Królu złoty

Dolar i euro były w środę najtańsze względem złotego od lutego ubiegłego roku. Tego dnia nowe cykliczne szczyty miały WIG, mWIG40 i sWIG80.

Publikacja: 11.05.2023 21:00

Wojciech Białek analityk OANDA TMS Brokers

Wojciech Białek analityk OANDA TMS Brokers

Foto: fot. r. gardziński

Rada Polityki Pieniężnej po raz kolejny powstrzymała się w tym miesiącu przed zmienianiem poziomu – najwyższego od 20 lat – stóp procentowych.

Co prawda wysokość stopy referencyjnej (6,75 proc.) jest ciągle znacznie niższa niż roczna dynamika CPI w naszym kraju (14,7 proc.), ale demonstrowana przez polską walutę siła (dolar i euro były w środę najtańsze względem złotego od lutego ubiegłego roku) sugeruje, że rynek się tym specjalnie nie przejmuje, zakładając zapewne, że tempo inflacji będzie szybko spadać. W średnioterminowej perspektywie widać na złotym dalszy potencjał do znaczącej aprecjacji. Rentowność dziesięciolatek polskiego rządu spadła w czwartek poniżej poziomu 5,7 proc. i atakowała swe minimum z początku lutego.

W środę również swe nowe cykliczne szczyty osiągnęły WIG, mWIG40 i sWIG80. Jedyną nadzieją „kontrarian” pozostaje WIG20, który nadal zmaga się ze swoimi szczytami ze stycznia i kwietnia. Tydzień i dwa tygodnie temu w sondażu INI SII przewaga „byków” nad „niedźwiedziami” osiągnęła poziom obserwowany od 2011 r. jedynie 21 października 2013 r. To nie sugeruje, by ceny polskich akcji rosły w okresie następnych kilku tygodni czy kilku miesięcy.

Wysokość podstawowej stopy procentowej w Wielkiej Brytanii rośnie od półtora roku. W czwartek doszło do 12. podwyżki (do 4,5 proc.). Brytyjski funt był w środę najmocniejszy wobec USD od roku.

W USA coraz częściej powraca temat toczących się w Kongresie negocjacji w sprawie podniesienia dopuszczalnego poziomu federalnego zadłużenia. Pewnie skończy się jak zwykle jakimś kompromisem, ale po drodze pewnie będzie sporo emocji, które przełożą się na osłabienie tamtejszego rynku akcji.

W kwietniu wysokość stopy bezrobocia w USA wróciła na poziom swego ponadpółwiecznego minimum, czyli 3,4 proc. Nadal spada tam tempo inflacji (w kwietniu CPI 4,9 proc. r./r., PPI 2,3 proc. r./r.).

Nadal bardzo słaba jest sprzedaż detaliczna w naszym regionie. Roczna dynamika sprzedaży detalicznej na Węgrzech była w marcu br. najniższa od przynajmniej 1998 r., od kiedy dostępne są dane na ten temat (-13,1 proc.). W Czechach roczna dynamika sprzedaży detalicznej (bez samochodów i motocykli) była w marcu br. ujemna 11. miesiąc z rzędu (-8,1 proc.). Zanotowana w marcu dynamika sprzedaży detalicznej w strefie euro, -3,8 proc., była najniższa od 22 miesięcy.

Cena złota, która na fali ostatnich niepokojów co do kondycji amerykańskiego sektora bankowego ostatnio dotarła do poziomu swoich historycznych szczytów z sierpnia 2020 r. (obawy przed Covid-19) i marca 2022 r. (lęki wywołane inwazją Rosji na Ukrainę) nie zdołała na razie pokonać tego oporu. Ale fakt, że akcje PacWest Bancorp w środę znów potaniały o ponad 26 proc., sugeruje, że sprawa jest rozwojowa.

Okiem eksperta
Hongkong wstaje z kolan
Okiem eksperta
Mniej gołębi Fed ciąży rynkom
Okiem eksperta
Zwróćmy uwagę na obligacje korporacyjne
Okiem eksperta
Wysokie oczekiwania inwestorów
Materiał Promocyjny
Wsparcie dla beneficjentów dotacji unijnych, w tym środków z KPO
Okiem eksperta
Europa podejmuje decyzje...
Okiem eksperta
WIG z apetytem na rekordy