Wzrost rentowności obligacji USA uderzył w jena

Japończycy inwestują w obligacje USA, jen traci. Dolara wspiera podtrzymanie ratingu USA przez Moody's.

Publikacja: 28.05.2009 14:48

W czwartek dolar umocnił się do najwyższego od dwóch i pół tygodnia poziomu wobec jena, ponieważ japońscy inwestorzy kupowali amerykańskie aktywa w wyniku podtrzymania przez agencję Moody's ratingu kredytowego USA oraz silnego wzrostu rentowności obligacji skarbowych USA.

W środę agencja ratingowa Moody's potwierdziła rating Stanów Zjednoczonych na najwyższym poziomie "AAA". Po niedawnym obniżeniu perspektywy ratingu Wielkiej Brytanii na rynku pojawiały się opinie, że zagrożony może być również rating USA.

Rentowność amerykańskich 10-letnich obligacji skarbowych wzrosła w ostatnich dwóch tygodniach o ponad 50 punktów bazowych, na co wpłynęły między innymi obawy, że narastający deficyt będzie wymagał dofinansowania budżetu USA sumą 1,75 biliona dolarów.

Rentowność 10-letnich obligacji rządu USA wynosi obecnie 3,8 procent wobec rentowności rzędu 1,5 procent 10-letnich obligacji japońskich.

Jen tracił również do innych głównych walut, osłabiając się o ponad 2 procent do walut krajów o wysokich stopach procentowych, jak dolar australijski i nowozelandzki. Tę ostatnią walutę wspierało podniesienie przez agencję Standard & Poor's perspektywy ratingu Nowej Zelandii do "stabilnej" z "negatywnej".

- Japońscy inwestorzy koncentrują się na obligacjach, zatem atrakcyjne wydaje im się inwestowanie w obligacje denominowane w dolarach USA - ocenił Hans-Guenter Redeker z BNP Paribas. - To z kolei przekłada się na notowania jena do szeregu walut, w tym do euro - dodał.

O godzinie 13.20 euro wyceniano na 1,3897 dolara i 134,58 jena, a dolara na 96,87 jena wobec odpowiednio 1,3834 dolara oraz 95,30 i 131,77 jena na zamknięciu handlu w środę.

Wobec koszyka sześciu głównych walut świata dolar USA tracił w skali dnia 0,08 procent.

Okiem eksperta
Nowa rzeczywistość dla górników złota
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Okiem eksperta
Ruchy popytowe na indeksach dotarły do ważnych barier podażowych
Okiem eksperta
WIG nie przejmuje się premierem
Okiem eksperta
Jest rekord. Po korekcie na warszawskiej giełdzie nie ma śladu
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Okiem eksperta
Złoto błyszczy
Okiem eksperta
Strategia „sprzedawać USA” blisko apogeum