Obecny poziom tego indeksu okazał się najlepszy od 30 lat. Dane za styczeń wyniosły 68,8 punktów i przebiły oczekiwania, które kształtowały się na poziomie 65 punktów. Jednak dobry odczyt zdołał zatrzymać wzrosty tylko na kilkanaście minut, po których nastąpił powrót do zwyżek. Obecnie kurs EUR/USD zbliża się do szczytów z 27 stycznia na poziomie 1,3750. Jeśli impet obecnych wzrostów zostanie utrzymany to rynek nie powinien mieć większych problemów z pokonaniem tego poziomu oporu i wyjściem na nowe szczyty.
Pierwsza sesja w tym tygodniu przyniosła również umocnienie złotego w stosunku do głównych walut. Spadki kursu EUR/PLN zostały zapoczątkowane w okolicach 3,9560. Kurs dotarł poniżej 3,9250, po czym doszło do powrotu w okolice 3,93. Notowania USD/PLN rozpoczęły się w okolicy 2,91. Przez cały dzień praktycznie bez większej korekty kurs tej pary dotarł poniżej poziomu 2,86. Podobnie jak na EURPLN tu również mieliśmy do czynienia z odreagowaniem spadków i powrót do 2,87. Spadki na parach powiązanych z rodzimą walutą wydają się być naturalną korektą wzrostów, które obserwowaliśmy w drugiej połowie ubiegłego tygodnia.
Czy obecna korekta okaże się powrotem do dalszego umacniania się rodzimej waluty, pokażą najbliższe dni. Rynek znajduje się bowiem obecnie przy ważnych techniczne wsparciach, których przebicie może wyznaczyć kierunek notowań na najbliższy tydzień. W przypadku pary walutowej USD/PLN wsparcie leży na poziomie 2,86, a w przypadku EUR/PLN - na poziomie 3,93.
Sporządził:
Bartosz Sawicki