W ciągu 13. sesji pomiędzy 10 a 26 lipca średnia przemysłowa Dow Jonesa zanotowała 13 kolejnych sesji wzrostowych, co zdarzyło się po raz pierwszy od początku 1987 roku. „Objęcie bessy”, które pojawiało się na głównych amerykańskich indeksach na czwartkowej sesji sprzed tygodnia, ostrzegało, że ten pozytywny trend ulega zmianie, co się na razie potwierdza.
Po środowej niespodziewanej obniżce ratingu kredytowego Stanów Zjednoczonych przez agencję Fitch z AAA do AA+ (z perspektywą stabilną) główne indeksu rynku akcji dosyć silnie spadły (S&P 500 -1,38 proc., DJIA -0,98 proc., Nasdaq 100 -2,21 proc.). S&P 500 i Nasdaq 100 osiągnęły najniższe poziomy od ponad dwóch tygodni i na początku czwartkowej sesji kontynuowały zniżki. W Europie główne indeksy również spadły. Niemiecki DAX, który w poniedziałek osiągnął swój najwyższy poziom w historii, w czwartek po południu znalazł się na najniższym poziomie od trzech tygodni. Podobnie zachowywał się francuski CAC 40, a także WIG-20.
Rentowność dziesięcioletnich obligacji skarbowych rządu USA wyszła w czwartek na najwyższy poziom od listopada ub.r. (4,18 proc.). Amerykański dolar dosyć odporny na obniżkę ratingu kredytowego USA. Kurs EUR/USD spadł do najniższego poziomu od 7 lipca br., a kurs USD/JPY osiągnął najwyższy poziom również od 7 lipca br.
Bank Anglii podniósł w czwartek swoją kluczową stopę procentową o ćwierć punktu procentowego do 15-letniego szczytu na poziomie 5,25 proc. i ponownie ostrzegł, że koszty pożyczek prawdopodobnie pozostaną wysokie przez jakiś czas. W przeciwieństwie do Fedu czy EBC, Bank Anglii nie zasugerował, że podwyżki stóp procentowych mogą się wkrótce skończyć.
Już w I kw. br. roczna dynamika realnego PKB w Niemczech spadła do wartości ujemnych (-0,2 proc.). W II kw. br. ta ujemna dynamika uległa pogłębieniu do -0,6 proc. r./r. To jej najniższy poziom od I kw. 2021. Realny PKB Czech był w II kw. br. niższy niż rok wcześniej o 0,6 proc. po tym, jak spadł o 0,5 proc. w I kw. br. To najniższa dynamika również od I kw. 2021.