Eurodolar wciąż bez wyraźnego kierunku

W początkowych godzinach handlu euro umacniało się w stosunku do dolara na fali dobrego otwarcia na europejskich parkietach. Jednak wciąż utrzymujący się kryzys zadłużenia w strefie euro nie pozwala na trwały wzrost wartości wspólnej waluty.

Aktualizacja: 23.02.2017 23:34 Publikacja: 22.12.2011 16:43

Szymon Zajkowski

Szymon Zajkowski

Foto: TMS Brokers

Ostatecznie kurs po ustanowieniu dziennego maksimum na poziomie 1,3120 powrócił do poziomu 1,3020 i testowania linii wyznaczającej korektę w dłuższym trendzie spadkowym. Uczestnicy rynku spekulują, że w krótkim terminie euro może jeszcze zyskać w stosunku do dolara dzięki zamykaniu przez inwestorów krótkich pozycji przy niskich obrotach na koniec roku. Jednak w dłuższym terminie ciągle pozostają obawy o nierozwiązane problemy zadłużeniowe strefy euro, którym sprzyja wątpliwość czy banki wykorzystają pozyskane środki z Europejskiego Banku Centralnego na zakup włoskich i hiszpańskich obligacji. Dziś poznaliśmy kilka istotnych danych z amerykańskiej gospodarki. Gorzej od prognoz wypadł finalny odczyt PKB za III kwartał, ponieważ gospodarka zwolniła do 1,8 proc. przy prognozie wzrostu na poziomie 2 proc. kw/kw. Z kolei lepsze od prognozy dane podał Departament Pracy. Liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w tygodniu zakończonym 17 grudnia spadła z 368 tys. (po korekcie z 366 tys.) do 364 tys., podczas gdy prognoza zakładała wzrost do 375 tys. Tym samym odczyt znalazł się na najniższym poziomie od kwietnia 2008 roku i po ostatnich kilku dobrych danych o zatrudnieniu może świadczyć o wychodzeniu rynku pracy na prostą. Poznaliśmy również grudniowy odczyt indeksu Uniwersytetu Michigan, który uplasował się na poziomie 69,9 pkt. i wzrósł z 64,1 pkt., (prognoza zakładała wzrost do 68 pkt.). Jest to najwyższy odczyt od czerwca tego roku wskazując na znaczną poprawę oceny warunków ekonomicznych oraz potencjału nabywczego amerykańskich konsumentów. Z kolei indeks zaufania konsumentów Conference Board również wypadł lepiej niż zakładała prognoza, spadł jednak z poziomu 0,9 proc do 0,5 proc., przy prognozie spadku do 0,3 proc.

Złoty dziś lekko zyskiwał. Kurs EUR/PLN zniżkował maksymalnie do poziomu 4,4250 a USD/PLN do 3,3850. Z danych opublikowanych dziś przez Główny Urząd Statystyczny pozytywnym zaskoczeniem okazała się sprzedaż detaliczna w listopadzie, która wzrosła o 12,6 proc. r/r, po tym jak w październiku wzrost wyniósł 11,2 proc. (rynek zakładał dynamikę na poziomie 10,5 proc. r/r). Odczyt może sugerować, że sytuacja finansowa gospodarstw domowych jak i sytuacja na rynku pracy jest dobra. Nie zostało to jednak potwierdzone przez dane GUS o stopie bezrobocia w listopadzie, która wyniosła 12,1 proc. i wzrosła z poziomu 11,8 proc. w październiku (rynek oczekiwał odczytu na poziomie 12 proc.). W listopadzie bez pracy pozostawało 1,92 miliona osób. Z kolei prezes GUSu Janusz Witkowski wyraził swoje przekonanie, że wzrost gospodarczy w 2011 roku przyśpieszy do 4 proc. z 3,9 proc. w poprzednim roku.

Sporządził:

Szymon Zajkowski

Departament Analiz

Okiem eksperta
Wszystkie oczy na Radę
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Okiem eksperta
Nowa rzeczywistość dla górników złota
Okiem eksperta
Ruchy popytowe na indeksach dotarły do ważnych barier podażowych
Okiem eksperta
WIG nie przejmuje się premierem
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Okiem eksperta
Jest rekord. Po korekcie na warszawskiej giełdzie nie ma śladu
Okiem eksperta
Złoto błyszczy