Złoty stabilny, obligacje 5-let. tracą przed aukcją

W piątek kurs złotego wobec euro nie uległ większym zmianom pozostając wokół poziomu 4,12, zaś rentowności obligacji 5-letnich wzrosły o 5 punktów bazowych z powodu zbliżającej się aukcji, powiedzieli dealerzy. Rynek czeka na informacje dotyczące budżetu na 2010 rok

Publikacja: 04.09.2009 16:52

Złoty stabilny, obligacje 5-let. tracą przed aukcją

Foto: Fotorzepa, Dariusz Majgier DM Dariusz Majgier

Dealerzy sądzą, że większy bądź równy 45 miliardom złotych deficyt budżetowy może zaniepokoić rynek i wywołać wzrost rentowności na rynku.

- Oczekiwania wysokiego deficytu są w cenach. W tej chwili mówi się o 40 miliardach złotych, co powinno być neutralne dla rynku. Deficyt w wysokości 45 miliardów byłby już jednak negatywny - powiedział dealer długu w jednym z warszawskich banków.

- Deficyt powyżej 45 miliardów, powinien spowodować, że rentowności pójdą w górę - dodał dealer długu z innego banku.

Środowa [link=http://www.rp.pl/artykul/357289.html]Rzeczpospolita[/link] podała, nie ujawniając źródła, że projekt budżetu na 2010 rok będzie zakładał deficyt wyższy niż 40 miliardów złotych. Czwartkowa Gazeta Wyborcza podała zaś, powołując się na wysoko postawionego urzędnika resortu finansów, że deficyt budżetowy w 2010 roku znacząco wzrośnie, ale deficyt całego sektora finansów publicznych pójdzie w górę tylko o 1 punkt procentowy w relacji do PKB, co powinno uspokoić inwestorów.

Na środowej aukcji obligacji 5-letnich Ministerstwo Finansów (MF) zaoferuje papiery 1,0-2,5 miliarda złotych.

- Przed aukcją rynek jest bardziej podatny na osłabienie ponieważ inwestorzy liczą, że przy gorszych nastrojach będą mogli taniej odkupić obligacje na aukcji - dodał dealer długu.

- Za trzy dni robocze mamy aukcję. Biorąc pod uwagę, że na popyt na aukcji 2-letnich obligacji wcale nie był taki duży i to, że obligacje 5-letnie mają mniejszy udział w portfelach inwestorów sądzę, że ceny obligacji 5-letnich mogą jeszcze spaść - powiedział dealer długu w innym warszawskim banku.

W piątek kurs złotego nie uległ większym zmianom pozostając w przedziale 4,11-4,13 za euro. Dane o ubytku etatów w USA w sierpniu okazały się zbliżone do oczekiwań i nie wywołały większej reakcji rynku. Dla złotego także ważna będzie wartość deficytu w budżecie na 2010 rok.

- Obawiam się negatywnego zaskoczenia ze strony danych o planowanym deficycie na 2010 rok. Rynek przyjął za dobrą monetę 40 miliardów złotych deficytu, a zmiany kursu EUR/PLN wynikają teraz ze zmian globalnych nastrojów, w szczególności wahań kursu EUR/JPY - powiedział dealer walutowy w BRE Banku SA, Jakub Wiraszka.

W USA poza rolnictwem ubyło w sierpniu 216.000 miejsc pracy wobec spadku o 276.000 po korekcie miesiąc wcześniej, jednak stopa bezrobocia wzrosła w sierpniu do 9,7 procent, najwyższego poziomu od 26 lat.

Okiem eksperta
Okazja, by dobierać złoto lub spółki wydobywcze
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Okiem eksperta
Wszystkie oczy na Radę
Okiem eksperta
Nowa rzeczywistość dla górników złota
Okiem eksperta
Ruchy popytowe na indeksach dotarły do ważnych barier podażowych
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Okiem eksperta
WIG nie przejmuje się premierem
Okiem eksperta
Jest rekord. Po korekcie na warszawskiej giełdzie nie ma śladu