Złoty, podobnie jak i inne waluty regionu, zyskuje na fali dalszej poprawy nastrojów na rynkach finansowych. To automatycznie wpływa na zmniejszenie awersję do ryzyka, zachęcając do kupna walut krajów zaliczanych do rynków wschodzących. Pomaga również, już trzeci na przestrzeni ostatniego tygodnia, zwrot kursu EUR/USD z poziomu 1,21-1,22 dolara, jaki miał miejsce w nocy. Wzmacnia on znaczenie tej bariery popytowej, co może być wstępem do nieco dłuższej i silniejszej korekty w trendzie spadkowym.
Rynki pozytywnie odbierają także, zgłoszoną przez Marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego, pełniącego obecnie obowiązki Prezydenta, kandydaturę Marek Belki na prezesa Narodowego Banku Polskiego. Jakkolwiek decyzja ta nie miała bezpośredniego wpływu na notowania złotego, to w sytuacji narastającego kryzysu w Strefie Euro oraz powrotu niepewności na rynkach globalnych, powołanie prezesa NBP po siedmiu tygodniach "bezkrólewia", będzie zwiększać zaufanie do polskiej gospodarki. Szczególnie, że taka nominacja powinna prowadzić do wygaszenia niepotrzebnych i szkodliwych konfliktów pomiędzy obecnym Zarządem NBP a większością Rady Polityki Pieniężnej.
W kolejnych godzinach złoty powinien pozostawać pod wyłącznym wpływem zmieniających się nastrojów na rynkach globalnych oraz wahań kursu EUR/USD. Wpływ obu wymienionych czynników będzie również dominujący w piątek oraz w przyszłym tygodniu.