W fazie pierwszej mieliśmy do czynienia ze spadkami, które rozpoczęły się w godzinach nocnych. Kurs w trakcie zniżki zszedł poniżej 1,3540. W godzinach popołudniowych rozpoczęła się faza druga – wzrosty – podczas, której kurs odreagował wcześniejszą zniżkę i wrócił do poziomu wczorajszego maksimum.
Obecnie notowania eurodolara oscylują w okolicach górnej linii ograniczającej kanał spadkowy, w którym para porusza się od początku miesiąca. Z uwagi na udaną aukcję hiszpańskich obligacji skarbowych istnieje duża szansa na pokonanie tego oporu i trwałe wyjście ponad poziom 1,36. Taki scenariusz otwiera drogę do 1,37 gdzie znajdują się pierwsze ważne technicznie opory.
Hiszpania pozyskała blisko 3,5 miliarda euro na dzisiejszej aukcji długu. Z tej kwoty, 2,5 miliarda euro przyniosła emisja 10-letnich obligacji, a resztę sprzedaż obligacji o terminie wykupu przypadającym na 2037 rok. Rentowność obligacji z terminem wykupu w 2020 roku wyniosła średnio 5,2 proc. Podczas poprzedniej aukcji dziesięciolatek, która miała miejsce w połowie grudnia ubiegłego roku, rentowność ukształtowała się na poziomie 5,446.
O godzinie 14:30 poznaliśmy dane dotyczące inflacji konsumenckiej CPI oraz dane z rynku pracy w Stanach Zjednoczonych. Wskaźnik zmiany cen wyniósł w styczniu 0,4 proc. w ujęciu miesięcznym przy prognozie na ten miesiąc na poziomie 0,3 proc. W ujęciu rocznym odczyt zgodnie z prognozą wyniósł 1,6 proc. Ilość wniosków o zasiłek dla bezrobotnych wzrosła w tym tygodniu do 410 tys. wobec prognozowanych 400 tys.
Złoty na dzisiejszej sesji europejskiej osłabiał się do głównych walut. Jedynie USD/PLN oparł się tej tendencji i po porannej zwyżce na tej parze kurs powrócił do spadków. Notowania powoli zbliżają się do minimów z godzin nocnych w okolicy 2,8670.