Pozytywny wpływ na nastroje miało również porozumienie między opozycją a rządem na Słowacji w sprawie przegłosowania rozszerzenia programu EFSF. Dziś mamy kolejny dzień publikacji wyników amerykańskich spółek. O wynikach kwartalnych poinformują m.in. JP Morgan, Google czy Safeway.
Negatywnie na nastroje mogą natomiast wpłynąć dane o gorszych wynikach chińskiego handlu zagranicznego we wrześniu. Główną publikacją w dniu dzisiejszym będą publikowane po południu dane o amerykańskim bilansie handlowym w sierpniu. Rynek oczekuje dalszego stopniowego pogorszenia bilansu. Poznamy też najnowszy raport EBC, co jest istotne w świetle ostatniego dynamicznego wzrostu inflacji w strefie euro.
Na rynku długu istotne znaczenie może mieć aukcja włoskich obligacji skarbowych. Rząd włoski sprzedaje papiery zapadające w latach 2016, 2018, 2021 i 2025. W USA odbędzie się zaś aukcja 30 letnich obligacji na kwotę 13 mld USD. Wczorajsza aukcja 10-latek wypadła dosyć słabo, stąd dzisiejszy przetarg może mieć spore znaczenie dla rynkowego sentymentu. Euro kontynuuje wzrosty dzięki poprawie apetytu na ryzyko i nadziejom na to, że kanclerz Merkel i prezydent Sarkozy osiągną porozumienie w sprawie przedstawienia planu poprawy sytuacji w sektorze bankowym strefy euro.
Wydaje się, że dziś też można spodziewać się utrzymania dobrych nastrojów na rynkach, co powinno sprzyjać wspólnej walucie. W takim przypadku oczekujemy, iż kurs EUR/PLN pozostanie w dniu dzisiejszym w przedziale 1,3750-1,3850. Poziom 1,3850 to zniesienie 50 procent ostatniej fali spadkowej, jak również minimum z 12 lipca br. stąd ewentualne przełamanie go skutkowałoby testowaniem poziomu 1,40.
Wczoraj złoty umocnił się wraz z poprawą sentymentu na rynkach globalnych osiągając minimum dla EUR/PLN na poziomie 4,2780. Sytuacja na rynku eurodolara pozostanie nadal głównym czynnikiem wpływającym na złotego. Dziś w Polsce opublikowane zostaną dane o wrześniowej inflacji i sierpniowym bilansie płatniczym. Spodziewamy się wzrostu inflacji na poziomie 4,1 procent rok do roku. Nasze oczekiwania są zgodne z konsensusem rynkowym, co oznacza, iż dane te powinny być neutralne dla rynków.