Z technicznego punktu widzenia przełamanie istotnego oporu w rejonie 1,3950/60 było symptomem do tak silnych wzrostów. Ponadto pojawiły się spekulacje na temat wymowy dzisiejszego komunikatu FOMC i tego, że Fed będzie chciał dać kres spekulacjom na temat podwyżki stóp procentowych w USA. Obawy wzbudziły również dane z amerykańskiego rynku nieruchomości, gdzie sprzedaż domów na rynku wtórnym była niższa niż oczekiwano, co zwiększa niepokój odnośnie tempa przezwyciężania kryzysu. Kluczowym pozostaje pytanie czy Fed znajdzie remedium na recesję? Oznaki ożywienia gospodarczego są znacznie słabsze niż do tej pory oczekiwano.
Wydarzeniem dzisiejszego dnia będą decyzje Fed i RPP odnośnie stóp procentowych. Oczekuje się, że Rezerwa Federalna utrzyma stopy procentowe na dotychczasowym poziomie. Ważniejsza będzie sama wymowa komunikatu i to czy Fed potwierdzi, że tak niskie stopy procentowe będą utrzymywane w najbliższych miesiącach mając na uwadze poziom inflacji. Argumentem za takim stanem rzeczy byłaby utrzymująca się kiepska kondycja gospodarki amerykańskiej. Z kolei jeśli chodzi o stopy w Polsce, to przewiduje się obniżkę o 25pb w czerwcu, co sprowadziłoby główną stopę procentową do poziomu 3,5%. Spadający wskaźnik inflacji, a także słabnąca produkcja przemysłowa mogą skłonić Radę do dalszego rozluźniania polityki monetarnej.
[b]EURPLN[/b]
Pomimo silnych wzrostów na parze EURUSD, notowania euro złotego zachowywały się bardzo stabilnie pozostając w wąskim 3-groszowym zakresie ruchów. W dalszym ciągu oporem pozostaje strefa 4,56-4,5780, natomiast aktualne wsparcie wyznacza 100-okresowa średnia na wykresie godzinowym. Nie należy również liczyć na to, że decyzji RPP wydarzy się zbyt wiele. Nawet informacje o wzroście deficytu budżetowego do poziomu 27mld złotych w 2009r. nie przyczyniły się do wzrostu zmienności. Utrzymujący się wąski zakres wahań może świadczyć o silnych ruchach na PLN w najbliższym czasie. Sytuacja techniczna będzie bardziej czytelna bo wyjściu notowań EURPLN z szerszego zakresu wahań.
[b]EURUSD[/b]