Jak również nieoczekiwaną obniżką stóp procentowych przez Europejski Bank Centralny (ECB). To one nadawały ton notowaniom złotego. Ostatecznie zyskał on na wartości do głównych walut. O godzinie 17:30 kurs USD/PLN testował poziom 3,1669 zł, a EUR/PLN 4,3592 zł.
Wyniki środowego mini szczytu Strefy Euro z udziałem m.in. kanclerz Niemiec, prezydenta Francji i premiera Grecji, zostały przyjęte z rozczarowaniem. Doszło do usztywnienia stanowisk. Papandreu w dalszym ciągu obstawał przy referendum nad drugim pakietem ratunkowym dla Grecji, co mogłoby prowadzić do niekontrolowanego bankructwa Grecji i rozpadu Strefy Euro. Merkel i Sarkozy natomiast poinformowali, że do czasu referendum zostanie wstrzymana wypłata, wartej 8 mld EUR, szóstej transzy pomocy finansowej.
Taka sytuacja odbiła się na nastrojach, prowadząc do osłabienia złotego. Nie trwało to jednak długu. Z Grecji zaczęły napływać informacje, że być może nie będzie referendum, gdyż ...upadnie rząd premiera Papandreu. Pomimo, że prowadziłoby to do chaosu politycznego i zwiększało ryzyko dla wdrażanych reform, to rynki perspektywa braku greckiego „nie" dla pomocy finansowej ucieszyła. W kolejnych godzinach, jakkolwiek pojawiały się sprzeczne doniesienia o losach rządu Papandreu, narastało przekonanie, że jednak referendum nie będzie. Złoty, podobnie jak europejskie giełdy oraz kurs EUR/USD, systematycznie zyskiwał na wartości.
Nieco zamieszania wprowadził Europejski Bank Centralny, zaskakując decyzją o obniżeniu stóp procentowych o 25 punktów bazowych do 1,25%. Na konferencji prasowej po posiedzeniu, Mario Draghi, nowy prezes banku centralnego dowodził, że taka decyzja podyktowana jest pogarszającymi się perspektywami gospodarczymi w Strefie Euro. To wywołało silne osłabienie euro i realizację zysków na giełdach, dając jednocześnie impuls do osłabienia złotego. Nie trwało to długu i po godzinie giełdy, wspólna waluta i złoty ponownie zyskiwały na wartości.
W piątek aprecjacji złotego może być kontynuowana. Sentyment na rynkach finansowych ma szanse poprawiać oczekiwanie na publikację raportu z rynku pracy w USA. Październikowe dane, o czym w środę przekonał raport ADP, powinny okazać się lepsze od prognoz. Pozytywne informacje mogą też płynąć ze szczytu G20. jedyną niewiadomą jest tylko wynik głosowania wotum zaufania dla greckiego rządu.