TMS Brokers: Niejednoznaczne dane z amerykańskiego rynku pracy

Na krajowym rynku walutowym, po wczorajszej lekkiej aprecjacji złotego, dziś nastąpiła konsolidacja kursu polskiej waluty w okolicach poziomu 4,1200.

Publikacja: 04.09.2009 20:20

TMS Brokers: Niejednoznaczne dane z amerykańskiego rynku pracy

Foto: TMS Brokers

Dzisiejsze ruchy kursów EUR/PLN i USD/PLN charakteryzował brak zmienności i stabilizacja. Przedziały wahań były bardzo wąskie – dzienne minimum EUR/PLN kształtowało się na poziomie 4,1100, a maksimum zaledwie 2 grosze wyżej. Świadczy to o niezdecydowaniu krajowych inwestorów, którzy najwyraźniej nie są przekonani co do dalszych losów polskiej waluty. Na koniec tygodnia za jedno euro płacimy około 4,1130 zł, za jednego dolara natomiast około 2,8910 zł. W przyszłym tygodniu istotne dla rynku złotego może być ogłoszenie projektu budżetu na 2010 rok, w tym wielkości planowanego deficytu.

Na międzynarodowym rynku walutowym kurs eurodolara rozpoczął sesję od nieznacznego wzrostu do poziomu 1,4280, by następnie zanotować znaczący spadek. Zniżka kursu EUR/USD pogłębiła się po opublikowaniu oczekiwanych dziś danych z amerykańskiego rynku pracy. Okazały się one niejednoznaczne. Stopa bezrobocia osiągnęła poziom wyższy od prognozowanej (9,5%) i wyniosła 9,7%, co jest najgorszym wynikiem od lipca 1984 roku. Opublikowano również dane dotyczące zmiany zatrudnienia w sektorze pozarolniczym. Redukcja miejsc pracy wprawdzie wyhamowała do 216 tys., ale rewizja wyniku z poprzedniego miesiąca pogorszyła lipcowy odczyt z -247 tys. do -274 tys. Rezultaty okazały się wobec tego gorsze od prognoz, co powoduje wzrost awersji do ryzyka i większy popyt na amerykańskie obligacje, wspierając dolara. W związku z tym kurs EUR/USD zanotował spadek i w rezultacie zakończył dzień w okolicach poziomu 1,4210.

Sporządzili:

Jarosław Fronczak

Joanna Pluta

Departament Analiz

[link=http://www.tms.pl]DM TMS Brokers S.A.[/link]

Okiem eksperta
Okazja, by dobierać złoto lub spółki wydobywcze
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Okiem eksperta
Wszystkie oczy na Radę
Okiem eksperta
Nowa rzeczywistość dla górników złota
Okiem eksperta
Ruchy popytowe na indeksach dotarły do ważnych barier podażowych
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Okiem eksperta
WIG nie przejmuje się premierem
Okiem eksperta
Jest rekord. Po korekcie na warszawskiej giełdzie nie ma śladu