pod tym względem i daleko w tyle zostawiamy np. Niemców. Zdaniem Expandera znacząco ułatwi nam to dalszy rozwój w zakresie nowoczesnych form płatności, które już zaczynają zastępować karty płatnicze.

W IV kw. 2017 r. Polacy wykonali transakcje zbliżeniowe o wartości 36,7 mld zł. Po raz pierwszy w historii było to więcej niż poprzez tradycyjne płatności kartami. Dla porównania w Niemczech w ubiegłym roku ich wartość była prawie 40-krotnie mniejsza niż zwykłych płatności. Historyczny wynik to przede wszystkim efekt tego, że prawie wszystkie (95 proc.) terminale płatnicze są przystosowane do realizowania płatności zbliżeniowych. Podobnie jest w przypadku kart – niemal 80 proc. z nich pozwala na tego typu płatności. Popularność zyskują również inne nowoczesne metody płatności. W drugiej połowie ubiegłego roku aż o 70 proc. wzrosła wartość transakcji wykonanych za pomocą BLIK. Zwykle nie płacimy nim jednak w tradycyjnych sklepach, lecz w internecie, lub wykorzystujemy go do wypłaty gotówki z bankomatu. Coraz chętniej Polacy korzystają też z ekspresowych przelewów. Wartość tych wykonanych w systemie Express Elixir w II połowie 2017 r. wzrosła aż o 67 proc. w porównaniu z takim samym okresem 2016 r. W przypadku szybkich przelewów w systemie BlueCash wzrost wynosi 27 proc.

Skorzystaj z promocji i czytaj dalej!

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Oszczędzanie
RPP zaskoczyła obniżką stóp procentowych, a bankom w to graj
Oszczędzanie
Płacenie gotówką za granicą Polakom nie przeszkadza, bo ją lubią
Oszczędzanie
Konsumpcja może wzrosnąć kosztem dynamiki oszczędności
Oszczędzanie
Amerykańskie oszczędności dają wyższe zyski niż polskie
Oszczędzanie
Coraz więcej chętnych do korzystania z płatności cyfrowych
Oszczędzanie
Inflacja coraz niżej i część Polaków nie zamierza ograniczać wydatków