Umocnienie złotego to w głównej mierze wpływ poprawy nastrojów na rynkach globalnych, po tym jak nieco zmniejszyły się obawy o sytuację w Egipcie, a ze Stanów Zjednoczonych płynęły optymistyczne dane makroekonomiczne (wydatki Amerykanów wzrosły w grudniu o 0,7% M/M; w styczniu indeks Chicago PMI wzrósł do 68,8 pkt. i miał najwyższą wartość od lipca 1988 roku). Jak również, reakcja na powrót do wzrostów notowań EUR/USD. Para ta wróciła powyżej poziomu 1,37 dolara, po tym jak w piątek spadła z dziennego maksimum na 1,3745 dolara do 1,3607 na zamknięciu.
Istotnego wpływu na zachowanie złotego nie miała natomiast publikacja przez Ministerstwo Finansów, planu podaży długu na miesiąc luty, co obniżyło rentowności polskich obligacji.
We wtorek wśród czynników mogących mieć potencjalny wpływ na notowania złotego, oprócz rozwoju sytuacji w Egipcie, gdzie od kilku dni trwają manifestacje antyprezydenckie, będą też licznie publikowane dane makroekonomiczne. Mianowicie publikowane jeszcze w nocy dane z Chin (indeksy PMI dla chińskiego sektora przemysłowego), europejskie indeksy PMI (w tym dane dla Polski) oraz indeks ISM dla amerykańskiego przemysłu (zwłaszcza w kontekście zaskakującego wzrostu indeksu Chicago PMI w styczniu). Niezmiennie też notowania polskich par będą moderowane zachowaniem kursu EUR/USD. Szczególnie, że dzisiejszy powrót powyżej 1,37 dolara, zanegował podażową wymowę piątkowej przeceny, ponownie otwierając drogę do wzrostów. --- Marcin R. Kiepas
X-Trade Brokers DM S.A.