DM IDMSA: Trend spadkowy na dolarze przyśpieszył

W dniu wczorajszym rynki kontynuowały trendowe zachowania. Waluta amerykańska pozostawała pod silną presją, co przyczyniło się do wybicia EURUSD z szerszego zakresu konsolidacji.

Publikacja: 10.09.2009 11:41

USD znalazł się na nowych minimach lokalnych, podobnie jak indeks dolarowy. Na rynkach akcji utrzymywały się bardzo dobre nastroje. Większość zagranicznych indeksów akcji znalazła się na nowych tegorocznych maksimach. Jastrzębie komentarze ze strony Evansa z Fed mówiące o ożywieniu w gospodarce z pewnością były pomocne. Wydarzeniem wczorajszego dnia była natomiast Beżowa Księga Fed. Z raportu na temat amerykańskiej gospodarki wynika, że w niektórych regionach zauważalne są już oznaki ‘odbijania się’ gospodarki. Pozostałe regiony wskazywały na stabilizację. To stwarza pozytywne perspektywy gospodarcze na przyszłość. Problemem pozostaje jednak brak ożywienia na rynku pracy oraz w sektorze konsumpcji. Pozytywne nastroje powinny utrzymywać się również w dniu dzisiejszym. Najważniejszymi danymi będą publikacje z USA- bilans handlu zagranicznego i tygodniowa zmiana w ilości wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. Dziś poznamy również decyzję banku Anglii w sprawie stóp procentowych. Najprawdopodobniej stopa procentowa pozostanie na niezmienionym poziomie 0,5%. Centralny bank Nowej Zelandii również nie zmienił stopy referencyjnej. Dość interesujące było stwierdzenie RBNZ, że główna stopa powinna pozostać na obecnym bądź niższym poziomie do końca 2010.

[b]EURPLN[/b]

Eurozłoty w dniu dzisiejszym jest handlowany coraz bliżej górnego ograniczenia szerszego zakresu konsolidacji. Pomimo pozytywnych nastrojów utrzymujących się na rynku w dniu wczorajszym, złoty tracił na wartości głównie za sprawą słabszych wyników środkowej aukcji obligacji. Niepokojący może być również planowany wzrost deficytu. Najbliższym wsparciem pozostaje okolice 4,10, gdzie przebiega 100-okresowa średnia na wykresie godzinowym. Najbliższym wsparciem pozostaje rejon 4,1680.

[b]EURUSD[/b]

Eurodolar wybił się w dniu wczorajszym z szerszego zakresu wahań, tym samy trend spadkowy na dolarze przyśpieszył. Wzrosty zatrzymały się nieco poniżej oporu na poziomie 1,4620, które wyznacza rozszerzenie 141,4% zniesienia całości fali spadkowej z poziomu 1,4451 w okolice 1,4042. Podobnie jak w dniu wczorajszym, konsolidacja tuż pod oporem i lekkie odreagowanie może przyczynić się w późniejszych godzinach to kontynuacji wzrostów na tej parze. Wcześniej może nastąpić jednak test linii wsparcia na poziomie 1,4520.

[b]GBPUSD[/b]

Podobnie jak eurodolar, GBPUSD również konsoliduje się poniżej połowy zniesienia całości ruchu spadkowego zapoczątkowanego na początku sierpnia tego roku. Wszelkie odreagowania w okolice 100-okresowej średniej na wykresie godzinowym (1,6440) nie stwarzają zagrożenia dla obecnego impulsu wzrostowego zapoczątkowanego we wrześniu. Dzisiejsza decyzja Banku Anglii nie powinna zaskoczyć i przynieść zmian w poziomie stóp procentowych, na co wskazuje również wydłużenie działań stymulacyjnych.

[b]USDJPY[/b]

USDJPY przetestował w dniu wczorajszym okolice wsparcia na poziomie 92,00, jednak kurs szybko powrócił powyżej tego poziomu. Dobre nastroje utrzymujące się na zagranicznych giełdach ograniczają zniżki na tej parze. W dalszym ciągu jednak w średnim terminie widzielibyśmy możliwość spadków na tej parze. Wsparcie wynikające z projekcji 141,4% zniesienia całości impulsu wzrostowego z poziomu 91,95 w okolice 93,31 znajduje się na poziomie 91,40.

Okiem eksperta
Wszystkie oczy na Radę
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Okiem eksperta
Nowa rzeczywistość dla górników złota
Okiem eksperta
Ruchy popytowe na indeksach dotarły do ważnych barier podażowych
Okiem eksperta
WIG nie przejmuje się premierem
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Okiem eksperta
Jest rekord. Po korekcie na warszawskiej giełdzie nie ma śladu
Okiem eksperta
Złoto błyszczy