EURUSD – prywatni zapłacą więcej
Ministrowie finansów strefy euro wrócili wczoraj do lipcowych uzgodnień ws. drugiego pakietu pomocy dla Grecji. Z sumy 159 mld EUR 50 miliardów miały dostarczyć instytucje prywatne poprzez rolowanie greckiego długu. Zgodnie z ustaleniami instytucje te miały jednocześnie zgodzić się na wydłużenie zapadalności greckiego długu jak i obniżenie oprocentowania, efektywnie redukując skalę zadłużenia. Jednak wynikająca stąd redukcja miała być względnie mała – mówiło się o ok. 8% długu.
Od lipca sytuacja uległa wyraźnemu pogorszeniu. Wiadomo już, iż w Europie zamiast ożywienia mamy stagnację, a to oznacza, iż Grekom jest trudniej redukować deficyt i zakładana wcześniej ścieżka długu i deficytu jest nierealna, pomimo wprowadzania nowych inicjatyw oszczędnościowych. Ecofin zauważa zatem to, o czym rynek mówił od dawna – grecki dług będzie musiał być zredukowany w większym stopniu. W jakim? Tego na razie nie wiadomo – po wczorajszym spotkaniu pojawiły się jedynie głosy, iż udział sektora prywatnego będzie musiał wzrosnąć.
Nadal fatalny jest natomiast styl w jakim uzgodnienia przekazywane są rynkowi. Można mieć wrażenie, iż wobec braku jednomyślności politycy negocjują przez media. A to sprawia, iż rynek obawia się, iż nie będą oni w stanie wypracować sensownego kompromisu. Widać to zarówno w notowaniach indeksów giełdowych (kontrakty na S&P500 na koniec sesji zanurkowały poniżej 1100 pkt.) jak i EURUSD. W tym drugim przypadku zmierzamy do poziomu 1,30, gdzie spotykają się: strefa wsparcia (1,2980), poziom psychologiczny (1,30) i poziom, na który wskazuje porównanie kontraktów FRA.
AUDUSD – RBA szykuje się do obniżki
Bank Australii po raz jedenasty z rzędu nie zmienił stóp procentowych i główna stopa pozostaje na poziomie 4,75%. Szef RBA nie pozostawił jednak wątpliwości, iż następnym ruchem będzie obniżka stóp:
„Lepsze perspektywy inflacyjne otwierają pole dla polityki monetarnej do wsparcia popytu, gdyby to okazało się niezbędne".