Do umocnienia walut naszego regionu przyczyniła się poprawa nastrojów na rynkach światowych. Poniedziałkowe i wtorkowe wystąpienia przedstawicieli Fedu umocniły ich w przekonaniu, że stopy procentowe w Stanach pozostaną niskie jeszcze przez długi czas. Ponowienie takich zapewnień przyczyniło się do odnotowania wzrostów na giełdach. Inwestorów zachęcają do podejmowania ryzyka również dane nadchodzące z Australii – ostatnie dane z tamtejszego rynku pracy pozwalają na spojrzenie w przyszłość z optymizmem i na oczekiwanie kolejnej podwyżki stóp procentowych przez RBA.

W naszym regionie umacniał się zarówno złoty, jak i korona czeska oraz forint węgierski. Z publikowanych przez agencje informacyjne komentarzy traderów wynika, że sygnałem do umocnienia był komentarz członka RPP Mariana Nogi o tym, że złoty może umacniać się w średnim horyzoncie czasowym, wraz z przybliżeniem się terminu dołączenia naszego kraju do systemu ERM-2. Następnie na relatywnie niepłynnym z powodu dnia wolnego w Polsce rynku nie potrzeba było obrotu dużymi kwotami, aby spowodować duże zmiany kursu…

Perspektywy na najbliższe dwa dni pozostają dobre, jednak pewnym zagrożeniem dla nastrojów inwestorów mogą być oczekiwane jutro dane o dynamice PKB we Francji, Niemczech oraz Eurolandzie. Według prognoz największe gospodarki Europy mają wydobywać się z recesji i odnotować wzrost PKB w ujęciu kwartalnym o 0,6% (Francja) i o 0,8% (Niemcy). Dziś rano korzystną wiadomością był raport BZWBK o wynikach za III kwartał. Zysk banku był wyższy od oczekiwań: zamiast 190 mln PLN wyniósł 264 mln PLN. W kalendarzu wydarzeń makroekonomicznych na dzień dzisiejszy najważniejszym wydarzeniem będzie publikacja danych o produkcji przemysłowej – przewidywany jest wzrost w wysokości 0,4% w ujęciu miesięcznym (w ujęciu rocznym odnotowany zostanie spadek o ponad 14%).

Interesujące będą również jutrzejsze publikacje danych makro z naszego regionu. Czechy oraz Węgry opublikują dane o dynamice PKB. Przewidywany wynik to spadek o 4,8% w ujęciu rocznym w Czechach (-5,5% w II kwartale) oraz -6,4% w ujęciu rocznym na Węgrzech (-7,4% w II kwartale). Poza tym w dniu jutrzejszym poznamy dane o inflacji CPI w Polsce w październiku. Prognozowane tempo wzrostu cen to 3,2% w ujęciu rocznym.

W dniu dzisiejszym oczekujemy nieznacznego odreagowania wczorajszych zysków EURPLN oraz walut regionu. Należy pamiętać, że w dniu wczorajszym rynek złotego był stosunkowo płytki, co przyczyniało się do odnotowania dużej zmienności kursu. Dzień rozpoczyna się od słabych wyników giełd Dalekiego Wschodu, a także po kilku dniach spadków notowań wzrosła wartość indeksu zmienności VIX. Ewentualny ruch w górę nie powinien jednak być większy niż 2 grosze.