• Japoński jen osiągnął na koniec wczorajszej amerykańskiej sesji giełdowej hisotryczne maksimum do dolara na poziomie 76,72 jenów przez pogłębienie się kryzysu nuklearnego w Japonii. Amerykańscy oficjele ostrzegli przed możliwą katastrofą nuklearną w Japonii co tylko wzmocniło globalną awersję do ryzyka. Inwestorzy kupują jena przez spekulacje, że Japończycy likwidują pozycje w aktywach i zbierają gotówkę na odbudowę zniszczonych przez trzęsienie ziemi i falę tsunami domów. Ruch na parze USDJPY był bardzo gwałtowny przez zmasowane spekulacyjne zakupy jena po przebiciu poziomu 79,70 jenów, czyli historycznego maksimum z 1995 roku. Dopiero plotka o interwencji Banku Japonii w celu zahamowania gwałtownego wzrostu japońskiej waluty doprowadziła do odbicia do poziomu 79,72 jenów. Obecnie jen znowu zyskuje na wartości i para handluje na poziomie 78,30 jenów.
• Złoty mocno traci do głównych par walutowych osiągając nad ranem 8-miesięczne minimum do euro na poziomie 4,1210 zł przez rosnącą globalną awersję do ryzyka i gwałtowne umocnienie się japońskiego jena. Złoty osiągnął również 2-miesięczne minimum do dolara na poziomie 2,9663 zł i 2-letnie minimum do franka szwajcarskiego na poziomie 3,2840. Kurs złotego niebezpiecznie zbliża się do historycznego minimum do franka szwajcarskiego na poziomie 3,4310 franków osiągniętego przez spekulacyjną wyprzedaż polskiej waluty w lutym 2009 roku.
• Euro zyskuje do dolara dzięki rosnącym oczekiwaniom na podwyżkę stóp procentowych w strefie euro oraz planom nowego pakietu ratunkowego dla zadłużonych krajów Unii Europejskiej. Para EURUSD wzrosła dziś do poziomu 1,4052 dolarów z poziomu 1,3865 wczoraj.
• Historyczne maksimum do dolara osiągnął również frank szwajcarski, który tak jak jen uważany jest za walutę bezpieczną tzw. „safe heaven” Para USDCHF przebiła poziom 0,9 franka osiągając poziom 0,8967 przez rosnącą globalną awersję do ryzyka.
[srodtytul]Pary walutowe warte uwagi: EURUSD & USDJPY[/srodtytul]