DM IDMSA: Nowe tegoroczne minima na dolarze

Wczorajszy dzień charakteryzował się przede wszystkim silnym osłabieniem waluty amerykańskiej. USD ustanowił nowe minima w 2009r, tracąc na wartości przede wszystkim w stosunku do walut wyżej oprocentowanych.

Publikacja: 09.09.2009 11:55

Dość silny ruch na dolarze spowodował wybicie się z meczących zakresów w przypadku niektórych par walutowych (np. AUDUSD, NZDUSD), a także wzrost cen surowców. Dodatkowo dość dobre nastroje utrzymujące się na rynkach akcji sprzyjały większej skłonności do ryzyka. Indeks dolarowy znalazł się również na nowych tegorocznych minimach. Dolarowi nie pomógł również fakt, iż pojawiają się nowe głosy (roczny raport UNCTAD) za stworzeniem nowego światowego systemu rezerw, składającego się z kilku walut.

Po raz kolejny pozytywnie zaskoczyły natomiast dane z Australii na temat indeksu zaufania konsumentów Westpac, który wzrósł we wrześniu o 5,2%. Coraz lepsze wskaźniki napływające z australijskiej gospodarki mogą przyśpieszyć decyzję banku centralnego o podwyżce stóp procentowych. Lepsze dane powodują wzrost zainteresowania kupnem AUD. Para AUDUSD wybiła się górą z szerszego zakresu wahań, tym samym kontynuując trend wzrostowy.

W dniu dzisiejszym najważniejszą publikacją będzie raport na temat stanu amerykańskiej gospodarki tzw. Beżowa Księga Fed. Z ostatniego raportu wynikało, że sytuacja na rynku pracy i na rynku nieruchomości pozostaje słaba. Zauważono jednak, że tempo spadku gospodarczego spowolniło lub ustabilizowało się w większość okręgów. Dzisiejszy raport powinien mięć kluczowe znaczenie, jeśli chodzi o wrześniowe nastroje na rynkach akcji.

[b]EURPLN[/b]

Pomimo silnych ruchów na dolarze w dniu wczorajszym, eurozłoty zachowywał się dość stabilnie, z tendencją do lekkiego umocnienia złotego. W dalszym ciągu EURPLN handlowany jest w zakresie, a zakres ruchu od początku tego tygodnia pozostaje dość ograniczony. Brak siły na przełamanie wsparcia w rejonie 4,06 może po raz kolejny przyczynić się do osłabienia złotego. Połowa całości ostatniego ruchu spadkowego z poziomu 4,1855 wyznacza opór w rejonie 4,13.

[b]EURUSD[/b]

Eurodolar handlowany jest obecnie przy górnej granicy szerszego zakresu wahań. Dzisiejsze dane na temat inflacji CPI z Niemiec nie maiły większego wpływu na rynek. Obecnie możliwe jest odreagowanie silnych wzrostów na euro z dnia wczorajszego w oczekiwaniu na wieczorne dane z USA, do czego symptomem będzie wyłamanie się z zakresu konsolidacji widocznej na wykresie w skali 15min. Aktualną pozostaje strefa oporu w rejonie 1,45-1,4544. Górną granicę tej strefy wyznacza projekcja 161,8% zniesienia fib całości fali korekcyjnej z poziomu 1,4403.

[b]GBPUSD[/b]

Wczorajsze wzrosty na GBPUSD znalazły opór w rejonie 50% zniesienia fib całości fali spadkowej z poziomu 1,7040 w okolice minimum z początku września tego roku. Pomimo wzrostu indeksu zaufania konsumentów (Nationwide) w sierpniu do poziomu 63pkt., od rana obserwujemy wyprzedaż waluty brytyjskiej. Z technicznego punktu widzenia silny geometryczny opór w rejonie 1,6580 raz obecność maksimów lokalnych z połowy sierpnia może być powodem tego odreagowania. Najbliższym wsparciem pozostają okolice 100-okresowej średniej na wykresie godzinowym, czyli rejon 1,6400.

[b]USDJPY[/b]

Dolarjen po raz kolejny obronił wsparcie na poziomie 92,00. Z technicznego punktu widzenia kluczowym powinno być wyłamane się z zakresu 92,00-93,50. Pomocny powinien być w tym silniejszy ruch na indeksach. Koniec sezonu wakacyjnego powinien sprzyjać wzrostowi wolumenu i większej aktywności inwestorów. Utrzymujące się lepsze nastroje na giełdach powinny wyhamowywać dalszą aprecjację jena. Należy mieć jednak na względzie coraz większe prawdopodobieństwo wrześniowej korekty na giełdzie. Wstępne dane z Japonii na temat indeksu wskaźników wyprzedzających gospodarkę pokazały jego wzrost do poziomu 83pkt. z 80,9pkt. po korekcie w poprzednim okresie.

Okiem eksperta
Wszystkie oczy na Radę
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Okiem eksperta
Nowa rzeczywistość dla górników złota
Okiem eksperta
Ruchy popytowe na indeksach dotarły do ważnych barier podażowych
Okiem eksperta
WIG nie przejmuje się premierem
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Okiem eksperta
Jest rekord. Po korekcie na warszawskiej giełdzie nie ma śladu
Okiem eksperta
Złoto błyszczy