Wyraźna aprecjacja dolara

Zdecydowana większość dzisiejszej sesji europejskiej stała pod znakiem umacniania się waluty amerykańskiej

Publikacja: 17.11.2009 16:27

Można to tłumaczyć z jednej strony chęcią zareagowania przez inwestorów europejskich na wczorajsze słowa Bena Bernanke, a z drugiej zamieszaniem spowodowanym przez dzisiejsze dane makro. Rano napłynęły lepsze od oczekiwań dane o bilansie handlowym ze Strefy Euro.

Z kolei po południu opublikowano mieszane dane z USA, gdzie przede wszystkim dynamika produkcji przemysłowej wyniosła zaledwie 0,1% m/m, podczas gdy oczekiwano 0,4%. Ponadto dużo niższa od oczekiwań okazała się być inflacja PPI, która nieoczekiwanie utrzymała się na poziomie -0,6% m/m.

Pozytywną wiadomością z kolei były dane o napływie kapitału do USA, który wyniósł 40,7 mld USD, a nie jak oczekiwano 27,3 mld. Ostatecznie jednak pod koniec sesji europejskiej kurs EUR/USD kształtował się na poziomie 1,4875, co oznacza wyraźny spadek w porównaniu z dzisiejszym otwarciem.

[srodtytul]Przerwana dobra passa złotego[/srodtytul]

Na parach złotowych po raz pierwszy od dłuższego czasu pod koniec sesji europejskiej notujemy tak wyraźne osłabienie złotego. W ostatnich dniach bywało tak, że o ile w trakcie sesji nasza waluta traciła na wartości, o tyle końcówka sesji przynosiła odrabianie tych strat.

Dzisiejsza sesja odróżnia się jednak tym, że na rynek napłynęła wiadomość o najnowszym raporcie MFW, w którym znalazła się niższa niż poprzednio prognoza odnośnie przyszłorocznego wzrostu PKB w Polsce. Aktualne prognozy mówią o wzroście o 1,9% r/r, a nie 2,2%. Nałożyły się na to spadki EUR/USD i w efekcie tuż po godzinie 16:00 kurs EUR/PLN znajduje się na poziomie 4,10, a USD/PLN na 2,7566.

Dariusz PilichFMC Management

Okiem eksperta
Drugi oddech energetyki atomowej
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Okiem eksperta
Okazja, by dobierać złoto lub spółki wydobywcze
Okiem eksperta
Wszystkie oczy na Radę
Okiem eksperta
Nowa rzeczywistość dla górników złota
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Okiem eksperta
Ruchy popytowe na indeksach dotarły do ważnych barier podażowych
Okiem eksperta
WIG nie przejmuje się premierem