Rynki mają na uwadze ten fakt, co wzmaga presję na dalsze osłabiania się waluty amerykańskiej. Z kolei D. Kohn dodał, że obecny poziom stóp procentowych miał zachęcić do inwestycji w bardziej ryzykowne aktywa, natomiast Fischer oświadczył, że Fed jest świadomy ryzyka wynikającego z dolarowego ‘carry trade’. Pomimo, iż generalnie przemówienie Bernanke miało dość negatywny wydźwięk jeśli chodzi o perspektywy dla gospodarki amerykańskiej (niska aktywność gospodarcza, za wysokie bezrobocie oraz pozostające niektóre czynniki ryzyka), to USD pozostawał blisko minimów.
W dniu dzisiejszym na początku sesji europejskiej widzimy lekkie odreagowanie na dolarze. Jednak sytuacja techniczna, jak i utrzymujące się dobre nastroje na rynkach powinny w dalszym ciągu wspierać ruchy trendowe na dolarze. Eurodolar testował w dniu wczorajszym ponownie poziom 1,50, jednak na dobre drogę do dalszych wzrostów na tej parze otworzyłoby przełamanie poziomu 1,5062. Dziś poznamy dane na temat inflacji PPI, napływów kapitałów długoterminowych, a także produkcji przemysłowej, tak więc powinniśmy obserwować większą zmienność na dolarze w dniu dzisiejszym. W dłuższej perspektywie obecny sentyment do dolara mógłby zmienić wzrost awersji do dolara bądź zmiany w politycy monetarnej USA.
[b]EURPLN[/b]
W dniu dzisiejszym obserwujemy lekkie odreagowanie na złotym, co ma związek z niewielkim odreagowaniem na rynkach akcji obserwowanym w czasie sesji azjatyckiej. Eurozłoty powinien znaleźć już opór w rejonie 1,1160-4,1250, gdzie przebiega również 100-okresowa średnia na wykresie godzinowym. Nie zmienia to jednak układu technicznego na wykresie, gdzie EURPLN znajduje się w trendzie spadkowym. Utrzymujący się pozytywny sentyment Inwestycyjny w dalszym ciągu powinien wspierać złotego. [b]EURUSD[/b]
Eurodolar w dalszym ciągu handlowany jest blisko ostatnich szczytów, czemu sprzyja utrzymujący się apetyt na ryzyko, a także stanowisko Fed w sprawie poziomu stóp procentowych w USA. W czasie sesji europejskiej obserwujemy odreagowanie na dolarze, jednak obecną sytuację może zmienić seria danych makroekonomicznych publikowanych z USA. Umocnienie dolara może być kontynuowane w okolice 1,4890, gdzie znajduje się najbliższe wsparcie. Przełamanie 1,5065 potwierdziłoby chęć kontynuacji trendu wzrostowego na eurodolarze.